24.07.2022, 17:22 | czytano: 8143

Dopłaty do węgla dla tych, którzy ogrzewają domy kopaliną

arch. Podhale24
Rządowy plan zakłada dodatek w wysokości 3 tys. zł. Na wsparcie mogą liczyć właściciele tych gospodarstw domowych, które zostały zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jako ogrzewane węglem. By to udowodnić, warto mieć kopię złożonej do tej bazy danych - swojej deklaracji.
Dodatek węglowy przysługiwać będzie tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Jak powiedziała minister klimatu Anna Moskwa - pieniądze mogą otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe ogrzewane węglem, ale także brykietem lub peletem - jeśli zawierają najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Dodatek będzie wypłacany w tej samej wysokości niezależnie od dochodów. Działać ma podobnie jak dodatek osłonowy, czyli to od beneficjenta będzie zależeć, czy otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup węgla czy na inny cel. Na co wydane będą dodatki - nie będzie sprawdzane. Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie też uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Dopłata powiązana będzie z gospodarstwem domowym, to znaczy, że w przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa - przyznana ona zostanie pierwszemu z wnioskodawców.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak mówił podczas piątkowej sesji burmistrz Nowego Targu - w tych dniach pracownicy urzędu generowali z bazy potwierdzenia złożenia deklaracji do CEEB.

- Było spore zainteresowanie uzyskaniem potwierdzenia, że budynek jest wpisany do ewidencji, i że budynek jest ogrzewany węglem. Jeżeli ktoś składał deklarację w wersji papierowej to potwierdzenie może uzyskać w naszym Urzędzie Miasta, a jeśli zgłoszenia dokonał sam, przez Internet - to także sam może wygenerować takie zaświadczenie o wpisaniu swojego budynku jako ogrzewanego węglem - przypomina burmistrz.

Nie wiadomo jeszcze od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy. Ale posłowie mówią maksymalnie o terminie "kilku tygodni". Wiadomo za to, że wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022 - osobiście lub przez internet. Samorząd ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia.
Dwa dni temu Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Ustawa trafi teraz do Senatu, który zajmie się nią na początku sierpnia

Na stronie internetowej rządu jest już wzór wniosku o dopłatę do węgla. Trzeba w nim wpisać: organ, do którego składany jest wniosek o wypłatę dodatku węglowego, swoje imię, nazwisko, numer PESEL, obywatelstwo, numer i serię dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego, ale także dane osobowe (i numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Trzeba też zaznaczyć z listy - główne źródło ogrzewania. Dane pozostałych osób gospodarstwa domowego, potrzebne są, aby gminy mogły sprawdzić, czy np. kilka osób z jednego gospodarstwa nie złożyło wniosku.

Zawarto także klauzulę, iż "informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań". Ma to dać m. in. Policji uprawnienia do podjęcia czynności w przypadku próby wyłudzenia świadczenia.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
no p28.07.2022, 13:01
oj niemiecki patriota. niemcy uczyli nas przez lata hitleryzmu i,że polacy to gorszy narod.jak chcesz sie tak czuc,tomi przykro ,ale ten rzad przypomina bog honor i ojczyzna ale napewno nie pod germańcem czy kacapem.
kwicoł26.07.2022, 18:02
Pytasz panie @janosiku, co kradnie bogatym i rozdaje biednym, gdzie były nasze pieniądze za Tuska? Ano kradli je wtedy niemiaszki... ale w zamian cywilizowali kraj i uczyli nas pracowitości i przedsiębiorczości. Natomiast obecnie "krzewiciele demokracji" zadłużają przyszłe pokolenia, rozdają pieniądze, promują pasożyty, likwidują edukację i służbę zdrowia i pchają nas do wojny. W "gratisie" mamy szczepionki za które płacimy "jak za węgiel" i trzeba je utylizować w firmach z certyfikatami z ameryki, również za spore pieniądze. Złodziejstwo to mechanizm rozwoju cywilizacji, trzeba tylko mieć tego świadomość i uczyć się od tych co Cię okradają. No i przede wszystkim, trzeba wiedzieć, kto tak na prawdę Cię okrada. Dlatego warto czasem poczytać coś więcej niż pasek wiadomości w telewizorni. Na przykład gazetę na ławeczce pod sklepem...
Janosik26.07.2022, 11:26
Mówisz pan Gulaszu Juliuszu co lubi żreć, że Pis rozdaje nasze pieniądze. To powiedz mi pan, gdzie te nasze pinądze były, jak rządziło PO?
Ty raczej nie normal25.07.2022, 21:20
@ normal
Kto się prosił o wojnę to ją ma. Rządzący Polską zaczynają robić to samo.
Zuzula25.07.2022, 17:21
Oj ale będzie teraz powietrze na Podhalu... I nie tylko... Będzie palenie czym się da... Bo bardziej się będzie opłacało zapłacić mandat.... Szkoda tych co chcieli być Eco i powymieniali piece, bo PiS rządzący ma ich głęboko w d.... I nagradza ludzi którzy zanieczyszczają powietrze!!!!! Brawo, brawo...
Broda25.07.2022, 14:29
Do normal. A co ma nasz nierząd wspólnego z wojną na Ukrainie? Ukraina to pole szachowe ameryki i niemców. To niemcy sprzedały Ukrainę cymbale.
no p25.07.2022, 14:11
przypominam tym co na pis tak nadają i biorą 500 i300 i jeszcze bon i książki ze szkoły za darmo i jeszcze dodatkowe 1000 na male dzieci ,że to pis daje a nie po czy inne samoluby pedaly i molestujący zlodzieje i koniecznie pracujcie do 67 lat za ok 3 złote.bo tęsknicie za tym
normal25.07.2022, 13:35
Do tych wszystkich którzy cała wine zwalają na obecny rząd:
DZIĘKUJCIE BOGU ŻE WOJNA JEST NA UKRAINIE A NIE W POLSCE, a jeśli tego nie rozumiecie to szkoda dla was czasu.
Gulasz Juliusz Zeżarł25.07.2022, 13:28
@maniowion

PIS NICZEGO OBYWATELOM NIE DAJE (co najwyżej daje dobrze zarobić swoim nomen omen członkom, tudzież ich krewnym i znajomym).
Pis z przystawkami dokonuje redystrybucji pieniędzy pozyskiwanych od WSZYSTKICH POLAKÓW W RAMACH PODATKÓW i innych danin. Zyski Spółek z Udziałem skarby Państwa też nie są zyskami PISu a zyskami Skarbu państwa (należącego do wszystkich obywateli)
Zatem argument, że pis coś daje jest po pierwsze fałszywy a po drugie - zwolenników pisu z przystawkami jest mniej niż tych, którzy pisu nie popierają, więc prawdopodobnie w podatkach znacznie więcej jest wkładu tych nie popierających.
Idąc twoim tokiem rozumowania, łatwo dojść do konkluzji, że nie ma sprawy - jako nie popierający PISu nie wezmę 500+ oraz dodatku węglowego ale za to rząd pisu zachowa się honorowo i nie weźmie ode mnie żadnych pieniędzy - czyli będę musiał płacić podatków.

W sumie taka opcja bardzo by mi pasowała. Honor za Honor
taka prawda25.07.2022, 10:45
ech kraj się sypie, w ruinie
jarek25.07.2022, 08:20
Nie wierzyliście Gierkowi że 20 lat trzeba pracować na dobrobyt strajkowaliście , psuliście dobrych pracowników, owszem władza popełniała błędy ale to były tylko błędy w byliście w Polsce a teraz macie prawa obywateli Kolonii Polskiej robić płacić i nie dyskutować boście tego chcieli. Wiecie czym się różni prezydent Polski od prezydenta Rosji -- Putin jest prezydentem Rosji a Duda reprezentuje interesy Ukrainy i Izraela.
Jasiek25.07.2022, 08:11
Zbałamucony naród pójdzie do wyborów i znowu wybierze dobrą zmianę. Przecież oni dają pieniądze, a wcześniej nikt niczego nie dał tylko trzeba było ciężko pracować.
kopci wam się, ale ...25.07.2022, 06:44
@ wujek samo zło
"sąsiad nie miał w d...", sąsiad miał w GŁOWIE!
Tobą niech dalej sterują rządzący w interesie korporacji i koncernów.
To przecież nasz kraj25.07.2022, 06:37
To przerażające, doprowadzić Polskę do takiego stanu. Polska która stoi na węglu jest zmuszona importować go z końca świata, w ogóle import jest skandalem. Dopłaty są skandalem, jeden skandal za drugim.

Poseł Grzegorz Braun z mównicy sejmowej powiedział do siedzących w ławach rządowych, "że gdyby państwo było poważna wychodziliby stamtąd w kajdankach". Nic dodać nic ująć.
maniowion25.07.2022, 06:01
Dadzą źle, nie dadzą też źle. Nie pasuje to nie brać. Jak tak nienawidzicie Pis-u to honorowo byłoby nie korzystać z ich programów. Odkładać obcięte ubeckie emerytury, na chrust wystarczy. Cała Europa ma ten sam problem, tylko tam nikt do niczego nie będzie dopłacał.
Wyrocznia25.07.2022, 00:48
Czyli znowu - zabierzmy jednym by dać innym, ewentualnie dodruk pieniędzy i kolejny wzrost inflacji. Ludzie dalej nic nie rozumieją, że nie tędy droga. Niestety to jest cały urok demokracji, że głupia większość wybiera tych łajdaków, którzy rujnują ten kraj.
Broda25.07.2022, 00:48
3000 zł "dopłaty" tylko po to żeby ustalić na przyszły rok stała cenę za tonę węgla na poziomie 2800 lub 3000zł. Ale z tym, że na przyszły rok dopłaty nie będzie. A po urzędach w Nowym Targu stanowiska obsadzone są sympatykami pisu. Szykują wam komunę albo gorzej.
ciekawski24.07.2022, 23:57
Tą "dopłatę" rząd niech sobie w d... wsadzi. Rok temu, za 4,5 tysiąca złotych kupiłem 4 tony węgla na okres grzewczy. Dzisiaj dzięki tym (jak to powiedział poseł Konfederacji) "idiotom, kłamcom" z rządu, węgiel jest po ok 3 tysiące złotych a wszystko wskazuje, że może być droższy. Koszt zakupu węgla na okres grzewczy minus 3 tysiące "dotacji rządowej", to 9 tysięcy złotych. Tylko qwa, skąd emeryt, rencista czy zarabiający ok 3 tysiące miesięcznie ma je wziąć. Banda sk.... - sobie dali podwyżki 60 %, szykują kolejne ok 1500 miesięcznie a zwykłych ludzi mają głęboko w d.... Z utęsknieniem czekam na przyjazd do Nowego Targu Panów Kaczyńskiego, bądź Morawieckiego. Oj będzie się działo.
Sceptyk24.07.2022, 20:58
A co będzie jak węgiel będzie po 5000 albo wogule nie będzie te 3000 to taka rekompensata + dla motłochu od pisowców że dostali to się liczy że PiS pamięta o ludziach pracy tak samo było w socjalizmie a też co z tymi co się dali nabrać na zmianę ogrzewania oni dostaną gest Kozakiewicza to jest wszystko nakręcane żeby zgnoic ludzi całkiem a dopiero nam szykują jesień zimę wtedy się będzie dużo działo
wyngiel24.07.2022, 19:57
Nagle okazuje się, że ten "brzydki" węgiel od które trzeba odchodzić stał się tak dobry, że aż trzeba dopłacić, żeby ludzie chcieli go spalać.
wujek samo zło24.07.2022, 19:54
Czyli frajerzy, którzy pod groźbą kar dostosowali się do przepisów w kwestii wymiany "kopciuchów" na ekologiczne kotły na pellet lub gaz i zmodernizowali swoje kotłownie za +/- 30 000zł. i kupią 5 ton pelletu po 2500zł. nie dostaną nic, natomiast sąsiad, który miał w d..... te przepisy dostanie 3000zł. i będzie kopcił dalej.BRAWO!!!
Dbajmy o siebie24.07.2022, 19:53
Co to da te 3 tysie jak wongla mi ma i nie będzie. A jak będzie to cena z kosmosu. Ludzie się połakomią na tę kasę i będą głosować na Posiłków. A co dali? Dali. Najgorsze jeszcze jest to że o czystym powietrzu to możemy już zapomnieć. Będą palić czym się da i innym będą się śmiać w oczy ze jeszcze dostali o kraju 3 tysie.
Osiol24.07.2022, 19:19
Pierwsza podpisana już w koszu teraz druga do kosza bo dotacja może i jest ale węgla niema... W trzeciej będzie węgiel jest ale w Gdyni na chaldzie...
Wagonów niema a te co są część wozi węgiel na U oraz dwa miesiące lub trzy przestoju są nie do nadrobienia
Może nieistniejący stanie po stronie amerykanów i zima łagodna bedzie dla europejczykow
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl