24.11.2022, 12:49 | czytano: 2302

Powstała Fundacja im. Stefana Kapłaniaka. "Mamy sporo celów i planów"

Członkowie założyciele fundacji. Archiwum prywatne
Rozmowa z Dariuszem Tokarskim o nowo powstałej Fundacji imienia Stefana „Cenka” Kapłaniaka, pochodzącego ze Szczawnicy kajakarza, wybitnego sportowca, wielokrotnego Mistrza Świata, Mistrza Europy i jedynego z Podhala medalisty olimpijskiego w sportach letnich.
Skąd pomysł na powstanie fundacji?
- Po ceremonii pogrzebowej ś.p. mojego dziadka rozmawiałem z marszałkiem Witoldem Kozłowskim oraz ministrem Edwardem Siarką, którzy uczestniczyli w ceremonii i wtedy powstała nasza wspólna inicjatywa utworzenia fundacji imienia Stefana „Cenka” Kapłaniaka.

Kogo udało się zaangażować w tę inicjatywę?

- Przede wszystkim panów Witolda Kozłowskiego i Edwarda Siarkę, a będą jeszcze znani polscy sportowcy i olimpijczycy.

Na jakim etapie jest tworzenie fundacji?

- W Krakowie 24 października został podpisany akt założycielski Fundacji im. Stefana "Cenka" Kapłaniaka, przez fundatorów Witolda Kozłowskiego Edwarda Siarkę, Dariusza Tokarskiego. Na tę chwilę jesteśmy na etapie wpisu fundacji do KRS i spraw organizacyjno-personalnych osób związanych z działalnością fundacji.

Kto zasiada lub zasiądzie w jej władzach?
- W zarządzie zasiadają Tadeusz Wróblewski, aktualnie Prezes Honorowy Polskiego Związku Kajakowego, Członek Komisji Sportu Młodzieżowego Polskiego Komitetu Olimpijskiego były Sekretarz Generalny PKOL, Prezes Polskiego Związku Kajakowego i były Naczelny Dyrektor COS-u, Zbigniew Miązek aktualnie prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego, były trener kadry narodowej slalomistów, Krzysztof Polaczyk znany producent kajaków. Wymienione osoby, to byli kajakarze. Z mojej rodziny mój ojciec Zbigniew Tokarski i ja.. Jak już wspomniałem dołączą jeszcze znani sportowcy i olimpijczycy.
Jaki jest pomysł na jej funkcjonowanie?

- Oprócz własnych pomysłów i związanych z tym działań statutowych, chcemy współpracować z samorządami, związkami sportowymi, stowarzyszeniami, a także innymi fundacjami o podobnym celu jak nasza. Będziemy również otwarci na propozycje zgłaszane do fundacji. Chcemy wspierać działalność innych osób czy instytucji zbieżną z celami naszej fundacji.

Jakie cele stawiacie sobie Państwo w bliskiej i dalszej perspektywie?

- Mamy sporo celów statutowych, ale mamy też świadomość, że to dopiero są początki naszej działalności. Poprzez działania na rzecz wspierania i rozwoju sportu, chcemy upowszechniać sport, aktywny wypoczynek, rekreację wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych, osób starszych i niepełnosprawnych. Będziemy poruszać się nie tylko w sferze sportowej kajakarstwa, narciarstwa i innych dyscyplin, ale również chcemy wspierać i propagować kulturę, sztukę, ochronę dóbr kultury i tradycji, ochronę dziedzictwa przyrodniczego, rozwój regionalny, ratownictwo i ochronę ludności w tym OSP. To niektóre z celów fundacji, które Państwu zaprezentowałem.

Podhale24
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol24.11.2022, 19:08
Taka elitarna grupa... Podatnicy trzymajcie się za portfele dotacje będą wysokie dobrze ze kolejnej geotermi nie planuja
Zegarek z żółtego metalu24.11.2022, 14:51
Boże czym ci ludzie się zajmują.

Pasażer nie może kupić biletu.
Dostawca odpadów nie może zapłacić za ich odbiór polskimi pieniędzmi.
Turysta nie ma się gdzie w....
Żeby się ogrzać w zimie polecano zbierać chrust.
Zamiast mleczarni osiedle z drewna (deweloper pewnie z Izraela)

A ci panowie zakładają fundację.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl