04.07.2017, 18:28 | czytano: 4237

Znamy kolejnego uczestnika IX Nowotarskiego Pikniku Lotniczego w Nowym Targu

Fot. Michał Adamowski
Podczas rozmowy z naszym fotoreporterem w trakcie Red Bull Air Race w Budapeszcie, Łukasz Czepiela - jedyny Polak występujący w tych prestiżowych i popularnych zawodach - potwierdził swój udział w Nowotarskim Pikniku Lotniczym w Nowym Targu (12-13 sierpnia).
Łukasz Czepiela obecnie ściga się w klasie Challenger, z której ma się możliwość awansu do elity. Na ten moment zajmuje trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej i wciąż ma szansę na awans do czternastki najlepszych – do końca zawodów pozostałych jeszcze trzy wyścigi.

Łukasz lotniczego bakcyla złapał gdy miał 6 lat. Wtedy to ojciec zabrał go na pokazy lotnicze w Rzeszowie, po raz pierwszy zobaczył akrobację samolotową i już wiedział, że to jest ta rzecz, którą chce robić w życiu. Z uporem dążył do tego, by zdobyć pierwszą licencję. Pomagał w rozbiórce starego hangaru, za którą otrzymywał wynagrodzenie.
Oszczędności wydał na licencję szybowcową. Mając 19 lat wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczął pracę jako mechanik lotniczy. Pracował codziennie przez większą część dnia tylko po to, by zarobić na kurs akrobacji samolotowej. Pomagał również przy samolotach zespołu akrobacyjnego Honda Dream Team – szef tej formacji zgodził się mu pomóc w treningach w ramach wynagrodzenia za pracę. Kilka lat później Łukasz został jego następcą.

Przez kolejne 15 lat Łukasz próbował swoich sił w akrobacji lotniczej. Był członkiem grupy akrobacyjnej Żelazny. Brał udział w zawodach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. W 2014 roku po raz pierwszy wystartował w zawodach Red Bull Air Race zajmując miejsce w połowie stawki. Wykonując loty akrobacyjne Łukasz uzyskał taki nalot, że postarał się o licencję pilota liniowego. Dzisiaj można spotkać go za sterami Airbusa A320 linii Wizzair.

Do Nowego Targu Łukasz Czepiela przyleci samolotem Zivo Edge 540. Razem z nim na nowotarski piknik dotrze Marysia Muś, pilotująca śmigłowiec Bolkov Bo-105, a jednocześnie zaczynająca swoją przygodę w akrobacji na śmigłowcu. Jest jedyną Polką, która lata na tego typu maszynie. Ten duet mogliśmy zobaczyć dwa tygodnie temu na Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie.

ma/ zdjęcia Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciekawy06.07.2017, 12:57
A gdzie ta Marysia jest ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl