22.04.2022, 19:14 | czytano: 5630

Prace Małgorzaty Mirgi-Tas na Biennale w Wenecji

Małgorzata Mirga-Tas/ arch. Podhale24
Na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Biennale w Wenecji zaprezentowany został Pawilon Polski z projektem "Przeczarowując świat" stworzonym przez romską artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas. Wystawę będzie można będzie oglądać do 27 listopada.
Organizatorem wystawy jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.
Jak wyjaśnia portal Culture.pl - instalacja składać się będzie z dwunastu wielkoformatowych trójdzielnych tkanin nawiązujących do słynnego "kalendarzowego" cyklu fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. "Fundamentalne dla europejskiej historii sztuki obrazy przedstawiające bogów olimpijskich, znaki zodiaku czy sceny z życia dworu w Ferrarze wykorzystywane są przez artystkę do opowiedzenia o specyficznej polsko-romskiej tożsamości. Dokonuje ona przemiany tych obrazów i motywów poprzez włączenie do nich elementów kultury polsko-romskiej oraz "odczarowanie" stereotypowych narracji o Romach" - czytamy w opisie.

W nawiązaniu do tytułu tegorocznej edycji Biennale Sztuki - "Mleko snów", artystka "tworzy świat nieustannie poddawany "przeczarowywaniu", który stanie się dla odbiorców rodzajem schronienia oferującego nadzieję i wytchnienie'.

"Małgorzata Mirga-Tas, romska artystka, stworzyła 12-częściowy gobelin, którego obrazy romskiej migracji i codziennego życia mają stentorową wielkość dorównującą freskom w całym tym mieście" - napisał krytyk The New York Times. Cały tekst opublikowany został tutaj.

Małgorzata Mirga-Tas to artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Pochodzi z grupy osiadłych Cyganów zwanych karpackimi lub Bergitka Roma.
Jedna z prac Małgorzaty Mirgi-Tas, prezentowanych podczas wystawy w Galerii Sztuki Jatki w Nowym Targu


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
sm24.04.2022, 12:14
Brawo!
Iwka23.04.2022, 16:25
Gratulacje - życzę dalszych sukcesów.
życie22.04.2022, 19:17
Gratuluję i bardzo się cieszę.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl