11.01.2024, 00:02 | czytano: 3471

Mobilne "płuca" ponownie pojawiły się w Nowym Targu

Makieta w ostatnim dniu eksperymentu
NOWY TARG. Po raz kolejny w Mieście stanęły "mobilne płuca". To część kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Przez 12 dni platforma z modelem ludzkich płuc pokrytych włókniną - stała na parkingu Starostwa Powiatowego. W tym czasie wentylatory nawiewały na tkaninę powietrze, by zobrazować co przyjmują płuca osób oddychających w tym rejonie.
Do kampanii Polskiego Alarmu Smogowego "Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!" kolejny raz dołączyło również Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Siedem mobilnych instalacji pojawić się ma w tym sezonie grzewczym w ponad 60 miejscach w kraju.
"Dwumetrowy model ludzkich płuc oddycha pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i - zależnie od od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Płuca umieszczane są głównie na miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania nie tylko pokazuje jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim zachęca do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w Polsce" - wyjaśniają Polski Alarm Smogowy.

- Smog występował w nocy. Od godziny 20-tej przekroczenia były już niebezpieczne. Przez 6 dni, a tak na prawe nocy powinniśmy przestać oddychać. Stężenie PM 10 w powietrzu - normą jest 50 mg/ M3 (WHO chce obniżyć do 40), a w noc sylwestrową mieliśmy 240! Podobnie było 5 stycznia. Mieliśmy dwie noce z ekstremalnymi wynikami - komentuje pomiary Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Fundation.

Makieta w pierwszym dniu pomiaru

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
...12.01.2024, 09:23
Zapraszam postawić do w Waksmundzie. Albo nawet obojętnie jakiej wsi na Podhalu. Przy okazji zbadać szczelność szamb i co się dzieje z ich zawartością. Później dziwić się że smród, po wsiach śmieci w lasach a w studniach jeden syf zamiast wody
asejnowicz11.01.2024, 13:27
Kiedy poza obręb miasta zostaną rozprowadzone przewody(magistrala) wiodące gaz, ciepłą wodę z centralnej ciepłowni, przyszłej wody geotermalnej, tak aby każde domostwo na peryferiach miasta miało możliwość podłączenia się.
Tzzeba mieć wizję ogrzewania domostw.
Trzeba już teraz zrobić symulację kosztów i kumulować własne środki finansowe lub czynić starania o ich pozyskanie ze stosownych funduszy.
ja11.01.2024, 11:18
Zapraszamy Zakopane rejon ul. Kasprowicza wystarczy postać 1 dzień.
Osiol11.01.2024, 11:09
Mam pytanie bardziej techniczne wentylatory napędzane są czym ??
Mieszkanka11.01.2024, 09:20
"Mobilne płuca" poprawią jakość powietrza?. Dobrze byłoby wziąść się do roboty-sprawy "złej jakosci powietrza "i zagrożeń z tego wynikających dla zdrowia do działań wykonania usprawniania jakości powietrza. A nie czczego "edukowania"-to nie jest skuteczne. Śmieszne działania ośmieszają i nic dobrego nie wnoszą w ten temat.Sanepid i inne instytucje ochrony środowiska śpią od wiosny do jesieni, nic w temacie. Dopiero w zimie pozorne usprawnianie.Totalny nie takt.
mądry11.01.2024, 08:38
na co to komu wydajecie pieniądze na bez użyteczne rzeczy gdyby te wszystkie nowe piece pompy ciepła fotowoltaika nie były za pieniądze z kosmosu to już dawno by nie było problemu a tak pojawia się co zima
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl