14.12.2021, 18:40 | czytano: 5828

Spotkanie w gabinecie burmistrza zdominował temat jakości powietrza w Nowym Targu. "Polowanie na czarownice"

Konferencja prasowa burmistrza. Fot. Robert Miśkowiec
Burmistrz Grzegorz Watycha zapewnia, że miasto robi co może, żeby walczyć ze smogiem. Niestety, jak dodał, najwięcej zależy od mieszkańców, a ci są... oporni.
Burmistrz spotkał się dziś z dziennikarzami w urzędzie miasta. Rozmowa szybko zeszła na temat powietrza i pierwszego miejsca Nowego Targu w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego na miejscowość z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Grzegorz Watycha tłumaczył dziennikarzom, że to złożony problem. Powietrze, jak mówił, nie ma granic i wpływ na jego stan w Nowym Targu mają też sąsiednie gminy. Kolejny problem, to położenie geograficzne Nowego Targu, w kotlinie, w której naturalnie występuje problem niskiej emisji.

- Namawiamy ludzi do wymiany pieców, ale są oporni - mówił włodarz miasta. - Przekonujemy, dajemy pieniądze i trzeba być bardzo opornym, gdy wiemy, że odejście od węgla jest nieuchronne, żeby z tego nie skorzystać. Mentalności ludzkiej nie jest łatwo zmienić.

Zdaniem burmistrza, zmiany się jednak dokonują, ale powoli i trzeba czasu i cierpliwości. Pytany przez dziennikarza Podhale24.pl, czy ma miasto nie powinno opracować specjalnego programu walki z zanieczyszczonym powietrzem, poszukać nowych, albo nawet innowacyjnych rozwiązań walki ze smogiem, odpowiedział, że program jest, a urzędnicy są ze wszystkimi nowinkami na bieżąco.

- To było polowanie na czarownice - skomentował zamieszanie związane z rankingiem Polskiego Alarmu Smogowego szef służb ochrony środowiska w urzędzie miasta naczelnik Dariusz Jabcoń. - Stacje monitoringu ma ponad 100 miast w Polsce, a ile jest w Polsce miast? – pytał.

Na spotkaniu w gabinecie burmistrza podkreślano, że jakość powietrza jest różna w różnych częściach miasta – inna w Rynku, inna np. na blokach, gdzie mieszkańcy korzystają z sieci ciepłowniczej, a inna np. na Długiej Polanie. Tymczasem stacja pomiarowa, która mieściła się do niedawna za Szkołą Podstawową nr 1, była w niecce niecki, czyli w najgorszym możliwym miejscu. Pomiary nie były więc reprezentatywne dla całego miasta. - Cały ranking jest oparty na jednym punkcie pomiarowym. My chcieliśmy stacji mobilnej w Nowym Targu, która badała by jakość powietrza także w innych rejonach miasta. Ale nie nie dostaliśmy jej. A wtedy wyniki mogłoby być różne - przekonywał naczelnik.
Zdaniem ekodoradców, niektóre dane przekazywane przez PAS są nieprawdziwe, bo jakość powietrza w Nowym Targu regularnie się poprawia. Spada liczba dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia, spada poziom PM10. Statystyki nie zawsze to pokazują, bo zmieniają się normy. - U nas może być więcej dni z przekroczeniami, ale przecież mieszkamy na biegunie zimna. W naszym regionie sezon grzewczy trwa 8 miesięcy, podczas gdy np. w Krakowie 4. Więc, relatywnie, jest u nas mniej dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza, ale liczbowo to my wypadamy gorzej - przekonywano. - Ale to stawia nas w złym świetle.

- Do satysfakcji jest daleko, ale musimy się cieszyć z małych rzeczy – dodał burmistrz Watycha.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z kowańca25.01.2022, 20:46
a czemu nie można załozyć filtrów na komin i opalać drewnem mamy go pod dostatkiem
MF31.12.2021, 16:10
Opamietajcie sie zalosni hejterzy z blokow jezeli gaz bedzie tani i olej opalowy to bedzie czyste powietrze inacze prosze otym zapomniec...rachunek za gaz przesle burmistrzowi...
POChPowiec15.12.2021, 12:37
W kilku wypadkach polskie sady wydały prawomocne wyroki, przyznające powodom wysokie odszkodowania od pozwanych miast z tytułu zanieczyszczonego powietrza.
Proponuję wytoczyć Miastu zbiorowe powództwo, lub indywidualne pozwy o odszkodowanie z tytułu ciągłej utraty zdrowia z powodu złej jakości powietrza, co już udowodniono.
Jak Miasto zacznie odczuwać skutki finansowe swojej bierności w rozwiązaniu problemu złej jakości powietrza, to przyjdzie w końcu opamiętanie i zacznie się radykalne rozwiązywanie problemu, , a nie mówienie o bierności i niechęci miejscowej społeczności.
Powyższe szczególnie polecam mającym schorzenia górnych dróg oddechowych.
Osobiście noszę się z zamiarem pozwania Miasta w teju materii.
mieszkaniec15.12.2021, 11:25
Musimy się cieszyć z małych rzeczy bo mamy marnego kiepskiego burmistrza bez pomysłu i woli zmian. Pisząc o ościennych gminach próbuje Pan jedynie usprawiedliwić swoje zaniechania. Dziś Kraków który poniósł potężne środki na ograniczenie smogu już ma lepsze powietrze od Nowego Targu. Ostatnie kilka dni przyniosło dramatyczną sytuację spowodowaną przez ościenne gminy, które zbagatelizowały problem. Już szykowany jest pozew przeciwko tym gminom i można się spodziewać że truciciele poniosą konsekwencje. Co do mieszkańców Panie burmistrzu proszę nie generalizować. Wielu poniosło koszty aby żyć i dać żyć innym w cywilizowany godny XXI wieku sposób. Każdy może pokazać palcem kto jest ignorantem, trucicielem i ma w nosie wspólne dobro jakim jest to czym oddychamy. Dostał Pan już laurkę w postaci kary za zaniechania w tej kwestii i następne mam nadzieje że dadzą Panu porządnego "kopa" do zabrania się do pracy. Resztę mieszkańcy ocenią przy wyborach
K.15.12.2021, 10:31
Dlaczego nie zaczyna się od przedsiębiorców? Piekarnie, sklepy, kuśnierze etc.
Problem na Nadwodniej wielokrotnie zgłoszony i miejsce oznaczone na portalu ekointerwencji. I co? I koleś smrodzi dalej. Typowy smród spalanych skór/wełny czy czegoś takiego. Aż gryzie w oczy.
resun15.12.2021, 09:10
Nie mamić ludzi piecami na ekogroszek!
........................................................................................
Kierunek działania na dziś: -rozprowadzić sieć gazową bądź ciepłowniczą poza centrum miasta( trzeba wybrać!). Pokazać koszty ogrzewania i dopiero wtedy dotacje do pieców, instalacji.
Dotacje dla fotowoltaiki, pomp ciepła, nie do pieców na zmielony węgiel,
Docelowo iść bez ociągania się- pozorowania w kierunku geotermii.
Gospodarowanie
Gromadzić, pozyskiwać wszelkie środki na inwestycje w zakresie ciepłownictwa.
W zaistniałej sytuacji nie drażnić ludzi nietrafionymi inwestycjami.
Na kulturę, relax przyjdzie czas po uporządkowaniu żywotnych spraw dla mieszkańców. Nie ma kultury w smrodliwej nawet najpiękniejszej sali!
W zaistniałej sytuacji nie drażnić ludzi nietrafionymi inwestycjami.
NieMaKasyJestSmog15.12.2021, 08:38
Nie dziwne dlaczego takie są wyniki skoro pieniądze na wymianę kotłów trafiają do budżetu w GRUDNIU w szczytowym sezonie grzewczym. I nagle każdy ma przestać palić i ogrzewać bo smog trudno miasto z tym nie robi nic tylko stacje przenosi to i ludzie z tym nie zrobią nic bo nie będą siedzieć w zimnie... A pieniądze, które oferuje TO ŚMIECH NA SALI
Mieszkaniec15.12.2021, 03:56
Należy wybudować północną obwodnicę, a nie wprowadzać ruch turystyczny do starego miasta. Musi powstać droga za szpitalem, a nie kolejne ścieżki rowerowe i rekreacyjne obiekty na blokach.
J.K15.12.2021, 00:24
wymieniliśmy w tym roku piec na gazowy, bardzo długo MPC nie umiał się określić czy bedzie w starym mieście czy nie, kilka lat zwodzili lidzi.Jezeli chodzi o dotacje to bzdura bardzo trudno dostać jakiekolwiek pienądze , wystarczy,że ma się nieuregulowana sytuacje z domem kamienica to nie ma szans nawet jeżeli piec węglowy wywiezie się na złom. Nie kazdego stać na wymianę pieca to naprawdę spore pieniądze.
Robert14.12.2021, 22:34
Pan burmistrz mówi ze dają pieniądze na wymianę pieców , tylko wymogi do otrzymania dotacji to jest jakaś masakra
Broda14.12.2021, 21:44
Zamiast inwestować w geotermię to wydaja pieniądze na dziadostwa, a teraz problem mają z powietrzem. To przez lata było widać co się dzieje i że to jest główny problem. /.../ Ludzie nie potrafią ich ukrócić? Zrobić referendum i obniżyć wynagrodzenia. Zaraz się im włączy praktyczne myślenie! Bo chyba za dobrze mają!
chory na płuca14.12.2021, 20:37
do "w matni":
Kotłownia ma bardzo skuteczne filtry i z jej komina idzie w niebo tylko para wodna. Poprzednia kotłownia z PRL-u kopciła, co było widać na śniegu wokół niej - po kilku dniach stawał się szary a potem wręcz czarny!
Piotrek14.12.2021, 20:35
o 9 rano tak ,,waliło,,palonym papierem między ulicami od królowej w zdłuż szaflarskiej do alei że se maseczkę na kolano założyłem(bo na nic pomaga, moje kolano ma na imię nic).
Piotrek14.12.2021, 20:25
o 9 rano tak ,,waliło,,palonym papierem między ulicami od królowej w zdłuż szaflarskiej do alei .Urzędnicy ,,dowodami,, się grzali, spalili? Ze trzy godziny. Mnie to wali ale innych.....
mesjekonrad14.12.2021, 20:05
Od linii Alei Tysiąclecia na północ (czyli centrum miasta), w zimie zaczyna się strefa śmierci. Ta dzielnica miasta ma dostęp do sieci gazowej i, w części (podobno), do geotermii. Mieszkańcy-truciciele, czyli potencjalni mordercy są oporni? Prośby i perswazja nie dają efektów? Karać, karać, karać, bezwzględnie karać za trujący, czarny dym.
Osioł14.12.2021, 19:51
Jabcoń do wymiany. Taka prawda.
w matni14.12.2021, 19:35
Nieuchronne jest również odejście od węgla miejskiej spółki ciepłowniczej, ale jakoś chyba o tym fakcie pan burmistrz usilnie zapomina od siedmiu lat mnożąc ilość spalanego miału węglowego i zamieniając spalanie gazu w miejskich obiektach na ciepło systemowe. Na domiar złego od początku bredzi o źródłach geotermalnych w Szaflarach. A to dopiero kabareciarz.
chory na płuca14.12.2021, 19:33
Panie Jabcoń, na blokach sytuacja smogowa jest czasami gorsza niż w rynku! Mimo że bloki nie emitują smogu. Panie burmistrzu, jeśli ludzie z domków jednorodzinnych są oporni, to zostawić ich z ich smogiem! Chronić bloki gdzie mieszka duża część mieszkańców (kilkanaście tysięcy!) i na początek szybko zmodernizować paleniska w "obwarzanku" domków jednorodzinnych okalających bloki!!!
20 tys to koszt14.12.2021, 19:28
Ponad 20 tys kosztuje: projekt, kocioł gazowy , robocizna. 3500 czy 6000 to stanowczo za mało
przeczytane na P2414.12.2021, 19:17
Grzegorz nie wspomniał o samochodach tak jak to kilka dni temu zrobił starosta, że to niby główne źródło smogu i że się poprawi z chwilą oddania nowej zakopianki, przynajmniej w tym jednym nie robił z nas idiotów jak sołtys z bursy.
rrr14.12.2021, 19:07
Co to jest w ogóle za bałamutny argument że "nie jest reprezentatywna". Pamiętam że ten argument podnosił rok temu podczas obrad rady miasta genialny radny Łapsa. To czy dana wartość jest reprezentatywna czy nie, zależy od kryterium jakie się przyjmie: może być to wartość zarówno w najgorszym punkcie, w średnim, jak również w najlepszym. Wszystko zależy od tego co chce się uzyskać. Położenie punktu pomiarowego koło SP1 (w najgorszym puncie pod względem zanieczyszczenia) dawało dobre odniesienie statystyczne - przecież celem jest poprawa jakości powietrza wszędzie, również w punkcie najbardziej niekorzystnym. Krok raczej marketingowy. Zresztą okaże się po statystykach - a niech przypadkiem rezultaty będą porównywalne do obecnych. Wtedy to rzeczywiście warto będzie rozpatrzeć lokalizacje stacji pomiarowej na Długiej Polanie.
normal14.12.2021, 19:03
jak podają w Kronice Krakowskiej - Kraków dzisiaj jest najbardziej zasmogowanym miastem na świecie !!!
Ciekawe czy w Chinach lub Rosji mają takie stacje pomiarowe jak w Polsce.
Absurdalny14.12.2021, 18:53
A może by tak od firm zacząć??
Jak trzeba, zaraz adresy możemy podać
Każdy ma jakiś zakład, co kopci, a nie musi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl