08.05.2017, 15:14 | czytano: 3975

W Nowym Targu przebadano ponad 100 samochodów (zdjęcia)

6 maja odbyła się akcja Hurtowni Biela i ProfiAuto PitStop - przez cały dzień mechanicy i diagności sprawdzali za darmo w jakiej kondycji są samochody poruszające się po drogach Nowego Targu.
Ogólnie stan pojazdów był dobry, jednak ekspertów zaniepokoiło, że wielu kierowców rzadko zwraca uwagę na podstawowe parametry w swoim samochodzie, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych usterek.
Łącznie na placu Centrum Handlowego „Stopiak” gdzie przeprowadzono akcję przebadano ponad 100 samochodów, ogólnie wszystkie pojazdy były sprawne. Kierowcy już zdążyli wymienić opony na letnie, dlatego również stan ogumienia pozostawał bez zarzutu. Najczęściej występującym problemem był stary płyn hamulcowy. Jak się okazało, kierowcy często nie wiedzą kiedy wymieniać płyny eksploatacyjne, jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku płynu hamulcowego, który podlega wymianie co dwa lata ponieważ ma on właściwości higroskopijne, czyli wchłania wodę z powietrza. Zbyt duże jego rozrzedzenie wpływa na jego szybsze przegrzanie i ograniczenie skuteczności hamulców. Natomiast przestarzały płyn chłodniczy wyraźnie zwiększa ryzyko przegrzania silnika, co może wiązać się z jego kosztowną naprawą.

Do listy najczęściej wykrywanych usterek fachowcy dodają również zły stan instalacji. - Nie ma mowy o bezpiecznej i komfortowej eksploatacji samochodu zwłaszcza, gdy wybieramy się w dłuższą wiosenną podróż, jeśli akumulator i instalacja elektryczna nie są w pełni sprawne - mówi Krzysztof Krupa z hurtowni motoryzacyjnej Biela, lokalnego partnera akcji.

Skutki jazdy w zimowych warunkach można z kolei zobaczyć w niedoładowanych akumulatorach. Równie często nieprawidłowo były ustawione światła. Podczas akcji brano pod uwagę snop prowadzenia światła, jego barwę, stan kloszy poszczególnych lamp. Żarówki starzeją się i czasem warto wymienić je na nowe, zanim się przepalą. Najczęstszą przyczyną zbyt szybkiego zużycia były żarówki kupione z innej firmy, niż zalecane przez producenta. Również montaż modeli „o wzmocnionym strumieniu świetlnym” prowadzi do szybszego uszkodzenia lamp.

- Przegląd samochodu to nieunikniony obowiązek wszystkich posiadaczy aut. Warto samemu kontrolować stan poszczególnych elementów a jeżeli sami nie jesteśmy pewni co do sprawności poszczególnych systemów w samochodzie, warto udać się do specjalisty, od tego może zależeć nasze życie – dodaje Krupa.

Zaobserwowane podczas akcji PitStop problemy związane ze stanem technicznym poruszających się po drogach pojazdów po raz kolejny pokazały, jak ważne jest zaangażowanie w akcję partnerów – dostawców części samochodowym – firm ATE, Osram oraz Varta.

W akcji brali udział mechanicy współpracujący z Hurtownią Motoryzacyjna Biela. Do sprawdzania zachęcały hostessy oraz dodatkowa atrakcja dla dzieci był Tygrysek Profi-Auto z którym wiele dzieci robiło zdjęcia. 
Każdy uczestnik dostawał zestaw gadżetów i rabat na zakup części w Hurtowni Motoryzacyjnej Biela.
oprac wo/ mat. prasowy organizatora, zdjęcia Michał Adamowski

zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl