13.12.2021, 19:53 | czytano: 14170

GIOŚ krytykuje Grzegorza Watychę. "Decyzję burmistrza należy uznać za bardzo niekorzystną dla mieszkańców Nowego Targu"

Burmistrz Grzegorz Watycha. Arch. Podhale24.pl
Z powszechną krytyką spotkało się przeniesienie stacji pomiaru powietrza w Nowym Targu sprzed budynku Szkoły Podstawowej nr 1 na teren hali Gorce. W sprawie zabrał głos Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, cedując odpowiedzialność na władzach Miasta: "Przeniesienie stacji pomiarowej nie poprawi jakości powietrza w mieście, może natomiast w istotny sposób utrudnić ocenę wpływu działań naprawczych na jego poprawę".
Stacja zmieniła lokalizację w ubiegłym tygodniu. Pierwszy w tej sprawie głos zabrał Polski Alarm Smogowy.
– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, przy okazji informacji o zajęciu przez Nowy Targ pierwszego miejsca w rankingu miejscowości w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. I dodał: - Takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym.

Interwencję w sprawie stacji w Nowym Targu podjął też Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który domaga się wyjaśnień od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Władze Nowego Targu bronią się, że zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie była spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta. "Do chwili obecnej stacja zlokalizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego 14, ale pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego terenu na cele szkoły, dlatego już w roku 2020 dyrekcja wraz z radą rodziców wystąpiły z prośbą do Burmistrza Miasta Nowy Targ o przeniesienie stacji monitoringu jakości powietrza. Nie było naszym celem pozbycie się stacji, a wręcz przeciwnie zabiegaliśmy wcześniej o zainstalowanie jeszcze jednej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu na terenie Nowego Targu" - czytamy w oświadczeniu.

Pod wybuchu afery GIOŚ oświadczył:

"W związku z przeniesieniem stacji pomiarów jakości powietrza w Nowym Targu z pl. Słowackiego 14 na al. Tysiąclecia 74, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że przeniesienie to jest konsekwencją decyzji Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Burmistrz, jako właściciel gruntu, na którym znajdowała się stacja, zwrócił się do GIOŚ o przeniesienie stacji monitorującej jakość powietrza w mieście. Jako uzasadnienie Burmistrz wskazał zmianę planów zagospodarowania terenu szkoły, na którym dotychczas zlokalizowana była stacja monitoringu jakości powietrza.

Co do zasady stacje monitoringu jakości powietrza powinny funkcjonować w wybranych lokalizacjach możliwie jak najdłużej - jest to niezwykle istotne dla monitorowania postępów w realizacji działań na rzecz ochrony powietrza. Z tego powodu decyzję Burmistrza należy uznać za bardzo niekorzystną dla mieszkańców Nowego Targu, bezpośrednich beneficjentów działań na rzecz czystego powietrza oraz z punktu widzenia zarządzania jakością powietrza w mieście.
Przeniesienie stacji pomiarowej nie poprawi jakości powietrza w mieście, może natomiast w istotny sposób utrudnić ocenę wpływu działań naprawczych na jego poprawę.

Jako, że miasto Nowy Targ jest jednym z miast o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza w Polsce oraz starając się zapobiec sytuacji całkowitego braku danych dla tak ważnego ośrodka, GIOŚ, działając zgodnie z przepisami prawa, podjął wysiłki na rzecz znalezienia nowej lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

Analizy porównywalności wyników pomiarów poprzedniej i nowej lokalizacji wykonane zostały na podstawie wyników modelowania matematycznego, realizowanego na potrzeby Rocznych Ocen Jakości Powietrza przez Instytut Ochrony Środowiska-PIB. Wyniki modelowania określone dla lokalizacji przy al. Tysiąclecia 74 kształtowały się na zbliżonym poziomie do tych, które uzyskiwane były na stacji przy Placu Słowackiego 14. Dodatkowo, reprezentatywność stanowisk pomiarowych wykonana w 2021 roku wykazała, że nowa lokalizacja stacji pomiarów jakości powietrza w Nowym Targu przy al. Tysiąclecia 74 znajduje się w obszarze reprezentatywności wynoszącym 95%, co świadczy o dużym prawdopodobieństwie występowania stężeń pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu, zbliżonych do tych z lokalizacji przy Placu Słowackiego 14.

Pomimo starań GIOŚ na rzecz znalezienia nowej, porównywalnej lokalizacji, należy zwrócić uwagę na kwestię braku ciągłości pomiarów, który pozostaje istotnym problemem będącym konsekwencją decyzji władz miasta Nowy Targ. Zmiana lokalizacji stacji wiąże się bowiem zawsze z utratą ciągłości serii pomiarowych.

Dopiero analizy wyników pomiarów jakości powietrza prowadzonych w nowej lokalizacji wykażą, czy miejsce to będzie można uznać, z punktu widzenia ocen jakości powietrza, za docelowe".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Bob15.05.2024, 07:12
Powietrze było tragiczne i ludzkie byli szczęśliwi, może tego brakuje w N.Targu
tak14.05.2024, 14:47
Nie złośliwie piszę ale stacja powinna się znajdować na wale koło Policji - szacunek-nie ma większego zanieczyszczenia powietrza jak w tamtym miejscu prawdopodobnie mieszkańcy mieli by zakaz wychodzenia z domu a Policje by nie dopuścili do pracy w takich warunkach BHP..
MAX06.05.2024, 17:13
Zielona bolszewia w natarciu ,najlepiej ustawić stacje pomiarową w bacówce podczas wędzenia oscypków ale będzie wynik będą państwo zadowoleni .
pomyśl zanim coś chlapniesz30.04.2024, 12:17
A ja skromny mieszkaniec miasta pytam gdzie był ten anonimowy GIOŚ przez tyle lat . Bierze ogromne pieniądze i jego personel i nie ujawnia się latami , a teraz nagle jak królik z kapelusza wychodzi z nory i zaczyna fikać jak wesz na strupie. Takie instytucje i stanowiska , to mam nadzieję ,że ten reformator Tusk wreszcie zlikwiduje w Polsce. Na to czekam i sądzę ,czeka wielu obywateli ten kraju ?
Energetyk30.04.2024, 10:18
Wysyp dyletantów nie na granic. Nikt nie twierdzi, poza nieukami, że przeniesienie stacji pomiarowej poprawi jakość powietrza w Nowym Targu, Grety zdominowały przekaz.
Na terenie Nowego Targu powinno być rozmieszczonych kilka punktów pomiarowych i to nie na Turbaczu lecz w okolicach potoków Białego i Czarnego Dunajca i poniżej złącz co dało by uśredniony realny obraz.
Szkoda, że zaniechano budowę centralnej kotłowni przy Zakopiance i nie wyeliminowano indywidualne paleniska na węgiel, ekogroszek to ściema ????
czekający16.12.2021, 08:29
@Obywatel dokładnie tak jest. Zgadzam się dodam tylko że znana firma energetyczna jak i gazownia to u nas państwo w państwie i daleko im do dbania o klienta.
Obywatel14.12.2021, 22:23
Dwa lata trzeba czekać na podłączenie gazu do nowego domu. Co zrobić aby grzać? Trzeba założyć piec na ekogroszek. 0 dofinansowania do ekologicznych źródeł energii dla nowych inwestycji. Budowa kosztuje coraz więcej. Jaki efekt? Zamiast pompy ciepła mam piec. Najpierw zróbcie porządek z gazownią. I na pewno szybko go nie zmienię, a plany były inne.
Nutria14.12.2021, 13:26
Nie ma wyjścia po tych informacjach medialnych i komentarzach Grzegorz będzie musiał przejść alpakoterapię. Oczywiście w rynkowym smogu!
Burok14.12.2021, 13:10
Krakowski syndrom . W Krakowie wymieniono piece a syf dalej bo okoliczne wiochy trują . To samo jest w Nowym Targu . Może coś pominołem , ale za nic nie mogę znaleść informacji o spotkaniu Burmistrza z Wójtami okolicznych Gmin w tej sprawie
Mad Max14.12.2021, 12:45
Najgorszy burmistrz i rada w historii miasta.Referendum odwoławcze tych nieudaczników!!!!
fikus14.12.2021, 10:24
Zarozumiałość, pycha, nepotyzm - to cechy obecnych włodarzy Królewskiego Miasta Nowego Targu. Przyda się im klaps i trochę świeżego powietrza w tych dusznych gabinetach.
mieszkaniec14.12.2021, 09:40
A dla uściślenia jeśli Pan Watycha chce sukcesów jest miejsce w NT gdzie może przenieść stacje i sukces w walce ze smogiem będzie 100%. Nad Długą Polanę tam powietrze zawsze idealne
mieszkaniec14.12.2021, 09:38
Niezrozumiała i kompletnie nieodpowiedzialna decyzja. Jedyne jej uzasadnienie to próba osiągnięcia osobistych politycznych korzyści w postaci pozornie lepszych danych odnośnie zanieczyszczenia. Stacja powinna zostać tam gdzie jest i dawać jasny i klarowny obraz sytuacji jest lepiej, jest gorzej - na przestrzeni kilku lat pomiarów. Pomijam to że bywała wyłączana gdy powietrze było naprawdę fatalne co już było manipulacją.
były kolega14.12.2021, 09:36
Nie tylko GIOŚ ale już większość nowotarżan krytykuje Grzegorza Watychę. Jest najbardziej nieudolnym burmistrzem w dziejach miasta i niestety coraz bardziej się pogrąża i niszczy wizerunek Nowego Targu. Szarotki na ostatnim miejscu za to miasto na Mistrzostwo Europy w Smogu. Trzeba mieć talent
Pino14.12.2021, 08:54
Łoj to Watycha przyłapany na kłamstwie? Nowotarski Pinokio?
H2O14.12.2021, 08:48
Program "Czyste powietrze"; Mój wniosek o dofinasowanie sprzed 10 miesięcy czeka na akceptację. Miałem z czego wyłożyć na wymianę instalacji. Czarno widzę najbliższe lata.
grzmot14.12.2021, 08:18
Coś ten nasz Darek z Urzędu Miasta nie ogarnia tematu
Kupa14.12.2021, 08:04
Smog i nie tylko z kominow ale z samochodów tez. Tylko wlasny interes i korzysci prywatne sie licza
Nowotarżanka14.12.2021, 08:02
A ja proponuje przeniesienie stacji na Ibisor i zobaczycie co nas najbardziej truje codziennie stojaca Zakopianka zbliżaja sie swięta więc brakło by pomiaru
nielot14.12.2021, 08:01
A pamiętacie radną Sokół, która wyrażała stanowisko /.../, że smog w Nowym Targu był, jest i będzie. Nie wiem tylko czy jesteśmy na etapie jest, czy już będzie. Wiem natomiast, że Pani radna została za swoją wypowiedź nagrodzona brawami samego Watychy i to jest dobitny dowód na to, że dopóki rządzi miastem ekipa Watychy dopóty będziemy żyć w świecie iluzji, smrodu i działań pozorowanych. Bo taki mamy klimat...
Iks14.12.2021, 07:32
Na bank powinien cos zrobić z nieudolną ochroną środowiska. Masakra jakas cokolwiek tam załatwić.
Ja14.12.2021, 07:32
A może Podhale24 i alarm smogowy by się tak przyczepiło do Zakopanego i tego syfu w powietrzu. A nie tylko NT i NT.
kalkulator14.12.2021, 07:20
Jak połączą ul. Sikorskiego z Zakopianką i ulice te staną się obwodnicą wschodnią Nowego Targu o bardzo dużym natężeniu samochodów, to tak się zastanawiam, czy czasem nie okaże się, że "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
Baca14.12.2021, 06:45
GIOS powinen sie zajac obnizeniem kosztow na ogrzewanie gazem i olejem anie hejtem na Burmistrza....
Bobek14.12.2021, 06:20
Co prawda w tym mieście nie ma czym oddychać ale za to będzie zagroda Mikołaja z reniferami za kolejne 18 tysięcy. Dziękujemy ci Grzegorzu i Joanno gratulujemy podwyżki wynagrodzenia. No i mistrzostwa Europy w Smogowaniu. Brawo wy
do Uli14.12.2021, 00:15
W innych miastach były złe wyniki, więc tamtejsze władze zlikwidowały badania i jest spokój. Obecny nasz włodarz przynajmniej nie ucieka przed tym co jest.
ZGNILIZNA PŁYNIE Z ZACHODU !!!13.12.2021, 23:41
Brawo dla burmistrza i rady miasta !!!
Rząd pozbawił nas nawet opieki zdrowotnej !!!
Ale niektórzy ludzie nie widzą problemu, bo rząd ich przekupił 500+, 13-nastka+, 14-nastka

Zanim napiszecie coś krytycznie o burmistrzu, pomyślcie o ludziach mniej zamożnych, których nie stać na ogrzewanie inne niż węglowe
Ludzie zacznijcie myśleć !!!
NIEMCY pod płaszczem Unii Europejskiej pozbywają nas;
WOLNOŚCI,
PRAWA DO ŻYCIA
PRZEMYSŁU
ROLNICTWA
KOPALŃ
pod pozorem dobra wspólnego, a sami dają przykład od tej NAJGORSZEJ strony

Dlaczego Niemcy zmuszają Polskę do zamknięcia kopalni węglowych ?!
Swoich nie zamykają tylko POLSKIE, by przejąć je za grosze !!!
Rząd PIS sprzedał Polskę - ot cała prawda !
BRAWO WATYCHA !!!!13.12.2021, 23:30
- Zabijać ludzi szczepionkami można i tam jakoś rząd nie widzi problemu !!!
- Papierosy zabijają i nikt z tym nic nie robi, a tu pod dyktando Unii Europejskiej PIS ,,e liże i wykonuje wszystkie durne nakazy

POLSKA JEST NIEPODLEGŁYM PAŃSTWEM i SŁUCHA TYLKO POLAKÓW !!
NIE UNII EUROPEJSKIEJ !!!
Misie Rysie i różowe Pysie13.12.2021, 23:28
Dajcie temu /.../ kolejną podwyżkę i ze dwie nagrody. Tak ciężko przecież chłopina pracuje nad propagandą, że już sam nie wie w jakim świecie żyje. Zresztą cała ta ekipa watahy już dawno oderwała się od rzeczywistości żyjąc na imprezach i za drzwiami swoich urzędniczych gabinetów. Jak to w kuluarach mówiła wiceburmistrz Steg Iskrzyńska, bo o to chodzi w tym rządzeniu by dobrze się bawić. No to się bawią jak ten szatniarz u Barei i głośno nam walą w twarz - i co nam Pan zrobisz jak nie mamy Pana płaszcza?
Ula13.12.2021, 22:58
Jedyne rozsądne rozwiązanie dla Watychy to dymisja dla Darka i Waldemara. Inaczej może się pakować
Dan13.12.2021, 22:11
Dosc kłamstw ,niekompetencji ,kolesiostwa,bezczelności tej ekipy zamiast balów ,wstążek ,podwyżek powinni zadbać o mieszkańców ,o ich zdrowie ...ale po co???Taczki i wyjazd z ta Wataha.
szewczyk dratewka13.12.2021, 21:52
Panie brubistrzu.Puder od żony,koleżanek z pracy pożyczyć bo na spoconym od obietnic ,kłamstw na czole Pana zaczynają się flesze odbijać.N.Targ za Pana ,,władzy,, nareszcie pierwszy nie w Polsce ale w europie pod względem hodowli smok(g)ów .
kot w butach13.12.2021, 21:18
Nowotarska wladza, typowe komunistyczne zagranie.Wybory pokaza wasze miejsce w szeregu.
J2313.12.2021, 21:17
Proszę przenieść stację na polane Brożka to wszystkim mieszczuchom od razu się będzie lżej oddychało i temat się wyciszy.
Andrzej Warszawski13.12.2021, 21:15
Aj lowju sity?

Za oknem zimowo zaczyna się dzień,
zaczynam kolejny dzień życia,
Wyglądam przez okno, na oczach mam sen,
osiedla się budzą z przepicia.
Wypity alkohol uderza w tętnice,
autobus tapla się w śniegu,
gdy z Niwy oglądam Podhala stolicę,
jak kisi się nad Dunajców brzegach.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
to kocham to miasto, zmęczone jak ja?
Gdzie urzędnicy rządzą nie za swoje,
i nawet wiosna spaliną oddycha.

Choć Turbacz i Gorce zalane są słońcem,
wirujesz jak obłok, wynurzasz się z bramy,
by wdychać powietrze tak bardzo śmierdzące;
burmistrzu i radni, wdychają tak samo?
Zielony Kowaniec, pi...y Kowaniec,
rozkwita na drzewach, na krzewach.
Ściekami z rzeki kompletnie pijany,
chcę krzyczeć, chcę ryczeć, chcę śpiewać.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
to kocham to miasto, zmęczone jak ja?.
Drzewka świątecznie wstążkami upstrzone,
a brud się po katach upycha?

A latem, zanim zaczyna się szkoła,
na Rynku zaczyna się picie.
Jest tłoczno i duszno, podleje nas S...
Żebyśmy skończyli o świcie.
Jesienią zawsze myślę o latach
tak starych, jak te kamienice.
A zimą o zmroku przechodzę z tobą,
przez nieuprzątnięte ze śniegu ulice.
I patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje,
lecz kocham to miasto, zmęczone jak ja
i tak sobie myślę, kiedy te gnoje
pozwolą ludziom normalnie oddychać?
Do Oli13.12.2021, 20:55
A to gaz nie poszedl jeszcze o 100% do góry? Gdzieś czytałem ostatnio wypowiedź Starosty, że w Starostwie cena z przetargu na GAZ poszła o 220% do góry...
Pytanie do nowotarżan13.12.2021, 20:41
Zaraz Wam Starosto spalarnie wybuduje i co jakoś to Was nie rusza tylko się cieszycie a tymczasem wedle orzeczeń sądów spalarnie są emiorami zanieczyszczeń to zdecydujcie się co gorsze BUDOWA SPALARNI PRZEZ STAROSTĘ CZY PRZENIESIENIE STACJI PRZEZ BURMISTRZA???
Ciutrok13.12.2021, 20:33
Nie obrażam stwierdzam fakt. Kolejny dowód na to że Watycha mówi prawdę jak się pomyli
Osiol13.12.2021, 20:29
Sposób liszenia inflacji zmienia się w miarę potrzeb i nikt szat nie rozrywa i wszyscy wynik uznają za wiarygodny a tu ledwie jeden czynnik się zmienia w pomiarach i ryk na kilka powiatów jak w inflacji uwierzycie po prostu w to 7proc i poczujecie się lepiej
nowotarżanin13.12.2021, 20:13
a czemu nie dali tej stacji na dziole nad szpitalem
G prawda13.12.2021, 20:07
No i mamy odpowiedź na pytanie dlaczego Pinokio nie podpisał wydanego przez siebie oświadczenia o przeniesieniu stacji. Pisał w nim taką samą prawdę jak w ulotkach wyborczych
Ola13.12.2021, 20:02
A czemu ta stacją zostala postawiona na parkingu ?? To tak jakby wsadzic staje do komina. Na.pierwszy rzut.oka nie trzeba być ekspertem zeby wiedzieć, że to nie jest miarodajny wynik. Zlikwidujemy węgiel zgodnie z marzeniami niektórych ciekawe co powiecie jak gaz pojdzie w górę o 100 proc ???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl