07.12.2020, 11:10 | czytano: 960

98. rocznica urodzin Stanisława Kopkowicza - ucznia liceum, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

zdj. Muzeum Auschwitz
Poznajcie Stanisława Kopkowicza. Urodził się 7 grudnia 1922 roku w Zakopanem. Był uczniem klasy maturalnej Państwowego Liceum im. Oswalda Balzera. Harcerz – drużynowy V Harcerskiej Drużyny Kolejowej w Zakopanem.
Taternik i grotołaz - odkrywca tzw. Szczeliny Chochołowskiej w Tatrach. Był członkiem konspiracyjnej organizacji " Orła Białego ". Następnie 14 grudnia 1939 roku, wraz z Janem Cetnarskim, Jerzym Zwolińskim, Stanisławem Freistem i Aliną Świerzówną, składa uroczystą przysięgę i wstępuje do Związku Walki Zbrojnej.
Do ich obowiązków należało werbowanie ludzi i pomoc osobom, które przemierzały granice w celu dotarcia do Armii Polskiej we Francji.

Stanisław Kopkowicz zostaje aresztowany. Trafia do więzienia " Palace " , słynnej katowni Podhala.
20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi transport Polaków, liczący 313 osób. Wśród nich znalazł się Stanisław Kopkowicz. Od tamtego czasu stał się numerem 804.

Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym 21 marca 1941 roku, w wieku 19 lat.

Cześć i chwała Bohaterom!

Sebastian Śmietana
zobacz także
komentarze
Boski wiatr08.12.2020, 20:16
Wygląda na to, że na zawsze pozostanie numerem 804. Smutne.
Teoretycznie mógłby żyć do dzisiaj. Takich ludzi, ludzi młodych, uczących się, ukształtowanych politycznie i kształtujących innych - bardzo brakowało Polsce po zakończeniu wojny. Bez względu na to jaką była.
Dowodem na to są losy ludzi którym dane było przeżyć obozy koncentracyjne.
Przestańmy gloryfikować rozrzutność polskiej krwi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl