29.06.2021, 14:37 | czytano: 3166

Rabka-Zdrój chce zakazu palenia węglem w centrum miasta

Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Fot. Piotr Kuczaj
Za drugim podejściem Rada Miejska w Rabce-Zdroju przyjęła uchwałę, która rozpoczyna proces wprowadzenia w strefach A i B uzdrowiska zakazu palenia węglem. - Nie ma innego kierunku - mówi burmistrz Leszek Świder.
Za pierwszy razem radni odrzucili uchwałę. Przeważyły m.in. argumenty, że miasto zagwarantowało mieszkańcom dopłat do wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Na wczorajszej sesji burmistrz Leszek Świder mówił o obiecanym milionie złotych na ten cel, o środkach z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, programie Czyste Powietrze. Zapewnił, że również w budżecie miasta znajdą się pieniądze dla mieszkańców, których nie będzie na to stać.
Radni nadal mieli wątpliwości. Chodziło m.in. o brak dotacji dla właścicieli kominków czy o pomoc najuboższym. Pojawiły się też głosy, że sama wymiana kopciuchów nie wystarczy, bo potrzebne są też dotacje do ocieplenia domów.

Ostatecznie w głosowaniu 10 radnych było za, a 4 przeciw. Jest to uchwała intencyjna, która mówi o "wystosowaniu apelu Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju do Zarządu i Sejmiku Województwa Małopolskiego, w sprawie wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla na obszarze uzdrowiska, w wydzielonych strefach ochronnych A oraz B".

Apel inicjuje proces, który zakończy się przyjęciem przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały antywęglowej dla Rabki-Zdroju.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
:(30.06.2021, 00:41
Maski już mają, więc czego się obawiają ;)
rece opdają29.06.2021, 21:09
Rado Wasza decyzja jest marionetkowa , bo to nie poprawi powietrza w Rabce , bo nie trzeba skończyć choć 8 klas aby wiedzieć że w Rabce to zanieczyszczenie okoliczne Raba Skawa itd. ale polityka i uległość najważniejsza , mieszkańcy szykują już taczki , czas na rozsądek i odrobinę myślenia.
Taki tam od tego...29.06.2021, 21:02
@ fan politycznej propagandy. Nie wiem skąd masz takie informacje, że Polska ma tak wielkie zapasy węgla. Faktycznie na składach przykopalnianych jest go dużo, tylko bardzo drogi. Rządowi bardziej opłaci się kupować węgiel w Rosji, Maroko a nawet Australii bo jest tańszy niż nasz krajowy. W Polsce wydobycie węgla jest już nie opłacalne, bo płytkie złoża się wyczerpały, a kopać głębiej jest zbyt drogo. PIS już dawno zlikwidowałby większość kopalni, tylko wtedy żaden Ślązak nie zagłosowałby na nich w wyborach, więc utrzymywane jest to sztucznie. Niemcy faktycznie zamknęli wszystkie swoje kopalnie i węgiel importują i jakoś dobrze na tym wychodzą. Prawdą jednak jest, że burmistrz zachował się nie fair w stosunku do tych mieszkańców, co w niedawnym czasie wymienili już kopciuchy na kotły 5 klasy na ekogroszek. Kto im teraz pokryje koszty ponownej wymiany np. na gaz? Prawdą też jest, że należy przestać palić węglem w uzdrowisku. Tylko według mnie powinno to dotyczyć całej gminy a nie tylko części Rabki. Problem tylko w tym, że sołectwa są słabo zgazyfikowane i burmistrz w pierwszej kolejności powinien zająć się tym problemem, a potem zakazać palić węglem i bezwzględnie karać tych, którzy tego nie będą przestrzegać. I oczywiście pomóc finansowo tym, których nie stać na wymianę kotła.
rab29.06.2021, 20:09
Mądra decyzja,tylko trzeba pomóc tym co przejdą na inny system.Gaz to wygoda i nie jest taki drogi,nie mówiąc o czystym powietrzu.Kiedy N.Targ przestanie kopcić?Nic to nie da,jak centrum będzie ekologiczne a po wsiach będą dymić.
ekolog29.06.2021, 19:44
@rybniczanka
W Rybniku czym się pali,czy aby nie węglem i innymi wynalazkami???Najpierw zróbcie porządek u siebie w zagłębiu smrodu i syfu,potem wymagacie od innych bo jak dla mnie turyści w Rabce nie są mi potrzebni...
radny29.06.2021, 19:13
w rabce nie będzie można palić węglem , ale już na słonym , zarytym , chabówce , rdzawce i ponicach jak najbardziej ...
@29.06.2021, 16:40
Tym wszystkim narzekającym powiedzcie jaki jest inny kierunek dla uzdrowiska? Jak chcecie palić dziadostwem to nie oczekujcie, że goście do was przyjadą.
rybniczanka29.06.2021, 16:18
Palcie dalej węglem i śmieciami to nie dożyjecie do emeryturki a wasze dzieci będą miały raka. Naciskajcie na radnych i burmistrza o dostęp do gazu i innych, ekologicznych źródeł ciepła. A nie bajdurzycie o polskim węglu i kopalniach. Jedyna rentowna kopalnia wydobywająca w Polsce węgiel należy do Czechów. Reszta służy do malwersacji i dojenia budżetu Państwa.
Albo zróbcie sobie referendum czy chcecie mieć w dalszym ciągu status uzdrowiska czy wolicie przejąć od Nowego Targu miano "smogowej stolicy".
Albo rybki albo akwarium.
sprzedawca29.06.2021, 15:57
Sprzedam radnym nowiutki piec klasy 5 i 2 tony węgla albo lepiej oddam go burmistrzowi
mieszkaniec29.06.2021, 15:27
Radni i burmistrz to jeszcze nie Rabka
fan politycznej propagandy29.06.2021, 15:09
Polska ma największe zapasy węgla w całej europie i co? chce się go wyeliminować!
Dlaczego nikt się nie zastanowi nad tym, komu i dlaczego Polski węgiel przeszkadza?
Dlaczego niemcy i Szwecja budują elektrownie węglowe i chcą pozyskiwać węgiel z Polski?
Halina29.06.2021, 14:49
Kto wybierał takich cwanaków do władzy ,ze teraz wszystkiego zabraniają i skazują wyborców na niesamowite koszty-pygtam?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl