17.11.2019, 18:02 | czytano: 3182

50-lecie "Budorzy" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Szkolny Zespół Regionalny "Budorze" świętował 50-lecie swojej działalności. Spotkanie zorgnaizowane przez Stowarzyszenie "Zakopiańska Budowanka" rozpoczęło się jubileuszowym koncertem, prezentującym dorobek artystyczny wszystkich grup wiekowych.
W programie znalazła się także msza św., wizyta na cmentarzach, gdzie na grobach osób związanych z zespołem zapalono znicze oraz spotkanie byłych i obecnych członków zespołu.
Podczas pełnego wspomnień wieczoru we wspólnym programie wystąpiły trzy grupy Budorzy - najmłodsi, zaczynający przygodę z zespołem, pierwszy jego skład oraz zespołowi seniorzy.

Z okazji święta - zespół otrzymał nagrody od starosty tatrzańskiego Piotra Bąka i burmistrza Zakopanego Leszka Doruli. Uhonorowano także Andrzej Jakubca "Kuboska". Muzykanta, cieśle, konferansjera, choreografa, działacza społecznego, kierownika zespołów - "Skalni", "Budorze", zespół im. Klimka Bachledy i "Krzesany" doceniono za jego działalność w krzewieniu kultury regionalnej - Złotym Krzyżem Małopolskim, przyznanym przez zarząd Województwa Małopolskiego.

Przy okazji jubileuszu zaprezentowano okolicznościową publikację dokumentującą działalność "Budorzy".

Zespół "Budorze" działa formalnie przy Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem od 1969r., kiedy to ówczesny dyrektor inż. Wiesław Białas skupił góralską młodzież uczącą się w szkole w grupie folklorystycznej o nazwie, odpowiadającej profilowi nauczania "Budorze".
Obchody zakończyła zabawa w karczmie Rąbanica w Poroninie.

s, rk/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl