20.06.2022, 13:04 | czytano: 2774

Weekendowe bieganie po Gorcach. Paweł Sala: "Nie nastawiamy się na rekord"

zdj. Sabina Palka
NOWY TARG. Zorganizowana przed południem konferencja prasowa poświęcona była wydarzeniu sportowo-rekreacyjnemu jakim jest Turbacz Summer Trail. Dwudniowa impreza odbędzie się zarówno w Mieście, jak i na terenie Gminy Nowy Targ.
Trzecia edycja Turbacz Summer Trail rozegrana zostanie 25 i 26 czerwca br. Letni bieg górski rozegrany zostanie na siedmiu dystansach od 5 do 68 kilometrów, przygotowano formułę dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla amatorów biegania z psami.
- Zapowiada się nam wspaniały, pogodny weekend. Zaczynamy imprezę w sobotę o godzinie 6.00 rano dystansem 68 km, zwiedzającym najładniejsze zakamarki Gorców od strony południowej, jak i północnej. Potem o 9.00 - najbardziej popularny dystans w edycji letniej - 27 km. Spodziewamy się ok. 120 zawodników tylko na tym dystansie. Poprowadzi on bezpośrednio na szczyt Turbacza i z powrotem na Długą Polanę. O godz. 17.00 dystans 11 km - drogą do Bukowiny Waksmundzkiej i zielonym szlakiem na Długą Polanę - przypomina Paweł Sala.


Niedzielne biegi dedykowane są gminie Nowy Targ - starty sprzed szkoły w Waksmundzie. Będzie to "Szybka Piątka", czyli najkrótsza droga na Długą Polanę oraz dystans 38 km z Waksmundu przez Ostrowsko do Łopusznej na Turbacz i dalej na Długą Polanę.

- Nie pobijemy rekordu frekwencji, chociaż do tego się co roku przyzwyczailiśmy. Powodem jest m. in. sytuacja gospodarcza mająca wpływ na ceny paliw, wyżywienia i noclegów. Ale frekwencje na wszystkich biegach w Polsce spadła. Poza tym - największy festiwal biegowy, czyli Bieg Rzeźnika zawsze organizowany w Boże Ciało - w tym roku mocno nas zbliżył i wielu biegaczy nie zdoła się zregenerować i wystartować u nas. Dodatkowo impreza biegowa z Krynicy także "przeniosła się" na ten nasz weekend. Ale ok. 300 zawodników będzie na naszej liście startowej. To jak na obecne czasy niemała liczba i podkreślę - są to ludzie przyjeżdżający z całej Polski. Małopolska nie jest wiodącym regionem, z którego przyjeżdżają do nas ludzie, co tylko świadczy o tym, że ludzie chcą tu przyjeżdżać - dodaje Paweł Sala.

Jak przypomniał Arkadiusz Szymczyk z Referatu sportu - w tegorocznej edycji Biegu Rzeźnika w Bieszczadach, na głównym dystansie 80 km zwyciężyli nowotarżanie - Piotr Biernawski i Piotr Huzior. Nie jest to ich pierwsze osiągnięcie, wcześniej w 2017 roku też nie dali innym biegaczom szans. - Czy Piotrki teraz wystartują? Dadzą znać w środę, czy regeneracja im na to pozwoli, ale ja by, ich nie skreślał - komentuje organizator.

W tegorocznej edycji przygotowano nietuzinkowe medale, a w pakietach startowych znajdą się ciekawe gadżety. Nowością jest pojawienie się sponsora - japońskiej marki Mizuno. Na najlepszych biegaczy czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe, a na wszystkich - losowanie nagród oraz After Party w Termach Gorący Potok, do których wejściówka znajdzie się w każdym pakiecie startowym.


Od lat Natalia Ficek i Paweł Sala organizują w Gorcach imprezy biegowe. Do wcześniejszej zimowej odsłony niedawno dodano wersję letnią.
- Letnią edycję zaczęliśmy 3 lata temu - przyznaje Sala. - Zaczęliśmy w miejscu, gdzie wszyscy kończyli, czyli w pandemii. Byliśmy pierwszym wydarzeniem oficjalnym po ogłoszeniu pandemii. 6 czerwca ogłoszono, że można organizować wydarzenia z udziałem do 150 osób, a my 25 czerwca już mieliśmy imprezę. W trzy tygodnie postawiliśmy wydarzenie, którego nigdy nie było. Stawiło się ok. 200 zawodników, w tym czołówka zawodników w Polsce. Po trzech miesiącach braku możliwości startu - zjechali się do nas czołowi biegacze górscy, głodni startów. Dostaliśmy wysokie noty organizacyjne i w kolejnym roku kontynuowaliśmy organizację letniej edycji. Mieliśmy 450 osób. W tym roku powinniśmy się zbliżyć do 300. Dla porównania w zimowej edycji wystartowało 780 osób.

Organizatorzy planują kolejne rozwinięcie imprezy, poprzez połączenie jej z Powitaniem Lata (starty z Rynku, dekoracja na scenie przed koncertami) oraz nowy pomysł, którym jest mocny bieg na 10 km ulicami Miasta.

Szczegóły Turbacz Summer Trail w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dziadek21.06.2022, 18:42
@)Osioł - zacznij się przyzwyczajać. Zrobiła się moda na taką aktywność i będzie tego tylko więcej. Kiedyś chodziliśmy tylko na bacówki popić o pośpiewać, a dziś jest inaczej. Z perspektywy czasu powiem, że teraz jest lepiej.
asdf21.06.2022, 10:38
sporo błędów w tekscie
Paweł Szala
20177 rok

a co do piotrków to biegają dobrze i tak samo badz bardziej gwiazdorzą. szczególnie jeden ;)
Sąsiadka20.06.2022, 21:56
Kochani... Piotr Biernawski... Poprawcie to
Osiol20.06.2022, 14:57
Kolejna plaga i to coroczna
Kazik20.06.2022, 14:35
Widać że humory dopisują /.../
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl