NOWY TARG. - Postępowanie o udzielenie pozwolenia na budowę biogazowni jest w chwili obecnej wznowione na wniosek dwóch podmiotów z terenu Raby Wyżnej - informuje wicestarosta Bogusław Waksmundzki w przekazanym Podhale24.pl oświadczeniu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.
To odpowiedź na oświadczenie Stowarzyszenia EKO Raba Wyżna, o którym pisaliśmy w tekście Stowarzyszenie EKO Raba Wyżna o "nieprawidłowościach w procesie uzyskania pozwolenia na budowę biogazowni" Oto jego treść:"W odniesieniu do listu mieszkańców Raby Wyżnej zrzeszonych w Stowarzyszeniu EKO Raba Wyżna opublikowanego na łamach portalu internetowego „Podhale24.pl” w dniu 04.04.2023 r. w artykule „Stowarzyszenie EKO Raba Wyżna o "nieprawidłowościach w procesie uzyskania pozwolenia na budowę biogazowni" Starostwo Powiatowe w Nowym Targu informuje, iż przekazane informacje pozostają w sprzeczności do dokumentów jakie zostały zgromadzone w toku postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę w listopadzie 2022 r.
Ad 1. Nieprawdziwa jest informacja, że wysokość zbiorników fermentacyjnych zaplanowanych w ramach realizacji inwestycji wynosi „niemal 14 m”. Wysokość od poziomu terenu zbiorników fermentacyjnych w zatwierdzonej dokumentacji projektowej wynosi 12 m, co dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne w tym wymiary pionowe oraz rzędne terenu zostały przedstawione na rzutach w projekcie architektoniczno – budowlanym. Odwołanie się w artykule do wysokości maksymalnej 6 metrów przyjętej dla budynków gospodarczych z przyczyn opisanych powyżej jest błędne.
Ad 2. Stowarzyszenie EKO Raba Wyżna nie przekazało do Starostwa Powiatowego żadnych dokumentów, o których posiadaniu informuje, a mających potwierdzać fakt demontażu kotłowni. Fakt likwidacji kotłowni nie był znany organowi administracji architektoniczno – budowlanej na etapie udzielania pozwolenia na budowę. Do Starostwa wpłynął wniosek o wznowienie postępowania, którego załącznikiem jest oświadczenie z dnia 04 marca 2023 r. podpisane przez poprzedniego dzierżawcę, z którego treści wynika m.in., że kotły wraz z przynależną do nich instalacją zostały zlikwidowane około roku 1998. Do chwili obecnej faktu demontażu wyposażenia kotłowni nie potwierdził Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który uczestniczył w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę oraz obecnie uczestniczy w postępowaniu wznowieniowym. Z informacji przekazanych w dniu wczorajszym przez Posła na Sejm RP Marka Sowę oraz jego asystenta społecznego, po dokonaniu kontroli poselskiej w KOWR, wynika że również wystąpili o dokument, który mógłby jednoznacznie potwierdzać fakt demontażu kotłowni i jej wyposażenia. Wyjaśnić należy, że wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego nie pochodzi od Stowarzyszenia EKO Raba Wyżna.
Ad 3. O siedlisku bociana białego Stowarzyszenie EKO Raba Wyżna poinformowało w dniu 24 lutego 2023 r. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Przedstawiciel RDOŚ skontaktował się w tej sprawie ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu informując, że zostanie skierowane do organu pismo w sprawie podjęcia działań informacyjnych skierowanych do inwestora o zasadach ochrony gniazda gatunku chronionego oraz potencjalnej konieczności sporządzenia dodatkowej ekspertyzy. Kwestia ochrony gatunkowej będzie przedmiotem oceny w toku wznowienia postępowania administracyjnego.
Ad 4. Inwestycja ma pozytywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jedynymi organami uprawnionymi w zakresie możliwości zajęcia stanowiska w sprawie legalności działań inwestycyjnych są podmioty wymienione w ustawie Prawo Budowlane – tym samym formułowanie twierdzeń o niezgodności z prawem inwestycji przez Stowarzyszenie EKO Raba Wyżna nie znajduje uzasadnienia w przepisach.
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki"
opr. r/