18.07.2022, 12:13 | czytano: 8041

Kolejne spięcie na sesji: "Wysoka rado, ojca to boli..."

Wójt Antoni Karlak. Arch. Podhale24
Na sesji Rady Gminy w Jabłonce doszło do kolejnego spięcia między wójtem Antonim Karlakiem, jego córką radną Grażyną Karlak, a radny opozycji Piotrem Hollą.
Wójta mocno zabolały słowa radnego Piotra Holli, jego głównego oponenta, które padły na poprzedniej sesji. Pisaliśmy o tym w artykule Gorąco na sesji w Jabłonce - kłótnie i kłamstwa. "To że jest pani córką wójta i wszyscy mają się słuchać...".
Debata nad raportem o stanie gminy za 2021 rok zamieniła się w kłótnię. Dyskusję wywołał radny Piotr Holla, który w kilkuminutowym wystąpieniu skrytykował działania władz. Radny z Zubrzycy Dolnej zarzucał, że w gminie panuje stagnacja i zajmuje ona odległe miejsce w rankingach m.in. inwestycji czy pozyskiwania środków europejskich. Krytykował plan zagospodarowania przestrzennego za ograniczenie w nim działalności gospodarczej. Zarzucił też radnej Grażynie Karlak, że zachowuje się tak, jakby wolno jej było więcej, dlatego, że jest córką wójta.

Na ostatniej sesji Antoni Karlak wrócił do sprawy, długo wyjaśniając, ile gminie Jabłonka za jego rządów udało się dokonać na różnych polach. - To nie jest prawdą, że wszystko jest źle - mówił, wielokrotnie odnosząc się do poprzednich zarzutów radnego Holli. - Na zakończenie mam serdeczną prośbę, do pana przewodniczącego, do wysokiej rady, żeby pan radny Holla nie pomiatał moją córką, że ona jest radną i "wójt ci tam coś". Wysoka rado, ojca to boli. Z punktu moralnego i z punktu ludzkiego. To nie może tak być w naszej gminie, samorządzie i w ogóle, że to twoja córka, jego córka, wójta córka. Co to znaczy? Wójta córka jest taką samą radną, jak każdy z was. To mnie zabolało, że nie było reakcji - mówił. - Tu nie ma nic rodzinnego, tu jest praca na rzecz drugiego człowieka i naszej małej ojczyzny.

Do słów wójta odniósł się radny Holla. - Nie mam do tego pretensji, jestem radnym, osobą znaną, publiczną, i też krytykowaną. Godziłem się na taką funkcję i muszę się godzić na krytykę i pochwały. Pan tak samo, i nie tylko pana chwalimy, jak nam się nie podoba, możemy o tym mówić, byleby tylko nie obrażać - powiedział.

- Jesteśmy narażeni na pochwały i na krytykę, ale słuchając pana, pan nigdy nie jest zadowolony - włączyła się do dyskusji radna Grażyna Karlak. - Nawet gdyby to był elaborat stugodzinny, pan tak jak sito przesiewa pewne informacje, te, które są dla pana oczywiste, albo nieoczywiste. Słuchają pana wypowiedzi, pan dalej podważa, nie jest zadowolony, insynuuje, podjudza i dzieli pan nasze społeczeństwo orawskie - grzmiała. - Żaden inny radny nie był na tej sesji tak potraktowany jak ja jestem przez pana traktowana - wytykała Piotrowi Holli, krytykując go za wchodzenie jej sprawy rodzinne. - Jeżeli się ta sytuacja będzie powtarzać, będę musiała się spotkać z panem w innych okolicznościach.

- Tak, jestem córką wójta gminy Jabłonka, ale nigdy za 16 lat, będąc radną tej gminy, nie przekroczyłam kompetencji swojej rady. Przez 16 lat dietę radnej przeznaczam i będę nadal przeznaczać na potrzeby społeczne. I nie pozwolę sobie, żeby po 50 latach ciężkiej pracy zawodowej mojego taty, a jednocześnie wójta, pan cały czas podważał... - dodała.
Piotr Holla mówił, że nigdy nie wypowiadał się na temat prywatnych spraw Grażyny Karlak, a jedynie na temat jej działalności, jako radnej. On również, jak mówił, przekazuje swoje diety na cele charytatywne i społeczne. - Jest pani osobą zamożną, ja aż tak bardzo zamożny nie jestem, ale dietę również potrafię przekazać - zakończył.

- Mówiąc o zamożności już pan wkracza w moją prywatność - odpowiedziała mu radna.

mr/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dziadek22.07.2022, 21:19
no ładniesie dzieje kiedy czytam artykuł i komentarze. Trzeba Wójta oraz przewodniczącego rady w jakis sposób przywołać do porządku aby udzielając glos pozwolil wypowiedziec sie radnym i pani radnej zwrócil uwage ze jej zachowanie jest niedopuszczalne. Prawdopodobnie inni radni nie mają pojęcia o przepisach jak też o uchwałach na jakie głosują. Wiekszość z nich jest związana z wójtem od dawna dlatego robią jak dla niego wygodnie pan radny z lipnicy malej kolejny przyjaciel jak tez i inne interesy łączyły ich w przeszlosci czeladników wysyłając na niemcy kto nie mial czeladnika z lipnicy za kase .
do Ha20.07.2022, 22:24
Przeczytajcie Orawskie zamyślenia Emila Kowalczyka zrozumiecie jak jesteście daleko od Orawy i samorządu orawskiego, zagubiliście się wszyscy ....wójt radni i itd.
Zatroskany20.07.2022, 11:35
Niestety przewodniczący Rady nie ma nic do gadania, to sługa , a przecież rada to misja pracy społecznej dla dobra nasz mieszkańców a nie wójta. Wójt to normalny urzędnik któremu płacimy aby pracował a nie dzielił i mydlił nam oczy, co on nie zrobił. od tego jest by pracować, wszystko za pieniądze nasz, państwowe, unijne. Zupełnie w tej gminie zabita została obywatelskość, wspólnota. Niestety za to odpowiada też bezpłciowa rada, która jest tylko na pokaz by służyć panowi, jakbyśmy żyli w komunie. A pani córka-rada, niby wykształcona, a zawsze nie na temat mówi i jakie błędy językowa...
Zwolennik prawdy20.07.2022, 10:57
Brawo Panie Piotrze, dobrze że jest ktoś kto umie się odezwać i walczy z tą /.../, która robi tylko dobrze dla swoich.
jabłoncanin20.07.2022, 09:23
ja to tak lubię pooglądać sesję a szczególnie czekam zawsze na wystąpienie radnego Piotrka Holi po jego wystąpieniu nie ważne czego by nie dotyczyło to nie wiem dlaczego tak działa na władzę jak płachta na byka wtedy robi się naprawdę interesująco można się również ubawić po pachy jak się słucha tych bredni i " opowieści dziwnej treści..." Dziwię się Radnej bo wykształcona dziewczyna no cóż...
To tyle pozdrawiam Radnego Piotrka i go podziwiam ze mimo takiego traktowania ma siłę i odwagę wyrazić swoją opinie
Woda źródlana19.07.2022, 23:49
A co z rzeką przecież jeden syf płynie tym korytem i jak zakłady prywatne to i oczyszczalnia chyba przelewa i wylewa wszystko w rzekę tego nie dostrzega albo udaje a przecież przyroda nasza jest rujnowana . Kto za to odpowiada ? Strach się dotknąć tego szamba a co dopiero wejść do rzeki to katastrofa ekologiczna w biały dzień gdzie osoba która odpowiada za to kto pilnuje procesu czyszczenia ścieków albo może kto ma interes w tym aby proces ten wyglądal i przelewał tylko ścieki . Nie można się dowiedzieć bo trzeba milczeć ? Dno w rzece jest jak na rafie kolorowe a śmierdzi już z daleka idąc w stronę rzeki. Obok domu koryto wójta jest uregulowane i ciekawe kto zapłacił za usługę i czemu właśnie obok domu wójta tylko a reszta to co ???
Polityk19.07.2022, 21:54
Jak Wójt traktuje Radę to widać i słychać, dobrze że jest ktoś odważny i pyta a jak trzeba to krytykuje. Cała ta świta myśli, że jest nietykalna.
Ha19.07.2022, 20:11
Ha. Ha. Bóg milczy ale nas rozliczy.... za wszystko.. działki, kółka rolnicze, pożydowskie mienie, komunistyczne układy, rozkradanie wspólnej chłopskiej orawskiej spólnoty, konszachty z władzą wyższą, wykorzystywanie swoich posad radnych, wójtów itp....
Mieszkaniec Orawy19.07.2022, 18:05
Dobrze, że Pan radny Holla patrzy na ręce władzy, przecież inni radni to jakaś paranoja, po co oni tam są??!! Jedyne co potrafią to zabrać kasę z diety i tyle, zero pojęcia o działaniu i funkcjonowaniu gminy, spełniają tylko zalecenia wójta, a powinno być na odwrót, to rada jest od kontroli i nadzoru nad wójtem.
Władimir19.07.2022, 16:45
Można robić wydajnie albo słabo więc oczywiście, że zrobił ale teraz należy ocenić czy robił co sam chciał czy może co nie jest konieczne. Więc przeinwestowal budując obok gminy budynku sale i inne by ze swoim wiernym składem radnych tam posiadywac i ktoś to musi utrzymać dlatego czy korzystają z tego mieszkańcy no może kiedy Mikołaj tam wpada to i matki z dziećmi ale być może się mylę ja nie korzystam z tego wogole. Pani radna i jej pieniądze to prywatna sprawa więc po co wogole gada na co przeznacza swoje środki z bycia radna a później zarzuca i broni swoje dobra prywatne. Zawsze się wtrąca innym przerywa mówi nie na temat zarzuty stawia o spotkaniu w sądzie ostrzega a zapomniała jak tata przegrał z tygodnikiem sprawę chyba. Gdyby sesja nie była online pewnie by pan Hola został wyrzucony i może by policję wójt wezwał a nawet nakazał co mają zrobić bo prawdę słyszy . Znam sporo osób które swoje plany i chęć inwestycji zaniechali przez wójta i jego działanie im na przekór jak też zakład w stronę chyznego którego miało nie być bo wójt gazyfikację planował na koniec sam brał udział w otwarciu . Dobrze że zakład w chyznym i jego właściciel sam całą wieś w lini wykupil i rozwijał się sam bo przecież nasza gmina to nawet kostkę z innej firmy kupuje i zazdrości takim ludzia którzy coś potrafią bo władza uważa że jest najlepsza i nikt nie może mieć nic tylko oni wielka szlachta .
wierny Orawie19.07.2022, 15:57
"Tu nie ma nic rodzinnego, tu jest praca na rzecz drugiego człowieka i naszej małej ojczyzny." Szanowny Panie Wójcie bardzo piękne słowa a ja się pytam to dlaczego Pan tak nie postępuje jak Pan mówi tylko mydli ludziom oczy, ale my to wszystko widzimy tą obłudę. A na temat Radnej to się wszystko zgadza co mówi Radny Hola. I jeszcze jedno do Przewodniczącego Rady Moniaka zwrócę się z pytaniem czy Wójt płaci Panu z prywatnych Wójta pieniędzy a czy z naszych podatków Pan bierze pieniądze bo tak oglądam sesje i tak Pan prowadzi tą sesję pod dyktando jakby się nie wiem Pan czegoś bał? jednym Pan przerywa a drudzy mówią co chcą i nawet nie na temat i jakoś Pan nie przerywa. Dlatego bardzo proszę wszystkich traktować obiektywnie.
mądry i skromny19.07.2022, 11:10
Z tych artykułów wynika że to radny Hola ma rację- przewodniczący udzielił mu głosu a radna Karlak nie miała żadnych kompetencji do przerywania jego wypowiedzi i trudno to ocenić inaczej jak dokazywanie córusi przy tatusiowi. A po za tym musimy wiedzieć że żaden wójt niczego nie buduje za swoje , tylko za nasze.
radca19.07.2022, 07:58
Więcej rodziny w Gminie! Łapszańska gmina tak ma Wójt to wszystko tak pożenił że żaden radny tam nie podskoczy i nawet bardzo mało słychać w lokalnej prasie co tam się dzieje? Widać da się da się! Trzeba brać przykład bo warto. Co prawda Gmina z kolan się jeszcze nie podniosła ale tak bywa coś za coś inaczej być nie może ale czy tak być powinno?
...18.07.2022, 22:36
Obiektywnie troszku i to takie dość troszku w Naszej gminie się zrobiło, to widać.
Zawsze najlepiej to stanąć z boku komentować i pluć po kimś.
Sami z pewnych wygód korzystamy, robiąc jedno naturalnie nie mamy czegoś innego, a słabo to widzę jak wszystkich wstawiamy do jednego wora i porównujemy.
Obcy18.07.2022, 20:07
Wójt Antoni Karlak zrobił wiele dla Gminy Jabłonka oczywiście można mu też wiele zarzucić ,ale nie brak inwestycji bo moim zdaniem przeinwestował gminę i problem jest w tym kto to będzie utrzymywał .Pan Hola rozpoczął kampanie wyborczą i oby to nie był falstart
Były pracownik18.07.2022, 19:44
Bębny nie opłaca się produkować erespe trzeba zamknąć ...tak było
Wolność słowa oparta na prawdzie18.07.2022, 16:22
Za chwilę przystąpi wójt z córką do budowy obok gminy budynku pow. Tysiące metrów mc Donald i inne plany będzie realizował niebawem podzielą urbar na swój stary ośrodek i inne jakie nie wiemy co zaplanował by nadal żył w dostatku udając jakim dobrodziejem był jest. Ale przecież radny Hola ma rację w mojej ocenie i każdy może wyrazić poglądy swoje na temat publicznych osób całkiem szczerze bo nie zmusza ich nikt aby tam sprawowali swe rządy
Osiol18.07.2022, 13:05
Żeby waskiej grupie było dobrze to pozostałym musi być źle
Stąd też kierowanie i blokowanie ustawami prawem by zabezpieczyć interesy wąskie grupy
Przypomnijcie sobie ostatnie,, dobre''prawo dla obywateli które upraszcza, umożliwia, pozwala, znosi obostrzenia, dopuszcza, uwalnia,znosi koncesje.... No chyba 89r rok się klania

Inaczej dzieci i wnuki na emigracji a wam szklanki wody..... No ale w takiej chwili może nie będzie się chciało pic
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl