11.04.2022, 16:47 | czytano: 5438

Burmistrz Nowego Targu: "Pomocy trzeba udzielać racjonalnie"

Burmsitrz Grzegorz Watycha / zdj. Podhale24
NOWY TARG. Dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona była przede wszystkim prawnej regulacji pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Miasta. W trakcie dyskusji dotknięto wątku udzielania pomocy uchodźcom i niejako pomijania nowotarżan, którzy też pomocy potrzebują. Padło także pytanie o docenienie urzędników zaangażowanych w działalność wykraczającą poza ich obowiązki służbowe.
Podjęta dziś jednogłośnie uchwała w zakresie pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy obejmuje: "zorganizowanie, prowadzenie oraz udzielanie doraźnej pomocy, tymczasowe zakwaterowanie, zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, środków medycznych oraz innych produktów i artykułów niezbędnych do udzielania pomocy, zorganizowanie pomocy humanitarnej, w tym transportu darów, zapewnienie pomocy w zakresie komunikacji językowej, zorganizowanie zajęć integracyjnych, edukacyjnych, kulturalnych i aktywizacji społecznej oraz zapewnienie transportu niezbędnego do realizacji wszystkich powyższych zadań".
Pieniędzy będzie więcej

Jak mówiła skarbnik Ewa Bobek, ma ona charakter intencyjny. - Zakres pomocy został określony, a formy i tryb udzielania pomocy oraz kwotę będzie określał pan burmistrz, w zależności od potrzeb oraz od posiadanych środków - wyjaśniała. Chodziło dziś o kwotę ok. 72 tys. zł. Te pieniądze już wpłynęły na konto Miasta z Urzędu Wojewódzkiego i przeznaczone są na wypłatę świadczenia na zakwaterowanie i wyżywienie dla osób, które udzielają pomocy obywatelom Ukrainy (29 tys. 320 zł), zapewnienie posiłków dla ukraińskich dzieci i młodzieży (11 tys. 372 zł), jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł dla obywateli Ukrainy (31 tys. 310 zł), czy bezpłatną pomoc psychologiczną. Te zadania będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Skarbnik wyjaśniała, że środków będzie więcej, bo i potrzeby nie zanikają, a wręcz przeciwnie. - Środki będziemy na bieżąco nadal otrzymywać, będziemy sukcesywnie dokonywać korekty. Wnioskujemy o pieniądze, OPS też wysyła zapotrzebowania, więc będzie to na pewno dużo, dużo większa kwota - zapewniła Ewa Bobek.

Zaangażowanie w pomoc trzeba ważyć

Radna Stefania Drąg-Iłęda zaproponowała, by obywatelom Ukrainy zapewnić darmowe przejazdy komunikacja miejską. W odpowiedzi burmistrz przypomniał, że dla tych obywateli Ukrainy, którzy potrzebowali załatwić sprawy, były kupowane i rozdawane bilety MZK. - Dzieci, które dojeżdżają do szkół mają transport bezpłatny. Natomiast wchodzimy na trochę inny etap udzielania tej pomocy. Ci uchodźcy, którzy są już tutaj od pewnego czasu - pobierają pewne świadczenia. Trzeba też to zaangażowanie miasta ważyć, bo pojawiają się z drugiej strony głosy, że nie wszyscy nasi mieszkańcy, którzy są w trudnej sytuacji - mają bezpłatne świadczenia a tutaj... Dlatego tym, co potrzebują dojechać - ten transport na zasadzie przyznania biletu, czy karnetu był przyznawany, ale myślę że trzeba tę pomoc racjonalnie udzielać i patrzeć na to, z jakich innych form pomocy korzystają uchodźcy, którzy u nas są - przypominał Grzegorz Watycha.

Powtórzył, że najważniejsze dla władz miasta było, by dzieci które mieszkają gdzieś dalej, miały zapewniony darmowy transport do szkoły.
- Część tej pomocy, której udzielamy jest niemierzalna. To zaangażowanie pracowników, wykorzystanie pomieszczeń. Te wydatki znajdą się w ogólnym koszcie funkcjonowania Urzędu, ale teraz na razie nie przekładają się na jakieś wyszczególnienie w budżecie. Już nie mówię o kwestiach pracy i wolontariacie, bo trzeba by dużego wysiłku, żeby to teraz wszystko spisać, wycenić i tę pracę i zaangażowanie ludzi - i radnych, i wolontariuszy spoza urzędu, ludzi dobrej woli. Kiedyś o takie podsumowanie będzie można się pokusić - mówił burmistrz Watycha.

Praca zostanie doceniona. Nawet symbolicznie

To sprowokowało pytanie radnej Ewy Pawlikowskiej, czy pracownicy magistratu otrzymali jakieś dodatki za swoją pracę.

- Na ten moment część zadań wykonywana jest w ramach obowiązków, teraz skróciliśmy czas pracy miejskiego magazynu pomocy do godzin urzędowania. Na mój apel pracownicy urzędu pozostawali po godzinach i pracowali w ramach wolontariatu. Mamy system rozliczania kwartalny, jeżeli są rozliczenia nadgodzin to one mogą wynikać z realizacji innych zadań. Jeżeli nastanie już ten czas większego usystematyzowania pomocy, może jak już uchodźcy będą mogli wrócić do siebie i nasze zaangażowanie nie będzie już tak potrzebne, to przy takim podsumowaniu - osoby, które w sposób szczególny wykazały się pracą, sercem i swoim prywatnym czasem - zostaną w jakiś sposób docenione i odpowiednio nagrodzone. Przynajmniej symbolicznie, ale zawsze - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
LudzikUSA14.04.2022, 19:58
super Grzesiu popieram Twoje podejscie do sprawy pomocy nic na sile w miare mozliwisci i nie nadgorliwie
Stańczyk13.04.2022, 19:31
Do radykalny benek, tu nie chodzi frust, tu chodzi o fakt a nie ubolewaniem nad bogatymi. W stylu igło, słoń i piekło. Zwłaszcza jak jest pełno biedy wokół nas.
Bamboszy13.04.2022, 18:35
Benku radykalny proponuję mniej drinków bo pleciesz. Potem nie boli głowa i nie trzeba chłeptać tyle wody w pracy. I mniej się człowiek poci. Na święta nauki czytania ze zrozumieniem
radykalny Benek13.04.2022, 09:07
I wylało szambo z ust frustratów alias nieudaczników życiowych z polskim paszportem. Polecam więcej czasu poświęcić na rozwój kompetencji zawodowych, a mniej na ocenianie innych. Dla odważnych - kombatanci też mogą korzystać z masy przywilejów, droga na wschód jest otwarta.
tubylec12.04.2022, 22:30
W Maniowach pod biedrą na 7 aut 3 na blachach UA, kto płaci za tak drogie paliwo.
Pytalski12.04.2022, 02:42
Ja mam tylko jedno pytanie: Jak jest weryfikowana pomoc? Czy Ci uchodźcy w prawie nowych Lexusach, Mercedesach, Audi za grube tysiące PLN, odziani w ciuchy za tysiące PLN na prawdę potrzebują darmowej konserwy, bluzy z lumpeksu i biletu MPK???
Klio11.04.2022, 20:19
Dziękuję za zdrowy rozsądek Panie Burmistrzu
Jarosław11.04.2022, 20:12
To zbędne bo oni i tak nie przyjdą.
Osiol11.04.2022, 18:51
Dla przesiedleńcow którzy mają pesel i prawa większe... Trzeba w mieście zorganizować chociaż jedną synagogę i jedna parafie prawosławną na powiat lub miasto
Zbawienie duszy i potrzeba modlitwy jest równie potrzebna
Radni ten aspekt życia chyba celowo pomijają a on też jest wazny
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl