15.12.2019, 11:16 | czytano: 1994

Katarzyny Józefowicz twórczość "Bez Końca" (zdjęcia)

zdj. Anna Hebda
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego otwarta została wystawa pt. „Bez Końca”, na której prezentowane są prace Katarzyny Józefowicz.
Witając gości, Lidia Rosińska-Podleśny-dyrektor galerii podkreśliła, iż wystawa prezentuje wyjątkową na mapie współczesnej sztuki polskiej twórczość gdańskiej artystki, dziekan i profesor Akademii Sztuk Pięknych. - Sztuka Katarzyny Józefowicz pomimo pozornie ulotnej materii posiada wymiar ponadczasowy i uniwersalny. Artystka mierzy się samotnie i heroicznie z odwiecznym filozoficznym i egzystencjalnym dylematem czystości abstrakcyjnej idei i poszukiwań współczesnego języka dla jej zobrazowania. Niezwykle konsekwentna i systematyczna na przestrzeni lat dyscyplina pracy twórczej pozwala nam dostrzec we wrażliwej postawie Katarzyny Józefowicz rolę owego herbertowskiego kronikarza oblężonego miasta. Poezja „niemych słów”, którymi przemawia do nas artystka potwierdza maksyma Van Gogha, że ..” mogą za nas mówić tylko nasze obrazy”, ale twórczość Katarzyny Józefowicz to niema sztuka, niema historia, niema filozofia i teologia, którym „czuły narrator” (jak w Sztokholmie określiła nasza noblistka), nagle otworzył usta - mówiła.
Katarzyna Józefowicz, która opowiedziała o swojej twórczości podkreślając, iż każda wystawa jest dla niej nowym wyzwaniem i nowym spotkaniem ze swoją twórczością. Materiałem, z którego tworzy są gazety, tektura, papier, a Jej obiekty, instalacje, rzeźby posiadają otwartą kompozycję, dają możliwość kontynuacji i multiplikacji, stają się zapisem procesu w czasie.

Na wernisażu obecna była wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz naczelnik Wydziału Kultury UMZ Joanna Staszak i dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende Surmiak.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Katarzyny Józefowicz, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Tarnowie. Wystawa potrwa do 16 lutego 2020 roku.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Anna Hebda
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl