29.06.2022, 21:10 | czytano: 10420

Zmarł turysta rażony piorunem na Giewoncie (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali nieprzytomnego mężczyznę ze szczytu Giewontu do zakopiańskiego szpitala.
Po godz. 17 do ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarła informacja o rażeniu piorunem turysty. - Dziewczyna, która była świadkiem tego zdarzenia przekazała nam, że jest tuż pod wierzchołkiem Giewontu nieprzytomny mężczyzna rażony przez piorun - informuje Mieczysław Ziach, ratownik TOPR.
Na miejsce ratownicy udali się śmigłowcem. Przy użyciu wyciągu desantowali się do poszkodowanego. - Był głęboko nieprzytomny. Ratownicy prowadzili reanimację. W takim stanie został przekazany do szpitala - zaznacza Mieczysław Ziach. Niestety obrażenia okazały się na tyle poważne, że życia rannego nie udało się uratować.

Ranny, to młody mężczyzna obywatelstwa ukraińskiego. Na szczycie w trakcie wyładowań atmosferycznych przebywało kilka osób. Większość słysząc odgłosy burzy zdążyła zejść w niższe partie Tatr.

- To było miejsce schodzenia. Są tam łańcuchy, jest krzyż i mokra skała, która dobrze przewodzi energię elektryczną – informuje o miejscu wypadku Mieczysław Ziach.

Ratownicy TOPR ostrzegają, że w najbliższych dnia w Tatrach także mogą pojawić się burze oraz śmiertelnie niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Wycieczki należy planować tak, aby zdążyć zejść przed prognozowaną burzą.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zpodhalanskiej02.07.2022, 10:42
Podobno to byl ukrainiec jak tak to obciazyc rodzine kosztami akcji ratowniczej bo raczej ukrainiec nie raczyl sie ubezpieczyc
dość30.06.2022, 16:00
No i co, że głupota? Przestań jeden z drugim psioczyć i wszystko oceniać, do jasnej ciasnej, nawet w obliczu ludzkiej tragedii! Mądrasy się znalazły, pfu. Żaden nigdy młody nie był i nic bezmyślnego, ani ryzykownego w życiu nie zrobił. Siedźcie dalej przed kompem i głupio komentujcie. Długo pożyjecie, fakt, szkoda, że byle jak.
Pocahontas29.06.2022, 22:08
Kto normalny idzie na Giewont w taką pogodę. Mało już było historii o porażeniu piorunem w tym miejscu? Głupota ludzka i tyle w temacie.
Bożydar29.06.2022, 21:28
Nic się ludzie nie uczą. Nawet nie trzeba sprawdzac pogody. Dostalem dziś dwa niezależne alerty o możliwych burzach. Ludzie mają za nic swoje życie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl