04.03.2020, 16:18 | czytano: 3210

Samochodem po Ameryce (27) – Petrified Forest (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
- Prosto z Kanionu de Chelly udaliśmy się do Petrified Forest, czyli do Parku Skamieniałego Lasu, leżącego na terenie Painted Desert - rozpoczyna opowieść o kolejnym etapie podróży Michał Adamowski
Większą cześć drogi towarzyszył nam deszcz, ale w oddali widać było, że jest cień szansy na poprawę i kolejny Park Narodowy USA zwiedzimy bez deszczu.

Painted Desert nazywana jest żartobliwie wielkim tortem. Nazwę swoją zawdzięcza dziesiątkom kolorów, które pojawiają się w różnych miejscach pustkowia w przekroju poprzecznym skał osadowych. Jest tutaj dosłownie cała paleta barw. Od czerni, poprzez różne odcienie żółtego, czerwonego, aż po biel osadów wapiennych. Gdy dojechałem na miejsce, momentami przechodziły przelotne opady deszczu. W połączeniu z ciemnymi chmurami i co rusz przebijającym się słońcem, mogłem oglądać naprawdę ciekawy spektakl gry kolorów natury, który momentami był jeszcze wzbogacany o przepiękne tęcze.

Przejeżdżając przez Painted Desert, docieram w końcu do Skamieniałego Lasu, pełnego powalonych drzew, które zamieniły się w kolorowy kwarc i rozpadły z biegiem czasu na mniejsze kawałki. Pustynia ta, miliony lat temu była bujnym lasem równikowym, leżącym jeszcze na kontynencie Pangea, który rozpadł się, a wraz ze zmianami klimatu i ułożeniem kontynentów, dzisiaj skamieniałe drzewa leżą właśnie w Arizonie. Na terenie tym występowała bogata fauna i flora. Znaleziono tutaj liczne skamieniałe szkielety dinozaurów. Powalone drzewa zostały przykryte błotem, które skutecznie odcięło dopływ tlenu i uniemożliwiło rozkładowi. Związki organiczne zostały wypłukane przez wodę i zastąpione związkami krzemu, które następnie krystalizowały się przez miliony lat.

Obszar Painted Desert i Petrified Forest był wielokrotnie zatapiany. Woda nanosiła kolejne warstwy skalne, które uformowały widoczne dzisiaj wzniesienia. Ruchy tektoniczne powodowały, że powalone drzewa rozpadały się na kawałki.

Park ma ok. 900 km kwadratowych, ale skamieniałe drzewa, można znaleźć również w miejscach nie objętych ochroną. Tam mieszkańcy, korzystając z tego, że prawo nie zabrania im zabierania skamieniałych drzew z własnych działek, wydobywają pozostałości lasu równikowego i sprzedają kawałki kwarcu gdzie tylko się da. Robią z nich ozdoby, ale można również kupić całe pnie, które ważą po kilkadziesiąt kilogramów. Przez park przebiega jedna z najdłuższych linii kolejowych w Ameryce, która została otwarta w 1880 roku, oraz słynna “Matka Wszystkich Dróg” - Route 66, która została zastąpiona drogą stanową I 40.
Chcesz zwiedzić Amerykę z Michałem? Napisz maila: michal.adamowski@podhale24.pl TERMIN: JESIEŃ 2020, WIOSNA 2021.Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl