20.03.2022, 16:18 | czytano: 18799

Wzrost zainteresowania służbą wojskową. Trwa rekrutacja do 114 batalionu lekkiej piechoty

zdj. 11 MBOT
- Ostatnie wydarzenia, które widzimy na Ukrainie powodują wzrost liczby chętnych do szkoleń wojskowych w szeregach 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w miniony piątek szkolenie rozpoczęło 150 osób, będą kolejne terminy szkoleń - informuje por. Adam Trębacz, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zainteresowanie służbą w WOT potwierdza Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu - ppłk Marek Marcinek.
Zgłaszają się zarówno osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze. Ci drudzy złożą przysięgę wojskową 2 kwietnia w Chrzanowie w obecności swoich rodzin i starszych służbą kolegów.

18 marca rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Tuż po przekroczeniu bramy Jednostki Wojskowej w podkrakowskiej Rząsce ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli przez punkty komisji kwalifikacyjnej dokonując formalności ewidencyjnych. Następnie po umundurowaniu i pobraniu sprzętu rekruci odbyli test sprawności fizycznej.


Kolejny dzień rozpoczął się od pierwszej pobudki. Tuż po śniadaniu odbyły się zajęcia z budowy i obsługi broni – karabinka MSBS Grot. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

W czasie szkolenia kandydaci wykonają liczne strzelania z karabinka Grot. Zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą bardzo doświadczeni instruktorzy. W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy – tak zwaną „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu zadania taktyczne i ogniowe po wyznaczonej trasie na mapie.


- W obecnej sytuacji międzynarodowej ogromnie wzrosło zainteresowanie służbą w szeregach pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rekruterzy 11MBOT sami przyznają że telefony dzwonią praktycznie o każdej porze dnia i nocy. W roku 2022 są przewidziane kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które odbędą się w maju, czerwcu (wakacje z 11MBOT), wrześniu i listopadzie.
W ubiegłym roku Minister Obrony Narodowej podpisał list intencyjny z burmistrzem Limanowej w sprawie powstania nowego batalionu lekkiej piechoty. To tu zostanie utworzone ponad 600 miejsc dla kolejnych żołnierzy 11MBOT. Pod koniec tego roku rozpocznie się formowanie batalionu w Tarnowie. Zainteresowani służbą w batalionach znajdą także miejsca w podkrakowskiej Rząsce oraz Oświęcimiu.


W związku z formowaniem 114 batalionu lekkiej piechoty w Limanowej, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Targu ogłosił rekrutację na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zalety zostania Terytorialsem to: dodatkowy nieopodatkowany zarobek, tj. uposażenie za każdy dzień powołania (od 117,40 zł dla szeregowego) + 411 zł za gotowość bojową za miesiąc (dochody są nieopodatkowane); świadczenia pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie, ekwiwalent pieniężny, odprawy od pracodawcy, zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby oraz kosztów powrotu do miejsca zamieszkania 78% zniżki na przewozy realizowane przez PKP, system rabatowy na stacjach Orlen; dogodne terminy szkoleń w weekendy i nie tylko; jednostka w pobliżu miejsca zamieszkania, zniżki w różnych obiektach sportowych (należy pytać na recepcji), egzaminy językowe potwierdzone certyfikatem STANAG, możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach (np. prawo jazdy kat. C, KPP, ratownik wodny, wózek widłowy), szkolenia narciarskie, nauka pływania, KRAN/-MAGA, dofinansowanie do udziału w zawodach sportowych; zniżki na niektóre leki (przy wypisywaniu recepty należy pytać lekarza); tanie wczasy w ośrodkach wojskowych dla żołnierzy z niskimi dochodami.

Szczegóły na stronie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu.

WOT, s/ zdj. 11 MBOT
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Marian Mazur21.03.2022, 22:11
Wojsko a żołnierz rezerwy pyta o pozwolenie na broń palną Policję polskie bizancjum cybernetyczne :D
Do oceniającego z Orawy21.03.2022, 16:36
Wojsko Obrony Terytorialnej to jak sama nazwa wskazuje wojsko ;)
ocena z Orawy21.03.2022, 15:01
WOT to wojsko ?
pomysł od czapy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl