06.05.2018, 21:40 | czytano: 1336

Płaszczyzny przestrzeni - tkaniny Włodzimierza Cygana

mat. prasowy
ZAKOPANE. Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprasza na wystawę tkanin Włodzimierza Cygana. Prezentowane na wystawie prace to wieloelementowe cykle, o których sam Artysta pisze, iż „ pokazują artystyczne możliwości tkwiące w uaktywnieniu osnowy, kilka dodatkowo wykorzystuje włókno (tzw. światłowód). Wszystkie są płaszczyznami i odnoszą do przestrzeni.”.
Wystawa Płaszczyzny przestrzeni. Tkanina prezentowana będzie w dniach od 11 maja do 22 czerwca br. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego. Prezentowane na wystawie tkaniny cenionego łódzkiego artysty, laureata wielu prestiżowych nagród, to wieloelementowe cykle o niekonwencjonalnych układach. Ukazują artystyczne możliwości tkwiące w uaktywnieniu osnowy, poprzez zastosowanie światłowodów oraz szczególne relacje tkaniny i światła.


Twórca o swoich pracach pisze tak: "Moim zamierzeniem jest wybór i prezentacja tych prac, w których skupiłem swoją uwagę na możliwościach poszerzenia środków wyrazu, jakie tkwią w osnowie (w tradycyjnej tkaninie jest raczej niewidoczna), w celu interpretowania przestrzeni na płaszczyźnie tkaniny.
Typowe krosno tkackie, z osnową równolegle naprężonych nitek, dość dawno przestało spełniać moje oczekiwania – postawiłem na osnowę uwolnioną od jego rygorów. W kolejnych realizacjach podejmowałem próby nadania osnowie roli głównego środka budowy utworu tkackiego, środka determinującego zarówno warstwę wizualną, jak i metodę budowania tkanki utworu. Zabiegi takie jak: łamanie, zaginanie, przerywanie ciągłości, napinanie w układzie zbieżnym lub rozbieżnym służące uzyskaniu lub potęgowaniu siły wyrazu artystycznego; miały też na celu głębsze dotarcie do emocji widza. Poprzez zestawienie prostoty i autentyczności odwiecznego medium tkackiego, z zabiegiem uaktywniającym i tak już fizycznie sugestywną płaszczyznę tkaniny, można skuteczniej zaintrygować widza i uruchomić jego wyobraźnię. Efekty zabiegów wykonywanych na osnowie często są przeze mnie jeszcze dodatkowo wzmacniane. W wielu pracach kierunek przebiegu układu osnowy podkreślam splotem tkackim, tworzącym linie wzdłuż nitek osnowy, a dodatkowo wzmacniam usztywnioną osłonką, umocowaną w strukturze osnowy, i wystającą poza brzegi tkaniny. Taki zabieg wzmacnia wizualne działanie układu osnowy i nadaje obiektom większej dynamiki.
Od kilku lat, dla uzyskania zamierzonych efektów, zacząłem wprowadzać w tkankę budowanych obiektów (będących nadal tkaniną) włókna transmitujące światło. Po raz pierwszy pokazałem je w 2013 roku na wystawie „Po-Światy” w Galerii Re-Medium podczas 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Od tamtego czasu nadal poszukuję optymalnego zastosowania rezultatów swoich doświadczeń, które dzięki licznym pokazom na wystawach międzynarodowych, coraz częściej kojarzone są z tkaniną z Łodzi i z Polski, jako przykład łączenia wartości tradycyjnych z symptomami współczesności."Włodzimierz Cygan urodził się w 1953 r. w Łodzi. W l. 1974-80 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejsza ASP) na Wydz. Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą, ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Uczestniczył w licznych wystawach, plenerach i sympozjach poświęconych sztuce włókna. W 1994 r. objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z Politechniką Łódzką jest związany od 1997 r. Obecnie pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydz. Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora. W r. 2008 zakończył współpracę z ASP w Gdańsku i podjął pracę na stanowisku kierownika III Pracowni w Katedrze Druku (obecnie Pracowni Tkaniny Unikatowej) na Wydz. Tkaniny i Ubioru ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Uczestniczył w blisko 190 wystawach zbiorowych oraz 34 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego tkaniny znajdują się w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet Copenhagen (Dania), Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine a Angers (France), Friends of Fibre Art Collection (USA), Fiber Art Synergie Collection (France).
Wernisaż wystawy:
11 maja, godz.17:00
Wykład otwarty:
12 maja, godz. 11:00

mat. prasowy, opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl