05.01.2024, 11:03 | czytano: 18161

Maciej Tokarz o budowie południowej obwodnicy Miasta: "ostatecznej decyzji wójta raczej nie można się spodziewać wcześniej niż za dwa lata"

Maciej Tokarz/ zdj. Podhale24
NOWY TARG. "Nie jest prawdą, że brak dobrowolnego uwzględnienia uwag mieszkańców przez GDDKiA oznacza, że droga ta zostanie wybudowana w wariancie forsowanym przez inwestora" - pisze Maciej Tokarz.
Pełnomocnik grupy mieszkańców, będących stroną postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji przesłał nam prośbę o publikację wyjaśnienia kwestii dalszego jej procedowania.
Maciej Tokarz odniósł się do artykułu Budowa południowej obwodnicy Miasta - wójt wydał decyzję, który jego zdaniem zawiera "niepełne i nieścisłe, a przez to mogące wprowadzać czytelnika w błąd w istotnych kwestiach".

Oto jego wyjaśnienia:

"Postanowieniem administracyjnym z dnia 18 grudnia 2023 r. Wójt Gminy Nowy Targ nakazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprojektowanie realnie alternatywnych wariantów południowej obwodnicy Nowego Targu, uwzględniających uwagi społeczne zawarte w petycji mieszkańców tj. w szczególności wariantu omijającego Bór na Czerwonem od strony południowej, a także wariantu ograniczonego do jednej jezdni z dwoma pasami ruchu.

Nie jest prawdą, że brak dobrowolnego uwzględnienia uwag mieszkańców przez GDDKiA oznacza, że droga ta zostanie wybudowana w wariancie forsowanym przez inwestora, bowiem zawarte w postanowieniu wójta wytyczne są dla GDDKiA prawnie wiążące, co oznacza, że inwestor ten jest zmuszony zaproponować rozwiązania alternatywne i przedstawić je do zaopiniowania mieszkańcom.

Oznacza to także, że kwestia przebiegu drogi i technologii jej wykonania pozostaje sprawą otwartą, a ostateczne rozstrzygnięcia w tej materii będą należeć do wójta, a nie do inwestora, gdyż ujęte zostaną w treści decyzji administracyjnej kończącej postępowanie. Do tego droga jednak daleka, bowiem zakres obowiązków nałożonych na inwestora w zakresie różnych ekspertyz i konieczności przeanalizowania dodatkowych wariantów powoduje, iż ostatecznej decyzji wójta raczej nie można się spodziewać wcześniej niż za dwa lata.

Dodatkowo wypada wspomnieć, że od decyzji wójta, mieszkańcom oraz biorącym udział w postępowaniu organizacjom społecznym, będzie przysługiwać odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem także skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
O ile zatem można cieszyć się z faktu, że zawarte w petycji mieszkańców postulaty zostały uwzględnione, znajdując pełne odzwierciedlenie w postanowieniu wójta, to trudno przy tym nie zauważyć, że sztywne stanowisko GDDKiA może wygenerować podobne skutki jak w przypadku budowy nowego mostu w Białym Dunajcu, gdzie po wieloletniej batalii prawnej GDDKiA i tak ostatecznie zrealizowała inwestycję w wariancie od początku proponowanym przez mieszkańców, w międzyczasie niepotrzebnie marnując czas, pieniądze oraz nerwy kierowców.

Pełna treść postanowienia Wójta Gminy Nowy Targ w kwestii obowiązków nałożonych na inwestora opublikowana została w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Nowy Targ (BIP) i dostępna jest pod tym linkiem: https://bip.malopolska.pl/api/files/3364980.

Z poważaniem Maciej Tokarz"

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tekla07.01.2024, 09:59
Nie dla obwodnicy w tym wariancie!Dziekujemy panu Tokarzowi za walke z BETONEM nowotarskim!Jak mozna dac pozwolenie na wybudowanie tylu blokow a teraz pomiedzy prowadzic droge z 5 metrowym nasypem.Zamknac miasto od najpiekniejszych widokow !I mozna tak pisac w nieskonczonosc.
Ród07.01.2024, 05:12
Do Nowy Rok.
Nowy Targ jest najpiękniejszym miastem na Świecie. Po prostu jak podróżujesz wgłąb kraju to wystarczy się tam osiedlić i będzie Ci pasowało. Jesteś wolny, rób tak żebyś miał dobrze, nie zmieniaj nic na siłę i pozwól rodowitym mieszkańcom żyć tak jak chcą. Jeszcze ino czekam na rozliczenie,, kogoś,, za dewastację doliny Małego Kowańca
zagłosuję na Macieja Tokarza06.01.2024, 20:22
Tokarz na burmistrza! Nowy Targ potrzebuje młodego, niezależnego, kompetentnego, odważnego i mądrego włodarza. W przeciwnym razie będziemy cofać się w rozwoju i przybijać deski do rozlatujących się inwestycji ekipy Watychy. Osiem lat stagnacji, braku wizji, pozorowania zmian i braku umiejętności zarządzania miastem. Czas powiedzieć dość! Panie Maćku mieszkańcy na Pana liczą i to nie tylko w nowej części miasta, ale również w zakorkowanej i zasmogowanej część śródmieścia. Niestety na raka nie wystarczy podać pacjentowi aspiryny :).
Rafał06.01.2024, 14:17
@ Do-lata
Masz 100% racji. Większość mieszkańców ma już dość Watychy, który dużo obiecuje a potem zapomina o swoich obietnicach. Pierwsza kadencja to zabawa i wieszanie wstążek a druga to kolesiostwo na miarę PiS, który go popiera. Czas na zmiany. Mam nadzieję, że pan Tokarz będzie kandydował choćby na radnego. Takich nam trzeba!
obiektywny06.01.2024, 07:51
NIE dla tej paskudnej obwodnicy
Niewiem06.01.2024, 02:05
Budować jak najszybciej , po co ta strefa relaksu . Bieda nieraz tam chodzić bo tyle psich kup . Wystarczy przejść blisko bloków i to widać cały ten syf. Łażą tylko z tymi psami i srają wszędzie a posprzątać nie trzeba bo teren zielony. Droga już była wpisana przed strefa relaksu , a tera się obudzili .
Do-lata06.01.2024, 01:17
moim zdaniem największy grzech zaniechania popełnił Burmistrz Nowego Targu, który jest pierwszym i głównym organem, z którym każdy prowadzi rozmowy i uzgodnienia, a następnie grzech zaniechania spada na całą radę miasta, która się mało interesuje wizją rozwoju i przyszłości miasta, nie realizuje właściwie obowiązków kontrolnych nad Burmistrzem i pozwala mu popełniać kolejne błędy, przyklepują bezkrytycznie wszystko co ten podsunie, to są błędy, z których później już nie ma wyjścia, gdyby odpowiednio przewidywali i dbali o interes miasta to już dawno winni włączyć się w sposób rzeczowy i realny w to co buduje na naszym terenie GDDKiA, trzeba zacząć od tego, że już obecnie powstający odcinek obwodnicy powinien być inaczej zaprojektowany, a teraz nam się wmawia, że już nie da się nic zrobić bo już powstaje pierwszy odcinek wymuszający konkretny przebieg, teraz będzie dochodzić do konfliktów między samymi mieszkańcami, bo jednym zależy na ochronie naszych interesów w pełni, czyli de facto na budowie obwodnicy z poszanowaniem cennych dla nas terenów, a z drugiej strony są mieszkańcy, którzy chcą by obwodnica powstała jak najszybciej bez względu na koszty dla samego Nowego Targu, tak się dzieje moim zdaniem, nie po raz pierwszy zresztą, z tej przyczyny, że Burmistrz zamiast prowadzić otwartą i rzeczową politykę, bardzo dużo faktów ukrywa, udziela wymijających odpowiedzi, sprytnie lawiruje, aby czasem mu nie dołożyć pracy i nie zmusić do trudnych rozmów, z którymi sobie chyba nie radzi, a później mówi, że już jest za późno na zmiany, tych tematów jest sporo, wypływają i będą nadal wypływać, ale najgorsze jest to, że ostatecznie wszyscy tracimy, przykre, czas na zmiany, czas na zmiany mentalne i nową jakość w zarządzaniu miastem, z tym burmistrzem nic się nie zmieni, nawet jak będzie udawał, że wprowadza nową jakość i na przykład wymieni swoich zastępców
Nowy Rok06.01.2024, 00:32
Miasto Nowy Targ to koszmar komunikacyjny, gospodarczy,biznesowy.
Gdy się podróżuje po naszym kraju to widać jak bardzo nasze
miasto stoi miejscu i ciągle żyje przeszłością potęgi zakładów Kuśnierskich.
Inne miasta się rozwinęły poprzez budowę infrastruktury
turystykę oraz rozwój gospodarczy,stworzenie nowych miejsc pracy,a mieszkańcy ciągle protestują przeciw budowie nowych dróg,nowych inwestycji bo zatłoczone drogi
w całym mieście im najbardziej odpowiadają.
Nowy Targ stoi w miejscu a nawet cofa się do tyłu.
King of the Spisz05.01.2024, 22:48
Jeśli obwodnice wybudują zbyt daleko nie miasta nie będzie spełniać swej roli, rozumiem obawy niektórych ludzi ale to nie jest tak że jak wybudują obwodnice to wszystko obok wymrze i będzie księżycowy krajobraz... Zamiast forsować jakieś warianty na które nie ma szans z racj iż węzeł nowy targ i obwodnica wakamund-ostrowsko-łopuszna jest gotowe lepiej się skupić żeby nie zapomniano zaprojektować w najbardziej narażonych miejscach ekrany akustyczne
Loko05.01.2024, 22:32
Miasto sie za bardzo rozbudowalo od poludniowej strony. Cos co bylo planowane 15 lat temu gdy byly tam tylko pola jest za blisko zabudowan teraz. Trzeba opracowac wariant bardziej na poludnie na granicy z Szaflarami. Jak ma byc obwodnica to obwodnica a nie droga pomiedzy blokami.
kaczy lupiez05.01.2024, 21:57
Nie dla obwodnicy przy naszych blokach!
...05.01.2024, 21:57
Jan Tek

100% racji!
nowotażanin05.01.2024, 20:54
Dlaczego to mieszkańcy os.Polana Szaflarska ,którym wszystko nie pasuje decydują za całe miasto.
Reszta Nowego Targu ma stać w korkach bo im nie pasuje?
prawda nas wyzwoli05.01.2024, 19:59
do O - wyobraź sobie, że ci co protestowali są również za obwodnicą! Problem jednak w tym, że burmistrz zgodził się na realizację tej drogi na nasypie ziemnym, a nie w konstrukcji słupowej, która umożliwiłaby swobodne przejście ludzi pod etakadą, pozwoliłoby na korzystanie z jedynie zielonych terenów w tej części miasta i co najważniejsze - nie zamknęło ostatniego kanału napowietrzania miasta wzdłuż Białego Dunajca pomiędzy Tatrami a Gorcami. I to wszystko w tym temacie. Zabrakło jednak dobrej woli, zdolności komunikacyjnych i wyobraźni ludzi, którzy ulegli po raz kolejny bylejakości i teorii, że jakoś to przecież będzie... Dlatego pretensje do decydentów na Krzywej, którzy na dodatek nie potrafią przyznać się do fatalnie podjętych decyzji po rozmowach z GDDKiA i brną na oślep w stronę katastrofy. A ludzie w demokracji zawsze mają prawo do prezentowania swoich obaw, obrony przed głupotą i krytyki złych rozwiązań.
Z Sikorskiego05.01.2024, 18:28
Chaos komunikacyjny to zasługa Watychy, który skupił się na balach burmistrza i wieszaniu wstążek. Zamiast rozwiązywać problemy mieszkańców to je stwarzał. Pamiętamy nieudolne wprowadzanie stref płatnego parkowania i chaos w centrum. Teraz chaos przenosi się na bloki. Mamy dość. Czas na zmianę
ot tak05.01.2024, 17:39
Interes społeczny ... zamknąć Nowy Targ
tylko mieszkancy
Nowy Targ dla Nowego Targu
O05.01.2024, 17:11
Obwodnica jest potrzebna i musi być zrealizowana. Większość mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę i jest za inwestycją.
Blokos05.01.2024, 16:10
We wrześniu mieszkańscy Sikorskiego będą błagać o Obwodnicę!!Przez blokersowo pojadą turysty na nową Zakopiankę
rosomak z gorców05.01.2024, 15:03
Watycha jak zwykle okazał się niezaradnym mięczakiem i taka jest prawda o dziewięciu latach jego nie_rządów w mieście. A na tym fotelu trzeba mieć jednak jaja i potrafić zaryzykować dla celów wyższych niż kolesiostwo. Dziękujemy Panie burmistrzu. Ciekaw tylko jestem za ile to symbolicznych srebrników sprzeniewierzył Pan dobre życie mieszkańców białczańskim biznesmenom? To nawet się łączy, bo to co Pan zrobił w sprawie wyciągu narciarskiego na Dziubasówkach i blokadzie Bramy w Gorce woła o pomstę do nieba.
Bez-radny05.01.2024, 14:43
Nie należy zapominać, że pan Tokarz walczy o realizację postulatów, które wystosowała Rada Miasta Nowy Targ w apelu skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Choć uchwała w sprawie przyjęcia treści tego apelu została przez przez Radę jednogłośnie (bez głosów przeciwnych), to burmistrz nie zrobił nic, po tym gdy GDDKiA przysłała Radzie Miasta swoją lekceważącą odpowiedź. Jeśli to nie Rada Miasta jest reprezentacją mieszkańców Nowego Targu to niby kto, białcony i manowiany produkujące się w komentarzach pod tym artykułem?
Maciej05.01.2024, 14:23
Chciałby jeszcze przypomnieć , że jak miały być konsultacje społeczne z mieszkańcami to był COVID i przez to tak naprawdę nigdy nie było żadnych konsultacji. Dlatego wielkie brawa dla pana Tokarza za walkę o interes mieszkańców.
Jo05.01.2024, 14:12
Ten wariant jest nieakceptowalny - nie tylko taka droga uprzykrzy życie mieszkańcom, ale i zniszczy niezwykle atrakcyjny turystycznie zakątek, jedyny taki na Podhalu.
estakada05.01.2024, 13:43
Nic dla nas bez nas! Dobrze byłoby żeby władza wreszcie to zrozumiała. Watycha się wyłączył w obronie swojego interesu. Teraz my wyłączymy Watychę. Jego obowiązkiem było negocjować z GDDKiA rozwiązanie tej drogi. Przyjął i zgodził się na najgorsze rozwiązanie. W dodatku skonfliktował mieszkańców i skazał ich na wyjątkową komorę gazową dopuszczając wariant zamykający jedyny korytarz napowietrzenia Nowego Targu.
Maciek05.01.2024, 13:43
Szanowny Panie Tokarz po jakie licho Pan mąci ludziom w oczy, za ich kasę? Jak zostanie oddana obwodnica Nowego Targu, wówczas ci wszyscy przeciwnicy z Tokarzem włącznie przejrzą na oczy, gdy Szaflarska będzie ciągle zakorkowana. Ta obwodnica planowana była zanim wybudowano obok bloki i pozostałe inwestycje. Po co robi Pan ludziom mętlik w głowach?
NOWY TARG05.01.2024, 13:34
Jaka obwodnica?!
SKINHEADS 6905.01.2024, 13:34
jacek nie klam!My mieszkancy Sikorskiego czy innych ulic nie chcemy zadnej obwodnicy.Najwiecej miela jezorem ci co nie mieszkaja w miescie albo mieszkancy dalszych rejonow Nowego Targu.Nie bedzie zadnej obwodnicy w takim wariancie jak byl przedstawiony.W innym rejonie sobie zrobcie a nie w zielonych plucach Nowego Targu.
Olek05.01.2024, 13:06
Niestety Wqtycha nie dopilnował interesu mieszkańców a o zabudowaniu brzegów Dunajca wałami dowiedzieć się od społeczników..A przecież to on jeździł na negocjacje
Staromiastowy05.01.2024, 13:04
Jeśli dla kilku tysięcy mieszkańców NT wariant proponowany przez GDDKiA jest nie do przyjęcia, a możliwe jest rozwiązanie kompromisowe, które może przyspieszyć realizację potrzebnej inwestycji, to na pewno należy iść ścieżką dialogu. Nie można mieć pretensji do ludzi, że walczą o miejsca, które kochają i które dają im wytchnienie, skoro przestrzeń ta ma być nieodwracalnie przekształcona, odgradzając ludzi od rzeki i zamykając osiedla wielkim wałem ziemnym, niczym w gettcie.
jacek05.01.2024, 12:01
90 % mieszkańców jest za obwodnicą ,po co to całe zamieszanie .Na wiosnę sprzęt ciężki powinien wjechać i rozpocząć roboty.
Jan Tek05.01.2024, 11:58
Do wszystkich co tak bardzo krzyczą że chcą obwodnicy:
Przyjdźcie w ciepłą niedzielę na kładkę, lotnisko, strefę relaksu i powiedzcie tym wszystkim ludziom, że chcecie to drogę by turyści mieli skrót.
Dzień w dzień na ścieżce, kładce itp są setki ludzi. Ile osób tam biega że głowa mała. Jedyne takie miejsce w Nowym Targu, gdzie całe rodziny spacerują. A Burmistrz Grzegorz Watycha dla własnego interesu chce to zniszczyć.
obserwator05.01.2024, 11:51
kto to jest ten Tokarz, jego wypociny są nieistotne, budować jak najszybciej bo za chwilę kasy braknie. W historii NT to najważniejsza inwestycja.
Maciej05.01.2024, 11:33
Brawa dla pana Tokarza. Dzięki takim ludziom jak Pan interes społeczny musi być wzięty pod uwagę. Tak dla obwodnicy, ale pod warunkiem uwzględnienia postulatów mieszkańców Nowego Targu. Bez takich ludzi jak Pan przepchnięta by beznadziejny wariant obwodnicy. Dziękujemy za Pana zaangażowanie.
zpodhalanskiej05.01.2024, 11:12
hahahahhahahahah paranoja bananalandia normalnie
Magda05.01.2024, 11:11
Ciekawe, to teraz w Mieście rządzą sąsiedzi spod Giewontu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl