12.05.2019, 21:09 | czytano: 4174

"Manifest ceraty" - prace Andrzeja Dziubka w nowotarskich Jatkach (zdjęcia)

zdj. Galeria Sztuki BWA Jatki
NOWY TARG. W galerii Sztuki BWA JATKI otwarta została wystawa prac Andrzeja Dziubka - muzyka, piosenkarza, założyciela polsko-norweskiego zespołu De Press.
"Zawsze pociągał mnie surrealizm, lubiłem prowokować" - mówi wprost Andrzej Paweł Dziubek, którego norweskie nazwisko brzmi - Nebb.
Jako nastolatek uciekł przez dwie granice do Austrii, bo chciał ... kupić sobie gitarę. Został złapany. Potem wyjechał - już legalni do Norwegii. Tam zajmował się na przemian muzyką i plastyką. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Oslo, grał koncerty, wydawał płyty, organizował happeningi. Stworzył w Oslo galerie Nebb, w której swoje prace mogli pokazywać artyści i twórcy, którzy nie mogli liczyć na prezentacje swoich prac w innych galeriach sztuki. Po 30 latach wrócił do Polski. Od 2000 roku mieszka ponownie na Orawie.

W Jatkach prezentowana jest jego nowa koncepcja - obrazy na ceracie. Stąd tytuł ekspozycji "Manifest ceraty". Same prace w formie instalacji i collage'y noszą prowokujące do myślenia tytuły i formy ("Nadmuchaj swoje ego", Człowiek dokument", "Machina teraźniejszości".

Do swoich prac użył wspomnianej ceraty, ale także płyty pilśniowej, kleju stolarskiego, metalu, tuszu i akrylu.

Jak podkreślają pracownicy galerii - "wystawa Andrzeja Dziubka - NEBB - przyciągnęła wielu miłośników i muzyki i sztuk wizualnych, wielu przyjaciół z dawnych lat i cały skład pierwszego zespołu który współtworzył i w którym grała Andrzej Dziubek ("LOTONY" zespół powstał w Liceum w Jabłonce ). Gościem szczególnym - była mama Artysty - Magdalena Dziubek, osoba pełna energii o pogodnym spojrzeniu błękitnych oczu. Była reprezentacja Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, było wielu miłych gości, łowcy autografów."
Wystawa dofinansowana jest ze środków Gminy Miasta Nowy Targ i trwać będzie od 10 maja do 1 czerwca 2019 r.

opr. s/ zdj. Galeria Sztuki BWA Jatki
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
synek17.05.2019, 09:51
matko widziałem gumowego stolca
Też tak umiem16.05.2019, 06:00
Mam w domu oponę, więc zostanę artystą.
dosia13.05.2019, 11:24
warto obejrzeć, polecam.
Okropne czasy...13.05.2019, 11:16
Jaki tytuł...taka wystawa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl