29.10.2023, 11:41 | czytano: 10895

ŚDS zostanie przeniesiony z Nowego Targu do Krempach

Budynek dawnej szkoły w Krempachach
NOWY TARG/KREMPACHY. Nowotarscy radni, członkowie Miejskiej Komisji Mieszkaniowej oraz przedstawiciele nowotarskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pojechali do Krempach, by obejrzeć budynek dawnej Szkoły Podstawowej, który został oddany na 20 lat w użytkowanie dla PSONI.
Zapoznano się ze stanem budynku.
Sprawa nie jest prosta, bo część rodziców protestuje przeciwko przeniesieniu Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Targu do Krempach.

Dyskusja na ten temat rozgorzała także u nas, przy artykule Budynek dawnej szkoły będzie służyć niepełnosprawnym.

- Warunki lokalowe budynku ŚDS przy ulicy Podtatrzańskiej skłoniły zarząd PSONI do poszukiwania nowego lokalu. Z propozycją wyszedł wójt gminy Nowy Targ, który zaoferował w użyczenie budynek dawnej szkoły podstawowej w Krempachach. Zarząd nowotarskiego koła stowarzyszenia zdecydował by z propozycji wójta skorzystać i w budynku w Krempachach zorganizować Środowiskowy Dom Samopomocy - podsumowuje burmistrz Grzegorz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Barbara31.10.2023, 22:06
Pan lub Pani. Pseudo Rodzicu, a pseudo temu że w dalszym ciągu piszesz Rodzic, odwagi brak podpisać się z imienia. Bohaterze lub Bohaterko. NIE nie myślę o sobie ,myślę przede wszystkim o moim dziecku i jej zdrowiu i o wszystkich innych dzieciach. Mało mnie znasz skoro tak piszesz . A co do rozpieszczania to napiszę tak ;przeczytaj uważnie ;''Załóż moje buty i przejdź moje życie -a potem się odzywaj. A najważniejsze ja nie wchodzę z butami w Twoje Rodzicu życie, więc Ty nie wchodź w moje ,guzik Cię to interesuje czy mnie życie rozpieszcza czy nie to jest wyłącznie moja sprawa nie Twoja Rodzicu. Tu nie chodzi czy mnie życie rozpieszcza , tylko chodzi o KOCHANE NASZE DZIECI , i o to co Zarząd swoją decyzją chce zgotować tym dzieciom które się same nie obronią .Nie wiem jakie masz dziecko Rodzicu ,ale ja nie narażę swojego dziecka na takie niedogodności ,bo jestem odpowiedzialną matką. Czy ja mieszkam daleko czy niedaleko ośrodka nie ma tu nic do tego ,co będzie . Rodzicu Twoje dziecko jest dowożone jak piszesz , a czy powiedziało Ci jeśli mówi, lub mimiką dało do zrozumienia ,że nie wygodnie ,że plecy bolą .Rodzicu połóż na plecy twardą poduszkę ,bo kręgosłupa nie skrzywisz usiądź w aucie niech ktoś zapnie pasy tylko porządnie żebyś się Rodzicu nie mógł poprawić i przejedzcie się do Krempach i z powrotem w takiej pozycji ,ciekawa jestem jak Ci będzie Rodzicu. I trochę rozumu do głowy i myślenia ,bo jak widać pusta .Bo moja jest pełna i nie narażę swojego dziecka na siedzenie w busie wykrzywionej jak siódmy paragraf.
Czecho31.10.2023, 18:57
Pani matko, dziękuję bardzo.Może być więcej bo myślałem, że świat o mnie zapomniał.Pozdrawiam.
znająca temat31.10.2023, 18:00
Ludzie kochani o czym wy piszecie?
Proponuję zapoznać się z zasadami funkcjonowania takich ośrodków. Pieniędzy brakuje na wszystko. Jest ciągła walka o każdy grosz, o każdą godzinę rehabilitacji, o każdego pracownika. Kilku zdesperowanych rodziców zarządza stowarzyszeniem które prowadzi kilka placówek dla ponad 150 niepełnosprawnych osób. Oni szukają sposobu na pomoc dla kolejnych potrzebujących a wy "wylewacie na nich pomyje". Cały czas Czesio, Czesław, Pani Barbara i kilku innych pieniaczy próbuje robić złą opinię całemu stowarzyszeniu. WSTYDŹCIE SIĘ.
Jak macie tak dużo do powiedzenia, tworzyliście ośrodek i Bóg wie co jeszcze robiliście, to może załóżcie własny ośrodek TYLKO dla Waszych wybrańców i prowadźcie go po swojemu. Ponoć w Klikuszowej będzie część szkoły do wynajęcia.
rodzic31.10.2023, 17:23
Pani Barbaro, myśli Pani tylko o sobie, rozumie że życie Pani nie rozpieszcza, ale takich ludzi jak Pani jest więcej. Moje dziecko jak większość podopiecznych dowożone jest cały czas do ośrodka, jest zapinane w pasy, jeździ w busie. Niewiele osób mieszka niedaleko ośrodka i przywozi dziecko samemu w wózku.
matka31.10.2023, 17:08
Czecho co ty tworzyłeś? Nie przywłaszczaj sobie zasług innych osób. Nie wiem, może brałeś udział w jakiś komunistycznych organizacjach przed 89 rokiem, ale z Chatką i jej powstaniem nie miałeś nic wspólnego. Ty ostatnio szkodzisz wszystkim. Najbardziej podopiecznym. Już wszyscy mają cię dosyć. Kończ Pan wstydu oszczędź.
rodzic31.10.2023, 10:40
jak narazie sds stworzyl sobie grupe "dzieci" ktore nie koniecznie powinny se tam znalezc a dla dzieci osob ktore go budowaly i tworzyly okazuje sie teraz ze nie ma miejsca i trzeba nowa filie otwierac - dobrze pani napisala p. Barbaro zgadzam sie z Pania w 100 % - ktos nie dokonca pomyslal niech do filii ida ci ktorzy obecnie sa w sds bo doskonale sie do tego nadaja nawet sami busami jezdza na zakupy. a w nt niech stworzy sie miejsce dla dzieci z nt ktore sa tak zalezne od pomocy ze nie nadaja sie na dojazdy do nowej filii
Bacha30.10.2023, 22:35
Problem w tym, że dotacja przechodzi przez miasto. A może przestanie?
Czecho30.10.2023, 18:29
Osrodek w Nowym Targu jest naszym dziełem, tu go tworzyliśmy dla naszych dzieci i nie zamierzamy z niego rezygnować na rzecz innych nowo przyjmowanych dzieci z naszego i tatrzańskiego powiatu.Nie mamy nic przeciwko przyszłej filji w Krempachach.Może ten ośrodek spełni marzenia tych rodziców, którzy tak aktywnie w ten temat się zaangażowali. Życzę powodzenia.
Barbara30.10.2023, 14:59
Do Rodzica Panie Rodzicu może się podpiszesz z imienia ,a nie "Rodzic".Ja myślę ciągle i wiem że takich dzieci przybywa nie ubywa,a po pierwsze moje dziecko nie będzie uczęszczać do Krempach,z różnych powodów zdrowotnych,tu mam bliskojak by się coś działo, jestem w każdej chwili,a tam co nie posiadam samochodu ani prawa jazdy.A każdy rodzić z tych zadowolonych patrzy ogólnie jak to będzie tam dobrze,pożyjemy zobaczymy,a nie popatrzy jak te dzieci (dorosłe)sprzężone siedzą w busach.Ja nie napisałam o tym jak mi jest dobrze tylko ogólnie o wszystkich rodzicach,którzy się sprzeciwiają, bo mają dobro wszystkich dzieci na uwadze.A co do obwodnicy to proszę przekalkulować sobie,włożenie każdego dziecka do busa,zapiąć pasami,trasa,korki,robotydrogowe,warunki atmosferyczne.Czy to skraca czas,nie wydłuża. Proszę pomyśleć logicznie.I następnym razem proszę podpisać się z imienia,chyba że się nie ma odwagi, lub na imię jest Rodzić.
rodzic30.10.2023, 09:50
Pani Barbaro niech Pani pomyśli o osobach które czekają na przyjęcie i dla których nie ma obecnie miejsca. Jak Pani doskonale wie, Pani dziecko może dalej uczęszczać do nowo tworzonej grupy ŚDS ze sprzężeniami, która będzie tworzona w Krempachach. Może Pani złożyć wniosek o przyjęcie. Nikt nikogo nie wyklucza, wręcz przeciwnie, do nowego ośrodka będzie można przyjąć osoby które czekają na wolne miejsca w ŚDS. Większość podopiecznych jest dowożona do ośrodka, w tym moje dziecko. Dla większości podopiecznych czas dowozów do Krempach będzie krótszy niż obecne dowozy do ośrodka w Nowym Targu. Dla osób z Nowego Targu będzie dodatkowy transport, ale tak jak Pani pisała ośrodek jest dla WSZYSTKICH, nie tylko dla obecnych podopiecznych.
Rozumie decyzję Zarządu i jak przeważająca większość rodziców popieram ją całym sercem. Dziękuję Zarządowi za wszystko co robicie dla naszych i swoich niepełnosprawnych dzieci.
Rodzic30.10.2023, 07:10
Zarząd kieruje się dobrem wszystkich podopiecznych, a nie tylko dobrem Pani Barbary. W obecnym budynku nie ma warunków na prowadzenie SDS. Jest nowa obwodnica z dobrym dojazdem do Krempach. Jest budynek który po przystosowaniu spełni wszystkie wymogi dla osób niepełnosprawnych. Większość rodziców i podopiecznych jest zachwycona, niestety wszystkim się nie dogodzi.
Barbara29.10.2023, 21:26
Natrafiłam na artykuł "ŚDS zostanie przeniesiony z Nowego Targu do Krempach" myślałam ,że Zarząd Koła Stowarzyszenia PSONI ma trochę empatii i zrozumienia i pójdą po rozum do głowy ,dla rodziców którzy się sprzeciwiają przeniesienia ŚDS i SPRiW ,ponieważ ta druga grupa SPRiW to dorosłe(dzieci) z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Ale czytając stwierdzam że nawet wśród rodziców Koła ,którzy mają też dzieci niepełnosprawne nie ma żadnej empatii, zrozumienia naszych argumentów i brną do przodu w swoich działaniach wykluczając dorosłe (choć ciągle dzieci), że społeczeństwa. Które zostaną w domu wraz z rodzicami(w różnym wieku ,ale już nie młodych i niektórych schorowanych ,a w moim przypadku samotnej matki). Zacytuję zdanie zarządu; Zapewniamy ,że Zarząd Koła świadomy celów i misji Stowarzyszenia przy podejmowaniu decyzji, kieruje się tylko i wyłącznie dobrem wszystkich osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin. Jakoś tego nie odczuwam w tej sytuacji i żadnej innej.
Stasek29.10.2023, 17:07
Lepsze to niż sprzedaż budynku za niską wartość za jaką wystawiono budynek w przetargu
:)29.10.2023, 15:13
PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną :)
Dżony29.10.2023, 13:35
kto to jest PSONIA?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl