29.01.2020, 12:01 | czytano: 3240

Samochodem po Ameryce (21): Aviation Nation

Fot. Michał Adamowski
Relacja z podróży nowotarżanina Michała Adamowskiego po Stanach Zjednoczonych: Jak już wspominałem w pierwszym odcinku tegorocznej relacji z USA, ta podróż miała mieć sporo wątków lotniczych.
Kolejnym przystankiem na drodze był Las Vegas i tutaj spędziłem trzy dni w bazie wojskowej Nellis, gdzie odbyło się ostatnie air show w roku kalendarzowym w Stanach Zjednoczonych - Aviation Nation.
W Las Vegas było już bardzo ciepło. I choć był to listopad, to można było sobie pozwolić na krótkie spodenki od samego rana. Impreza lotnicza, która nie odbywa się tutaj cyklicznie w 2019 roku zgromadziła prawdziwe tłumy, ale mimo tego, z dojazdem, a później z wydostaniem się z lotniska nie było najmniejszego problemu.

Aviation Nation było dla mnie imprezą, na której zawsze chciałem być. Tegoroczna edycja może nie była tak bogata w akcenty lotnicze jak poprzednie, ale mimo wszystko baza US Air Force w Nellis to miejsce, gdzie można zobaczyć praktycznie każdy latający sprzęt jakim obecnie dysponuje amerykańska armia. W tym roku zabrakło wprawdzie bombowców w pokazie dynamicznym, ale za to pokaz walki powietrznej połączonej z ewakuacją żołnierzy z pola walki był niesamowity. Na niebie można było oglądać takie maszyny jak F-15, F-16, F-22, F-35, A-10 oraz śmigłowiec HH-60 Pave Hawk.

Główną atrakcją imprezy był niewątpliwie pokaz grupy USAF Thunderbirds, której jednostką macierzystą jest właśnie Nellis i dla nich również był to ostatni występ w tym sezonie lotniczym. Charakterystycznie malowane samoloty F-16 w barwy USA przypieczętowały sukces imprezy w Las Vegas. Ich akrobację oglądałem wiele razy, ale zawsze jestem zachwycony pokazem umiejętności pilotów, która w połączeniu z show robionym na ziemi tworzy klimat, jakiego nie posiada żadna inna ekipa lotnicza.

I choć Las Vegas jest daleko i większość imprez lotniczych fotografuję w Europie, to chciało by się tam wracać. Piękne tło, w zasadzie pewna pogoda i samoloty, jakie w Europie latają bardzo rzadko, sprawiają, że lotnisko w Nellis ma niesamowity klimat.

Chcesz zwiedzić Amerykę z Michałem? Napisz maila: michal.adamowski@podhale24.pl TERMIN: JESIEŃ 2020, WIOSNA 2021.

Tekst i zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bibi29.01.2020, 20:19
Wooowww super fotki. Super !
aaa29.01.2020, 13:18
Piękne ,aż dech zapiera.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl