27.03.2020, 12:35 | czytano: 2454

Samochodem po Ameryce (29) - Old Tucson (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
"Po dniu spędzonym na atrakcjach lotniczych, czas ruszyć dalej. Z samego rana wyjeżdżam w stronę Phoenix, ale wcześniej chciałem jeszcze zobaczyć Park Narodowy Saguaro, w którym rosną same kaktusy. Po drodze niespodziewanie trafiłem na miejsce nazywane Old Tucson" - opisuje kolejny etap podróży Michał Adamowski.
Miałem cały dzień na drogę, więc postanowiłem się zatrzymać. Okazało się, że Old Tucson, to replika starego miasteczka Tucson, które zostało zbudowane w 1939 roku przez studio filmowe Columbia Pictures na potrzeby filmu “Arizona”. Film ten wyznaczał nowe standardy amerykańskich westernów. W 40 dni wybudowane 50 budynków, z których większość stoi tutaj do dzisiaj.
Lokalizacja ta szybko zyskała uznanie wśród reżyserów i wkrótce kręcono tutaj kolejne filmy, aż miejsce to stało się ulubionym planem filmowym. Old Tucson było wielokrotnie przebudowywane na potrzeby różnych produkcji, zmieniało też swoich właścicieli, aż postanowiono przerobić je na miejsce dostępne dla turystów. Dzisiaj nie brakuje tutaj oczywiście sklepów z pamiątkami rodem z westernu czy restauracji. W sezonie oblegane jest przez turystów, a w ciągu dnia odbywają się pokazy zaczerpnięte z westernowych tradycji.

Na terenie miasteczka stoi też lokomotywa z 1970 roku, która została zakupiona od firmy MGM. Jest sprawna i posłużyła jako plan do zdjęć dla setek filmów.

Od początku istnienia, nakręcono tutaj już przeszło 400 filmów, a miejsce ciągle jest wykorzystywane przez filmowców. Najsławniejsze produkcje wyreżyserowane w Old Tucson to m.in. Bonanza, Desperado, Domek na Prerii (9 sezonów!), Znak Zorro, Rio Bravo, Trzej Amigos czy Tombstone.

Podróżując po USA, warto poruszać się bocznymi drogami, czasami nie wiadomo, co ciekawego może być po drodze. Miasteczko jest bardzo ciekawą atrakcją oddająca prawdziwy klimat kowbojskiego Dzikiego Zachodu.

Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl