08.08.2021, 21:11 | czytano: 9696

Skarga na nocne loty. Administrator lotniska "postara się, by loty kończyły się przed godz. 22"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Majowe i lipcowe nocne loty wywołały gorącą dyskusję między tymi, którzy skarżą się na hałas, a tymi, którzy albo przypominają, że "skoro jest lotnisko, to samoloty latają", albo cenią to, że żołnierze szkolą się dla wspólnego bezpieczeństwa.
O wyeliminowanie nocnych lotów zaapelowała podczas ostatniej sesji Ewa Pawlikowska. Radna zaznaczyła, że "w imieniu zaniepokojonych mieszkańców wnioskuje o podjecie rozmów z władzami Aeroklubu Nowy Targ w sprawie wyeliminowania nocnych lotów samolotów cywilnych i wojskowych".
Powód? "Odbywające się coraz częściej ćwiczenia wojskowe powodują łamanie zasad ciszy nocnej i niepokój zarówno mieszkańców, jak i zwierząt (psów i kotów). Jako włodarz miasta powinien Pan dbać o nie tylko interes jednego ze stowarzyszeń, ale o ogólny interes mieszkańców stolicy Podhala" - podsumowała Ewa Pawlikowska zwracając się bezpośrednio do burmistrza.

Grzegorz Watycha odpowiedział, że lotnisko nowotarskie obsługuje ruch dzienny i nocny statków powietrznych, a Aeroklub Nowy Targ "realizuje programy szkolenia do uzyskania licencji zawodowej pilota lub uprawnień instruktorskich, który wymaga przeprowadzenia lotów nocnych".

- W ramach swoich programów szkoleń loty nocne i skoki nocne realizują również jednostki specjalne oraz wojskowe jednostki śmigłowcowe - tłumaczy burmistrz i dodaje, że administrator lotniska "w ramach swoich kompetencji dołoży wszelkich starań, by w programach szkoleń loty i skoki nocne zakończyć do godz. 22.00".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
BASTA!12.08.2021, 11:58
Zachęcam do zainteresowania się tym od strony prawnej - odszkodowania, pozwy składane na Aerokluby w innych miastach - naprawdę ciekawa lektura. To nasze miejsce do życia, a nie czyjś plac manewrowy!
Może też otworzę biznes i będę szkolić motocyklistów jeżdżąc w koło domu Burmistrza i zwolenników słodkiego mruczenia motocyklami na pełnym gazie od 7 do 22 - i to na pełnym legalu! I jeszcze będę utrzymywać, że to atrakcja turystyczna i że w końcu w tym mieście coś się dzieje.
Jeśli sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce nieustanny rumor, który robią te rozklekotane wraki z pseudo-ppilotami nieszanującymi własnych sąsiadów z rodzinnego miasta stanie się normą. Już jest w tym tygodniu jeden spokojny dzień dziś od rana RUMOR I WIZG. Tak już będzie drodzy mieszkańcy - a pozew zbiorowy to nie taka w końcu trudna sprawa.
Szakal11.08.2021, 15:11
Buszmeni atakują
moim_zdaniem11.08.2021, 13:55
@Antoł
Ty /.../ manewry wojskowe nazywasz fanaberią...

Mam wrażenie, że dopóki nie nastała Polana Szaflarska, a wraz z nią napływowy element roszczeniowy, to lotnisko nikomu nie przeszkadzało.

Wiem też, że dawniej dwupłatowiec latał przy starcie tak nisko, że szyby się trzęsły w oknach, a teraz to luzik.

No i wreszcie... Antoł, trzeba było zostać przy cichym lotnisku koło NY, a nie narzekać teraz na głośne lotnisko koło NT.
Antoł11.08.2021, 12:08
Chyba każdy jest w stanie zrozumieć, że latanie można ćwiczyć niemal w dowolnym miejscu, ale mieszkaniec nie przeniesie swojego mieszkania, tam gdzie jest cicho, żeby się spokojnie wyspać. A dlaczego nawet jedna osoba ma tracić bodaj godzinę snu dla czyjejś fanaberii? Dla mnie kwestia nie do obrony, wynikająca z podstawowych praw człowieka do życia w zdrowym, spokojnym otoczeniu.

Podobnie temat samego lotniska. Mieszkałem nieopodal lotniska dla takich niewielkich maszyn obok Nowego Jorku i po pierwsze lotnisko było tak zorganizowane że w kierunku startów i lądowań nie było zabudowy, po drugie nic nad głową nie buczało w kółko przez większość dnia, po trzecie samoloty były ZNACZNIE cichsze, myślę że po prostu nowoczesne i zupełnie nie przeszkadzały, chociaż do ogrodzenia lotniska miałem może 100 metrów. Złom który lata nad Nowym Targiem ryczy tak że gdy przelatuje to trzeba głos ponosić żeby się słyszeć. To jest niby normalne? Zrozumiałbym władze miasta, gdyby to lotnisko pełniło funkcję komunikacyjną, przynosiło jakąś korzyść mieszkańcom, ale dla czyjejś zabawy, tysiące ludzi mają słuchać całymi dniami ryku maszyn których miejsce jest w muzeum? I podkreślam, niechże sobie latają, ale nie nad miastem, nie w kółko jeden samolot za drugim, nie od rana do wieczora i nie te złomy ale ciche nowoczesne samoloty. A te ryczące złomy to niech lecą nad sortownię i tereny niezamieszkałe. Toż w weekendy idzie świra dostać od tego huku nad miastem! Nie rozumiem gdzie są służby kontrolujące poziom hałasu, dlaczego nikt nie kwestionuje latania takich starych maszyn nad domami, przecież w końcu któraś zaparkuje w jakimś bloku i oby bez ofiar.
leming doskonały11.08.2021, 06:47
@Szarak
"Do wszystkich według których to jest normalne, to pozwólcie przy swoich działkach, domach wybudować pas startowy i niech wam warczą po nocy, pierwsi byście lecieli z tekstami aby spadali na poligony."

Ciebie chyba do reszty poj...ło. Czy tak trudno zrozumieć, że ćwiczenia żołnierzy, nawet te, które odbywają się nocą, to zaledwie KILKA DNI W ROKU !!! i o te kilka dni w roku robisz taki problem !!!

Polecam konsultacje medyczne u felietonisty tego portalu Pana Maćka - Twoje zachowanie, podejście do sprawy, to się leczy.
Szarak10.08.2021, 22:50
Do wszystkich według których to jest normalne, to pozwólcie przy swoich działkach, domach wybudować pas startowy i niech wam warczą po nocy, pierwsi byście lecieli z tekstami aby spadali na poligony. Idąc tym tokiem myślenia równie dobrze mógłbym wystawić na sąsiedniej działce chlew i hodować tam świnie, bo trzeba jeść. Zapaszki mielibyście pierwsza klasa i zero sprzeciwu bo przecież to norma. Dziwię się ludkom którzy bronią takie patologiczne postępowanie. Wojsko od zawsze miało poligony do ćwiczeń a nie gdzie się im podoba to tam życie będą ludziom utrudniać. Jeszcze raz napiszę bo naprawdę niektórzy to widzą tylko to co chcą widzieć, a nie to co jest napisane. Nic nie mam do lotów aeroklubu nowotarskiego bo lotnisko tu było wcześniej, a wojsko dopiero od jakiegoś czasu sobie poligon lotniczy tu robi. Dalsza rozmowa niema najmniejszego sensu bo to jakby grochem o ścianę walił, zawsze się znajdą ludziska którzy będą bronić i tłumaczyć takie a nie inne zachowania, dla takich pijany za kółkiem to też coś normalnego itp. Żegnam w tym temacie i życzę spokojnej nocy.
Nowotarżanin z wyboru10.08.2021, 21:05
Trenować i ćwiczyć mundurowym nie wolno, ale jak przyjdzie żywioł lub inne nieszczęście to niech wyślą ich na pomoc? No trochę konsekwencji by wypadało. Niech latają kiedy im trzeba.
moim_zdaniem10.08.2021, 17:42
Wypowiedzi typu: ''niech sobie wojsko u siebie ... na swoich... poligonach... lotniskach....'' itp. itd. Są krótko mówiąc pochodzące od idiotów.
A czyje to jest wojsko? NASZE! POLSKIE! Nie daj Bóg, przyszłoby bronić Podhala i co wtedy? To wtedy też wojsko by miało bronić tylko obiektów wojskowych? ''Swoich poligonów i lotnisk'' ?
Jak ma bronić danego terenu gdy brak rozpoznania, znajomości topografii itd... STUKNIJ się więc jeden z drugim w czoło. A kiedy jest noc - ''(NOC TO JEST WTEDY KIEDY JAK PATRZYSZ JEDEN Z DRUGIM NA NIEBO, TO OKRĄGŁE DUŻE NIE RAZI PO OCZACH)'' to stopery do uszu i śpij, a nie nasłuchuj czy wojsko ma manewry, a kiedy jest dzień ''(DZIEŃ TO JEST WTEDY KIEDY PATRZYSZ JEDEN Z DRUGIM NA NIEBO, TO OKRĄGŁE DUŻE RAZI PO OCZACH)'' to noś kapelusz/czapkę, by głowy nie przegrzewać, bo potem pisze jeden z drugim takie farmazony dzbaniaste, że aż wstyd go nazywać polakiem.
leming doskonały10.08.2021, 12:38
@Szarak
Ty się schowaj pod miedzą i siedź cicho. Dzisiaj prawie wszystko zostało skomercjalizowane - aerokluby też. Jeśli jest klient, który wykłada kasę, bo chce szkolić pilotów w różnych warunkach pogodowych i czasowych, w terenie górzystym, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi obronność Państwa i Ciebie też, to wskazane jest udostępnić obiekty i lądowisko aeroklubu. Śmieszą mnie wypowiedzi typu, "niech wojsko to robi na swoich lotniskach" tylko jest problem - wojsko NIE MA LOTNISK W TERENACH GÓRZYSTYCH i dlatego ćwiczenia organizuje i szkoli pilotów właśnie u nas. Po raz kolejny powtarzam - Oni nie latają codziennie, tylko raptem kilka razy w roku - dajcie sobie na wstrzymanie. To dzięki współpracy z jednostkami wojskowymi mieliśmy i wierzę w to, że w przyszłości mieć będziemy wspaniałe pokazy i oprawę Pikniku Lotniczego - wtedy Wam to nie przeszkadza ? - hipokryci.
Cyc Malina10.08.2021, 12:09
@wrrrrrrr!!!!, mogłabyś rozwinąć Twój jakże głęboki wywód, jaką to wojnę niby robię?
wrrrrrrr!!!!09.08.2021, 21:02
@Cyc Malina.Jak nie ma wojny,sam ją teraz robisz.
Szarak09.08.2021, 21:02
Widzę że co niektórym to wszystko trzeba łopatologicznie tłumaczyć. Więc tak, chodzi o NOCNE loty których swego czasu prawie nie było (NOC TO JEST WTEDY KIEDY JAK PATRZYSZ JEDEN Z DRUGIM NA NIEBO, TO OKRĄGŁE DUŻE NIERAZI PO OCZACH) Loty dzienne były zawsze i o nie raczej nie chodzi (DZIEŃ TO JEST WTEDY KIEDY PATRZYSZ JEDEN Z DRUGIM NA NIEBO, TO OKRĄGŁE DUŻE RAZI PO OCZACH) zrozumieli czy nie bo prościej się już nie da. Lotnisko w Nowym Targu jest to lotnisko sportowe, cywilne (jak to już ktoś wcześniej pisał) a wojsko to niech sobie na swoich lotniskach WOJSKOWYCH ćwiczy i urządza poligony. Moderatorze przepraszam za wielki litery ale czasem trzeba wielkimi żeby ludziska zrozumieli.
Ziuta09.08.2021, 18:21
Pani radnej I jej podobnym jak przeszkadzaja samoloty to niech sobie poszuka jakiegos miejsca gdzie cywilizacja nie dociera I tam bedzie miala cisze I spokoj I niech z naszego miasta nie robi zascianka
pływaczka09.08.2021, 12:20
no to może od razu lotnisko przenieść,tylko gdzie?
Ja09.08.2021, 12:19
JEstem mieszkańcem. Kupiłem mieszkanie świadomie, wiem, że obok jest lotnisko. Nie jestem debilem by protestować przeciwko czemuś, co było. Ja o tym wiedziałem
Cyc Malina09.08.2021, 11:18
@Hilop, od 86 roku mieszkałem w tamtym rejonie (czyli nie tak jak twierdzisz że przeszkadza tym którzy dopiero tu przyjechali) i za każdym jednym razem jak "antek" startował i przelatywał nad blokiem, to z takim hukiem że człowiek własnych myśli nie słyszał a o dźwięku w telewizorze to mogłeś zapomnieć, i tak przeszkadzało mi to za każdym razem, ale wiedziałem że lotnisko jest i tak musi być. Ale to co ostatnio się działo to już była przesada, zwłaszcza nocne loty które w zadku miały taki fajny przepis jak cisza nocna (a dzieje się to systematycznie od paru lat i jest coraz częściej) lotnisko cywilne/sportowe ok, latają jak do tej pory i jest git, ale wojsko to niech sobie robi ćwiczenia na wojskowych lotniskach i będzie po problemie. jakby to było lotnisko wojskowe to wiadomo na co się człowiek decyduje zamieszkując w rejonie takiego obiektu. Tobie jak tak nie przeszkadza warkot silników wojskowych maszyn to może czas wymienić baterie w aparacie słuchowym ;) (taki żarcik na rozładowanie emocji)
Uprzedzam od razu nalot w moją stronę jeżeli chodzi o cisze nocną, bo zapewne się znajda zaraz obrońcy z tekstami że jak będzie wojna to czy też będę się domagał ciszy nocnej. Pozwolę sobie od razu odpowiedzieć, że wtedy nic do gadania nie będę miał, ale teraz wojny nie ma i jet to niedopuszczalne.
Yama09.08.2021, 10:42
Chcą się szkolić niech się szkoła jest mnóstwo terenów dzikich górskich np na Bieszczadach lotnisko pewnie też by się znalazło. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Ps ale dla wygody lepiej wczasować się w stolicy Podhala jeść w restauracji i spać w hotelach o to Wojsko Polskie
www09.08.2021, 09:52
Pewnie "elyta" z polany Szaflarskiej ma ból d***.... Loty były tu zawsze i mam nadzieję że pozostaną. A Ewa - wstyd.
Abc09.08.2021, 09:38
Hurrra !!!!! Pozamykać wszystkie lotniska ! Bo przecież tam też mieszkają ludzie i zwierzęta. A w razie jakiegoś niebezpieczeństwa w kraju piloci polecą chronić wysłanych na oślep, może się z książki nauczą ?
mhm09.08.2021, 09:18
Ręce opadają jak to ludziom teraz wszystko przeszkadza.
Szkoda strzępić klawiaturę na rozwijanie wypowiedzi...
Mała09.08.2021, 09:14
Skoro mieszkańcy bloków chcą zakazać nocnych lotów to idąc tym tokiem mieszkańcy kamienic w rynku powinni żądać likwidacji nocnych imprez a mieszkańcy miasta których domy znajdują się przy drogach po których urządzają nocne rajdy powinni żądać zakazu ruchu po 22.
Ludzie opamietajcie się.
adam09.08.2021, 08:57
A niech sobie latają ! Komu to znowu przeszkadza !!
lb09.08.2021, 08:36
wszystko dałoby się połączyć i pogodzić, gdyby tylko była taka chęć. a i ludzie ze sobą mogliby dojść do consensusu w takiej sprawie jak dyskusja nad tym problemem. ale nie, Polacy od razu muszą się podzielić na skrajne obozy i prowadzić wojenkę. świat jest szary a nie czarno biały. loty jak muszą to niech się odbywają, ale sensownie. konformizm natomiast to nie powód do trolowania na necie na lewo i prawo.
Życie09.08.2021, 08:24
Co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają w dużych miastach, gdzie samoloty stałe latają? Ludziom już wszystko przeszkadza. Ciekawe gdzie złożą skargę na nocną burzę, bo przecież w porównaniu do samolotów to waliło dużo głośniej. Dużo ludzi nie potrafi żyć bez narzekania.
Grześ09.08.2021, 08:22
Wszystko przeszkadza!!! Przecież to nie dla zabawy latają, poprostu niektórzy mieszkańcy są upierdliwi że tak napisze.!!!
Mieszkaniec09.08.2021, 08:01
Ja mieszkam obok PKP i pociągi mi nie przeszkadzają więc jak mamy lotnisko w mieście to chyba normalne że będą samoloty , więc ten lament jest żałosny , mi bardziej przeszkadzają dzwony kościelne ale skoro jest kościół to ja to rozumiem ,także bądźmy poważni i nie odpowiadajmy nawiedzonym
Abrakadabra09.08.2021, 07:56
A mnie wkur******zakopianka koło domu, może też się da coś zrobić????? Jeżdżą i jeżdżą korkują wszystko co się da. Tak do. 20 byłoby idealnie.
Niewyspany gość09.08.2021, 07:51
Składam oficjalną skargę, gdyż dzisiejszej nocy obudzila burza i ulewny deszcz, a do roboty o 5 trzeba bylo wstać. Prosze zakazac burzy tak huczeć po nocy.
xxx09.08.2021, 07:32
Na tych lotach zarabia kilku kolesiów uwłaszczonych na lotnisku a całe miasto cierpi. Niech ćwiczą na poligonach z dala od ludzi.
karaluch09.08.2021, 07:23
Lotnisko jak lodowisko nawet nazwa podobna. Sztuczne twory generujące olbrzymie straty i koszty tylko dla garstki zapaleńców żeby mili uciechę.
Zen09.08.2021, 07:20
Po pierwsze nie chodzi o loty w ogóle nad lotniskiem tylko o loty nad osiedlami. Czasami widzę jak gdyby omijali tereny zalesione a krążyli perfidnie nad tysiącami ludzi w blokach. Po drugie to co to za prawo które na to pozwala jeśli to prawda? Który paragraf jakiego prawa pozwala łamać ciszę nocną hałasem ? Proszę go wskazać obrońcy ćwiczeń nocnych.
Baca09.08.2021, 06:51
Pierwsze bylo lotnisko a pozniej radna bezradna...
oleksy09.08.2021, 06:47
Maniera podchodzenia do lądowania nad osiedlem mieszkaniowym jest naganna i może doprowadzić do tragedii!
karaluch09.08.2021, 05:53
Brawo Pani Radna. Można latać w nocy z dala od osiedli ludzkich. A nie 24godzinu non stop tym samym torem lata.
Mariusz09.08.2021, 04:59
Mieszkam tutaj od urodzenia i takich hałasów jakie są teraz nie było. utworzyć strefę przylotniskową i dać ludziom odszkodowania. Starajcie się ludzie o to!
Nikt i nic09.08.2021, 04:22
Czy dzisiaj jest 1 kwietnia ?
Jestem przerażony zacofaniem jakie postępuje w tym mieście .
Wszystko przeszkadza , wszystko na nie . Może najlepiej było by dla skarżących się odciąć prąd , wodę i inne media zamknąć się w swoich 4 ścianach i narzekając na wszystko pisać donosy lub wrócić do średniowiecza i może jeszcze palić innych na stosie .
Brawo wy narzekający róbcie tak dalej to z pewnością ludzie będą szerokim łukiem omijać tą dziurę przy zakopiance .
Ale spokojnie ten wasz jad już podchwyciły inne media - będziecie sławni jako narzekający na wszystko - Gratulacje !!
leming doskonały09.08.2021, 03:33
Do wszystkich malkontentów, którym ćwiczenia jednostek wojskowych, specjalnych itd przeszkadzają. Kupcie sobie stoperany do uszu i po sprawie. Nad moim domem, też latają i w niczym mi to nie przeszkadza. W pełni popieram tych co pozytywnie wypowiadają się o tych ćwiczebnych lotach. Żołnierze - służby specjalne muszą się szkolić w każdych warunkach pogodowych, dobowych i geograficznych. Ludzie - przecież oni nie latają codziennie, tylko raptem kilka razy w roku - dajcie sobie na wstrzymanie.
Opop09.08.2021, 01:18
Porażające jest to ze funkcjonariusz państwowy policjant pani radna angażuje się w takie działania. Loty są wojskowe czyli realizowane na potrzeby państwa któremu również ona służy. Nie rozumiem czego obawiają się jej przełożeni. Nie jest normalne ze funkcjonariusz jest radnym. Stawia dobro państwa króremu służy ponad własne partykularne interesy bo ewidentnie chce dokopać burmistrzowi. Gdzie jest jak się pali w piecach śmieciami, nie ma kanalizacji, w mieście jest niebezpiecznie wiadomo wtedy nie zajmuje się istotnymi rzeczami. Pomijam poziom merytoryki poniewaz wszystko w sprawie lotów odbywa się zgodnie z prawem. Wstyd.
Hiseryk08.08.2021, 23:49
Niech sobie latają w nocy nad parkami przyrody nad lasami nad górami. Tam nie wolno ? A nad miastem wolno ? Dopiero teraz ktoś się postara jak już skończyli nocne loty?
Burok08.08.2021, 23:20
Koty w nocy polują , więc i tak nie śpią . Psy mogą się wykazać czujnością oszczekując latające statki powietrzne , a jak kto spać nie może to znaczy że cierpi na bezsenność i najlepiej niech se zażyje tabletkę , albo idzie do doktora .
oto polska08.08.2021, 22:55
a niech sobie nad warszawą lataja a nie tu jak ja bym chciał latać noca to odrazu park ze zwierzeta nie spia a tu im wolno latać
dooda08.08.2021, 22:54
Do @Do niepełnosprytnego. On może się nawet podpisać przez samo H i nie świadczy to o poprawnej pisowni.
Pio.08.08.2021, 22:29
A nie przeszkadzają wam imprezy wasze i sąsiadów? Przecież dużo, dużo częściej się odbywają. Wtedy też ktoś cierpi!
Hilop08.08.2021, 22:00
Mieszkam tutaj od urodzenia , mieszkam w pierwszym bloku przed lotniskiem...nigdy mi samoloty nie przeszkadzały ani w dzień ani a nocy...jak ktoś się się skarży to niech się wyprowadzi tam gdzie nie na lotniska... najbardziej przeszkadza to ludziom którzy dopiero tutaj przyjechali...
gość08.08.2021, 21:47
Jak mi się chce spać to śpię a nie słucham czy samoloty latają
Do niepełnosprytnego08.08.2021, 21:40
Do "z tąd", który nawet nie zna poprawnej formy...: Tak i przez nich też mleko krowom kwaśnieje
Zażenowany08.08.2021, 21:35
Sądzę, że skoro wojsko, policja, czy inne służby ćwiczą w nocy to jest taka potrzeba. Sądzę też, że pewne osoby w radzie miasta powinny o tym wiedzieć. W pewnych kwestiach pewne osoby wypowiadać się nie powinny, ale to już zostawiam do oceny im samym a jak brzmi mądre powiedzenie,, mowa jest srebrem.... "
z tąd08.08.2021, 21:35
Przez te nocne loty pełno niewyspanych kotów leży rozjechanych przez niewyspanych posiadaczy prawa jazd na drodze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl