28.01.2022, 15:31 | czytano: 4627

Nowe dotacje na wymianę „kopciuchów” w Mieście

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Burmistrz Miasta uruchomił nowy program dofinansowań do wymiany niskowydajnych i nieekologicznych palenisk i kotłów opalanych paliwami stałymi, na nowoczesne i proekologiczne urządzenia grzewcze do c.o. na: pellet, energię elektryczną lub pompy ciepła.
Urząd Miasta Nowy Targ zachęca właścicieli budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta, zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania w ramach dotacji, do składania stosownej dokumentacji.
- Uruchomienie nowego programu dofinansowań rozszerza wachlarz możliwości uzyskania dotacji o kolejne rodzaje źródeł ogrzewania. Jest to szczególnie istotne w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi o problemach z uzyskaniem nowych przyłączy do sieci gazowej, a także z wyznaczonymi przez uchwały antysmogowe ostatecznymi terminami wymiany urządzeń grzewczych - mówi Grzegorz Watycha.

W bieżącym roku właściciele budynków mieszkalnych w Nowym Targu mogą otrzymać dotację ze środków budżetu Miasta (w kwocie maksymalnej do 5 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym, kotły na energię elektryczną, pompy ciepła.

Dotacja pochodzić może także ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (w kwocie maksymalnej do 14 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w pokoju nr 205 na II piętrze (tel. 18 26 11 291). Informacje dostępne są także na stronie UM.
Ponadto w Urzędzie Miasta Nowy Targ funkcjonuje punkt obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Kontakt z doradcą pod nr tel. 18 26 11 286 lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu pok. 210 (II piętro).

Dotacje udzielane przez Gminę Miasto Nowy Targ można łączyć z Programem Rządowym „Czyste Powietrze”.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
usek29.01.2022, 15:57
W Nowym Jorku władze przyjęły surowe przepisy dotyczące emisyjności nowych budynków. W praktyce limit emisji CO2 wyklucza nawet ogrzewanie gazowe. Dlatego projektanci i inwestorzy muszą nastawić się na elektryfikację i korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.
Nowe przepisy wejdą w życie od 2024 r. dla budynków o wysokości poniżej 7 pięter i od 2027 r. w przypadku pozostałych, w tym nawet nowo powstających drapaczy chmur.
Francja wprowadziła zakaz stosowania gazu i oleju w nowych domach od tego roku, a w budynkach wielorodzinnych od 2024 r. Dania zakazała instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach od 2013 r., a Holandia w 2018 r. KE zaproponowała zmianę standardów dla nowych budynków. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki miałyby być zeroemisyjne. W przypadku budynków publicznych zaproponowano 2027 r.
Jeżeli jednak nie należy przesadzać z gazem z powodów ekonomicznych, środowiskowych, a także bezpieczeństwa, to co zostanie Polakom do wyboru w ogrzewnictwie? Co popadnie. Będą mieli do wyboru coraz droższe gaz i węgiel albo drogie inwestycje w pompy ciepła, które nie wszędzie się sprawdzą. Być może zatem wybiorą portfelem i postawią na węgiel niskiej jakości oraz palenie czym popadnie w kominkach, bo Polska nie jest Nowym Jorkiem, który bez kryzysu energetycznego może przyspieszać transformację energetyczną. Na to w Polsce będą mogli sobie pozwolić tylko ci z odpowiednio zasobnym portfelem pozwalającym na inwestycje w najbardziej innowacyjne źródła ciepła. Reszta stoczy się w ubóstwo energetyczne.
Hijo29.01.2022, 01:29
Nie trzeba wymieniać pieców tylko wejść na stronę internetową jak się pali w piecu od gry i nie będzie dymu w nowym targu
mirek28.01.2022, 20:47
na waciki w sam raz starczy
ski28.01.2022, 17:32
narazie wymieniono w mieście kotły gazowe na mpc smog taki sam jak 5 lat temu
totalna masakra -lepiej się zamrozić28.01.2022, 16:29
ja wymieniłem na V klasy ecodesign na ekogroszek. To ściema, te pompy itp . niska kaloria , a gaz i węgiel podrożały ze wnet pójdziemy z torbami...na trawę i pod most kocować . takie czyste ze szkoda gadać pchanie dudków w kieszeń za montaż
Oszukana28.01.2022, 15:48
Tegoroczna zima jest już trzecią, kiedy powinnam mieć dom ogrzewany siecią ciepłowniczą MPEC. Cała ulica czekała na obiecany przyłącz, że na pewno, że końcowy i ostateczny termin to zima 19/20, a jak się uda to może nawet wcześniej. Mam nawet na to pismo. Mąż chodził i osobiście mu objecywali, że na pewno będzie, bo dużo chętnych na ulicy. I wiecie co? Już nie czekam. Zmieniłam piec. Sąsiedzi jedni na gaz, drudzy na coś tam jeszcze innego. Teraz mówią że nie podłączą naszej ulicy do MPEC bo pandemia... Tak! Pandemia uniemożliwia podłączenie do MPEC. Jak? W czym jedno przeszkadza drugiemu? Nie wiem! Ale ekologia jest taka, że wszystkie budynki publiczne które nie truły bo były podłączone do gazu, są teraz w MPEC, a zwykły obywatel niech się buja...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl