09.01.2022, 11:50 | czytano: 2952

Ratownicy mają pełne ręce pracy

zdj. Marcin Szkodziński
- Wczoraj ratownicy TOPR przeprowadzili 10 wypraw ratunkowych, udzielając pomocy 14 osobom. Do szpitala ewakuowano śmigłowcem 7 osób - podsumowuje akcje ratownik dyżurny Piotr Konopka.
Sprowadzono też 7 turystów, którzy z braku sprzętu utknęli w zbyt trudnym terenie.
Jeden z narciarzy może mówić o ogromnym szczęściu. Pomimo upadku z spod wierzchołka Kopy Kondrackiej zjechał do Kuźnic o własnych siłach.

- Działania zakończono po północy - dodaje Piotr Konopka.

W górach jest piękna pogoda, ale panują bardzo trudne warunki. Jest ślisko. Szlaki przysypane są warstwą śniegu, pod która występują oblodzenia. Śnieg jest na ogół twardy i zmrożony, a miejscami grząski i przepadający.

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przypominają pracownicy TPN.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol09.01.2022, 13:45
Czy tym ludziom po szprycach już całkiem....... Przecież to zima dzień krótki warunki trudne a oni zachowują się jak nieśmiertelni w grze...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl