Powstało stowarzyszenie „Eko Raba Wyżna”, które stworzyli przeciwnicy budowy biogazowni na terenie miejscowości. Stowarzyszenie zbiera podpisy pod dwiema petycjami. Druga dotyczy planowanej obwodnicy.
W niedzielę w Rabie Wyżnej odbyło się spotkanie mieszkańców w remizie OSP, którego tematem była planowana przez prywatnego inwestora budowa biogazowni na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Podczas spotkania zbierane były podpisy przeciwko budowie biogazowni, a także propozycji budowy obwodnicy Raby Wyżnej. Petycje w tych sprawach, wraz z podpisami, zostaną przekazane do Wojewody Małopolskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W pierwszej z petycji czytamy, że mieszkańcy obawiają się o zdrowie i życie swoje i swoich dzieci. Ich zdaniem, inwestycja powstaje zbyt blisko centrum miejscowości i zabudowań mieszkalnych. Obawiają się fetoru, zwłaszcza przy transporcie obornika i pofermentu, wzmożonego ruchu w centrum wsi, uciążliwego hałasu, utraty walorów turystycznych miejscowości, plagi much i gryzoni czy spadku wartości gruntów. „W naszej ocenie uciążliwości powstałe w wyniku działania biogazowni wykroczą daleko poza granice działki, na której miałaby być położona” – oceniają. „Do tego doszedł też protest przeciwko realizacji planowanej obwodnicy Raby Wyżnej. Jak wskazują mieszkańcy, nie ma ona uzasadnienia ekonomicznego, komunikacyjnego, będzie mieć też katastrofalny wpływ na ekologię i dziedzictwo kulturowe. ”Niebawem zakończy się budowa tzw. "Zakopianki", a w niedalekiej przyszłości planowana jest również rozbudowa biegnącej w pobliżu gminy drogi krajowej nr 7, tzw. "Chyżnianki", która praktycznie od lat pełni rolę obwodnicy gminy” – napisali.
Budowie biogazowni przeciwny jest Urząd Gminy w Rabie Wyżnej. Rafał Grygorowicz, zastępca wójta, mówił w rozmowie z Podhale24, że urząd złożył odwołanie od decyzji starostwa o pozwoleniu na budowę. Gmina wystąpiła też o przekazanie jej terenów Skarbu Państwa na cele związane z działalnością publiczną takich jak przede wszystkim: strefa ochrony ujęcia wody na potoku Kosiczne, utworzenie strefy rekreacji i wypoczynku jako nawiązaniu do powstałych wcześniej tras turystycznych, rowerowych.
Biogazownia ma powstać na terenie dawnego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Rabie Wyżnej. Teren ten dzierżawi od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa prywatny przedsiębiorca. To on chce tam wybudować instalację z modułem wysokosprawnej kogeneracji o mocy 499kw zasilanej biogazem rolniczym. Formalnie jest to modernizacja starej, istniejącej kotłowni węglowej. Od początku pojawiają się zapewnienia, że uciążliwości nie wyjdą poza teren zakładu, ale mieszkańcy w to nie wierzą.
r/