01.04.2022, 19:15 | czytano: 4727

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi zakopiański szpital?

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak zapowiedziała złożenie wniosku do NIK, o przeprowadzenie kontroli w Szpitalu powiatowym. - Są tu rzeczy, które nie powinny mieć miejsca - zaznacza poseł. W trakcie protestu i konferencji prasowej położnych przed Szpitalem Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego poseł wspierająca pracowników szpitala zapowiedziała radykalne kroki.
Położne domagają się ponownego otwarcia oddziału ginekologiczno-położniczego, który jest zamknięty od 1 grudnia 2021 roku. - Jako posłanka interweniowałam już wiele razy. Te odpowiedzi, które dostawałam na piśmie po konsultacjach z położnymi i innymi osobami ze środowiska lekarskiego nie chcę mówić, że są nieprawdą, ale są to rzeczy, które nie powinny mieć miejsca - mówiła na konferencji prasowej Jagna Marczułajtis-Walczak.
Jako główne nieprawidłowości wymieniła - brak odpowiedniego porozumienia na linii pracownik-pracodawca.

- Nie powinno mieć miejsca, że położne nie wiedzą, czy będą pracować, czy będzie z nimi przedłużona umowa, że dowiadują się o wszystkim w ostatniej chwili ? informowała Marczułajtis-Walczak. W roli mediatora pomiędzy położnymi, a dyrekcją szpitala poseł bierze udział od 2019 roku. Teraz poseł idzie o krok dalej. - Ponieważ moje dotychczasowe interwencje nie przynosiły efektu, a wiele lat trwają tu różne sytuacje, które nie są wyjaśnione, w najbliższym czasie złożę wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie doraźnej kontroli w zakopiańskim szpitalu dotyczącej zatrudniania położnych, zamykania i ponownego otwierania oddziału ginekologiczno-położniczego, aby przeciąć domysły, fakty oraz mity - mówiła na konferencji Jagna Marczułajtis-Walczak.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zniesmaczona całą sytuacją...05.04.2022, 16:21
Prawo do opieki medycznej z zakresu poł-gin się kobietom z Podhala należy ,,jak psu buda,,. Nie ma przy tym znaczenia jakie kto ma poglądy polityczne, ani inne. Myślałam że kobiety w XXI wieku nie będą już musiały walczyć o swoje prawa. A tutaj taka sytuacja. I w dodatku kto stoi po drugiej stronie, też kobieta.
Czarna Rozpacz!05.04.2022, 11:24
@ACC
ACHA, czyli o taki ukladzik chodzi! Doprowadzic do upadku, sprywatyzowac (jak mialo miejsce z PKL) a potem odsprzedac Panstwu spowrotem i zarobic podwojnie.

O ile sie nie myle to ty juz jestes gotowa/y z oferta przetargowa... ?!!!! Takich 'slupow' jak ty to od razu pod sad!

RECE PRECZ OD ZAKOPIANSKIEGO SZPITALA!
Czarna Rozpacz!05.04.2022, 11:12
@Anka
.... jest to w sumie dziwne, ale w tej akurat sytuacji to ja bym jej dala kredyt.
Czarna Rozpacz!05.04.2022, 11:01
Bardzo dobrze Pani Jagno! Prosze tylko nie dac sie przekabacic i trzymac obranej drogi. NIK juz pania reginke zna, i osbiscie mysle ze teraz to tutaj Pan Ziobro powinien zadzialac, bo zakleszcz w ukladach jest , jakby to powiedziec, skomplikowany...
mieszkanka05.04.2022, 06:35
@acc Porównując z wynikiem ankiety sąsiedniego oddziału poł-gin (2/10) wynik ankiety zakopiańskiego oddziału jest zdecydowanie lepszy. Przy znacznie mniejszej próbie ankietowanych pacjentek. Jeśli się robi analizę to trzeba wziąć pod uwagę wszystkie dane :).
mieszkanka04.04.2022, 21:46
@acc Trochę mała próba przebadanych osób, żeby badanie uznać za wiarygodne. A na forach internetowych właśnie o tym oddziale pozytywne są opinie, o sąsiednich niekoniecznie. Ja bym wybrała zakopiański oddział.
acc04.04.2022, 20:42
@Mieszkanka fundacja "rodzić po ludzku" takie badania przeprowadza do, których podsyłam Ci link-a, co do opinii to polecam dogłębną lekturę forów dla przyszłych Mam, jest pełno negatywnych opinii na temat Zakopiańskiego oddziału Gin-Poł. Co do konieczności funkcjonowania oddziału to zdecydowanie się z Tobą zgadzam, on musi funkcjonować ale na pewno nie w taki sposób jak funkcjonuje obecnie. (Panie lub Pani moderator uprzejmie proszę o nie usuwanie link-a) http://ankieta.rodzicpoludzku.pl/prezentacja/144
Mieszkanka04.04.2022, 15:02
Właśnie to oddział w Zakopanem ma bardzo dobre opinie wśród pacjentek. A sondażu ile na 10 pacjentek chciałoby rodzić w Zakopanem nikt nie przeprowadzał. Skąd te dane? Co do prywatyzacji oddziału, może być prywatny. Ważne żeby było się gdzie udać w razie potrzeby.
Gg04.04.2022, 14:22
Przecież Kobiety z Zakopanego mają dużo pieniędzy mogę rodzić gdzie chcą..... Po co taki nędzny oddział
Acc04.04.2022, 00:06
@buu a skąd pomysł, że pani dyrektor jest nieudolna, i że celowo chce uniknąć odpowiedzialności? Szpital w Zakopanem przez 2 lata był szpitalem covidowym, oddział ginekologiczno położniczy wznawia działalność, panie położne czepiają się złych warunków pracy i płacy, a o oddziale w internecie krąży masa negatywnych komentarzy byłych pacjentek, a tylko 3 na 10 pacjentek zdecydowało by się na kolejny poród w Zakopanem. Wymagań personelu raczej nie może spełnić dyrekcja i rozwiązania problemu szybko nie będzie. Dlatego uważam, że przekształcenie oddziału na NZOZ z udziałami personelu jest w pełni uzasadniony. Tak, proponuje biznes porodowy na wyremontowanym za publiczne pieniądze oddziale bo pieniądze z odstępnego i z innych usług wpływały by na konto szpitala co mogło by przyczynić się do poprawy jakości usług szpitala lub budowania rezerw finansowych. Sam oddział i jego personel sam by na tym zyskał, już nie od decyzji szpitala zależało by wynagrodzenie personelu, a od ilości udziałów oraz ilości porodów. Oddział więc musiał zachęcać pacjentki do tego by chciały tam rodzić.
Maciej03.04.2022, 21:39
"ANKA" masz racje !! w 100%
Magda03.04.2022, 10:51
Możemy prosić o skontrolowanie też NT? Tam się dzieje dopiero
buu02.04.2022, 22:10
do acc, nie po to dyrektorka piastuje funkcję publiczną, żeby z powodu nieudolności w zapewnieniu kadry czy też chęci uniknięcia odpowiedzialności prywatyzować kolejne obszary działalności. Już kardiologia inwazyjna, urologia , a teraz proponujesz jeszcze biznes porodowy na wyremontowanym za publiczne pieniądze oddziale? może jeszcze SOR wynająć, bo tam też braki kadrowe?
marian02.04.2022, 16:53
a jak tam przygotowania do olimpiady zimowej?????
acc02.04.2022, 10:05
@Baba szpital właśnie powinien być rentowny bo w innej sytuacji generuje długi. Dług spowodowany przez jeden oddział, wpływa na funkcjonowanie całego szpitala. Jak panie położne, lekarze i reszta personelu chcą uruchomienia oddziału co w sumie też by było niewątpliwą korzyścią dla mieszkańców to mogą poprosić dyrektor o wynajem miejsca pod oddział, założyć spółkę i uruchomić oddział jako NZOZ, podpisać umowy współpracy ze szpitalem, a także umowę z NFZtem. Każdy miałby pracę, rodziny miały by gdzie rodzić, szpital byłby zwolniony z odpowiedzialności finansowej, a utworzony w taki sposób NZOZ musiałby reprezentować jakiś poziom bo w przeciwnym razie by upadł.
fikcja02.04.2022, 10:00
Baba dobrze w sumie gada. Ale problem tkwi w organie nadzoru a nie w dyrekcji. Przy właściwym nadzorze dyrekcja już dawno by wyleciała. Niestety układ jak na razie trzyma się mocno, jak partyjny beton. A że komuna w rozkwicie to nie wróżę rychłych zmian.
Baba01.04.2022, 22:42
Do lekarz.
Bardzo udolnie zarządza. Szpital ma przynosić zyski i przynosi. Ginekologia generuje straty wiec trzeba ją zamknąć, każdy pretekst jest dobry. Dyrektorka nie rozumie, że szpital to nie fabryka guzików i nie musi być rentowny za wszelką cenę. Konflikt na linii pracownik-pracodawca trwa od lat i to nie tylko z położnymi ale z całym personelem, bo miłościwie panująca wyznaje zasadę "jak się ciebie nie będą bali to się będą z ciebie śmiali". Bardzo się zdziwię jeśli kontrola NIK coś wykryje, a jeszcze bardziej gdy przyniesie to poprawę sytuacji pracowników. Szpital przeżył już tyle różnych kontroli, płacił wielomilionowe kary i co z tego wynikło? Ano nic i puki nie zmieni się dyrekcja nie będzie lepiej, ani dla pracowników ani dla pacjentów.
Pepe01.04.2022, 22:10
Gdzie byłaś jak pełofcy likwidowali szpitale? Teraz wypełzłaś?
lekarz01.04.2022, 20:47
dyrekcja z zarzutami nieudolnie zarządza szpitalem ,
Konkurs rozstrzygnęła w taki sposób, że nie może spełnić stawianych wymagań kadrowych NFZ, jednocześnie z przyczyn finansowych odrzucono 8 ofert ginekologów ,odrzucono także ofertę neonatologa.Nikogo nie zastanawia, że coś tu nie gra?
Anka01.04.2022, 20:42
Jagna rok czy dwa temu za aborcją a teraz za rodzicielstwem... Fałszywa jak Putin...
Osiol01.04.2022, 19:23
Prawdziwa cnota kontroli się nie boi
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl