30.05.2024, 11:03 | czytano: 3597

Podhalanie jadą z pomocą

Kilka ekip z Nowego Targu i innych miejscowości naszego regionu bierze udział charytatywnym Rajdzie Koguta, który rusza dziś z Oławy, by w sobotę dotrzeć do Mrągowa.
Rajd Koguta to cykliczna impreza, która wspiera potrzebujących w całej Polsce. W tym roku będzie to już 8 edycja rajdu.
Po drodze na uczestników czekają zadania do wykonania ale najważniejsza jest pomoc dla dzieci potrzebujących, ponieważ jest to rajd charytatywny.

W 2021 roku meta Rajdu Koguta zlokalizowana była w Zakopanem. Rok później na trasę do Giżycka wyruszyło 1640 pojazdów zabytkowych, w tym 119 motocykli i 79 motorowerów. Udało się przy tej okazji uzbierać blisko milion złotych dla potrzebujących dzieci. Ubiegłym roku padł frekwencyjny rekord - na starcie stanęło ponad 2600 pojazdów. Rekordowa była też kwota, jaką udało się uzbierać - ponad 1 milion 812 tysięcy złotych.

W imprezie co roku udział biorą ekipy z Podhala. Dana i Michał Guzik z dziećmi Gabrysią i Antosiem będą już drugi raz brać udział w Rajdzie Koguta, choć dla nich to nie pierwsza tego typu impreza. Podobnie jak w tamtym roku pojadą samochodem marki Daewoo Lublin z 2003 roku.Lublinkowa ekipa wraz z organizatorem wspiera Tadzia Frączka z Nowego Targu, który choruje na rzadką wadę genetyczną - duplikację chromosomu 17. Tadziu to uśmiechnięty chłopak, który kibicuje hokejowej drużynie PZU Podhale Nowy Targ ale również sam gra w drużynie naborowej Podhala - na jego konto w fundacji trafi całe wpisowe oraz część środków uzbieranych podczas rajdu.

Z Nowego Targu również Lublinem, zwanym pieszczotliwie Lenowcem pojedzie wielopokoleniowy skład rodziny Michała Skrzypalika. Dla nich będzie to już 3 edycja rajdu.Kolejnym samochodem z Nowego Targu będzie Gaz 67B Czapajew z roku 1948, który jest częścią grupy rekonstrukcyjnej błyskawica. Na jego pokładzie zasiądą Andrzej Garbacz, Jan Stoch i Dariusz Gładczuk. Będzie to ich pierwszy rajd Koguta.

Z najwyżej położonej wsi w Polsce wyruszy bardzo rzadki egzemplarz strażackiego Żuka. Kierowcami bedą strażacy z OSP w Zębie Łukasz Stoch i Maciek Wanat. Żuk służył przez lata a teraz, wycofany z podziału bojowego cieszy oczy na zlotach i imprezach motoryzacyjnych. Tą ekipie widziano już na Rajdzie Koguta w ubiegłym roku.

Luksusowo, Mercedesem W123 z 1978 roku w trasę do Mrągowa ruszy Paweł Wilk z rodziną. Auto odziedziczone po dziadkach i jego ekipa na starcie Rajdu Koguta zameldują się po raz trzeci. Cała rodzina służy w OSP Ząb i dobrze wie, jak ważna jest pomoc, także poprzez udział w takich inicjatywach.Kolejnym Mercedesem, tym razem modelem W201 z 1990 roku w trasę rajdu ruszy Rafał Stoch.

Janusz Wysocki, kolejny strażak z OSP Ząb, odbudował starą Mazdę 929 z roku 1984. Zabiera ze sobą rodzinę i kolegę ze straży pożarnej z Brześcia Kujawskiego.


Pochodzący z Nowego Targu Wojtek Guzik wraz z żoną Donią i dziećmi Mają, Kacprem, Adamem i Michałem na starcie pojawią się w Audi 80 B2 z 1983 roku.

mat. uczestników, oprac. wo/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl