07.05.2022, 17:46 | czytano: 4485

Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Zakopanem w strugach deszczu (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Drugi dzień dorocznego święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odbyło się na dolnej Równi Krupowej. Były odznaczenia, pokaz musztry, walk wręcz oraz piknik połączony z pokazem wojskowego sprzętu.
- 21. Brygada Strzelców Podhalańskich dzisiaj, to jedyna formacja górska Wojska Polskiego. Wojska górskie wywodzą się stąd. To tu jeszcze przed I Wojną Światową Andrzej Galica tworzył Drużyny Podhalańskie. Później członkowie tych drużyn wstępowali do legionów. W 1920 roku podczas największej zwycięskiej Polskiej bitwy XX Dywizja Piechoty Górskiej pod jego dowództwem uratowała Warszawę i uratowała Polskę przed bolszewickim zalewem – mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański, który nie ukrywał dumy, że to właśnie Podhale żołnierze wybrali na swoje doroczne święto.
Dzisiejsze uroczystości stały się okazją do wręczenia medali oraz okolicznościowych przemówień. Te jednak przybyli na uroczyste obchody goście skracali ze względu na pogodową aurę i padający deszcz.

- Pod koniec tygodnia dostałem wiele telefonów od mieszkańców z pytaniem co się dzieje, bo widzieli, że do Zakopanego wjeżdżają czołgi. Teraz wszyscy chcą, aby tu zostali – mówił podczas swojego przemówienia Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Tegoroczne uroczystości w Zakopanem zorganizowane zostały z okazji 29 rocznicy sformowania brygady. W poprzednich latach żołnierze też świętowali w Zakopanem.

- Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich dość często odbywa się w Zakopanem, w miejscu pochówku naszego patrona brygady gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza i twórcy formacji wojsk górskich gen. bryg. Andrzeja Galicy, który jest patronem jednego z naszych batalionów, V Batalionu Strzelców Podhalańskich – mówi Angelika Korkosz, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Po części oficjalnej i wystąpieniach, turyści, mieszkańcy Zakopanego oraz przybyli na uroczystość goście przeszli w kierunku urzędu miasta, gdzie odbywał się piknik z wojskową grochówką. Można także było wsiąść do wojskowych pojazdów oraz sprawdzić jak wygląda broń używana przez żołnierzy polskich.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol07.05.2022, 23:08
A jeden z trzystu ołtarzy mobilnych też był???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl