24.05.2021, 18:17 | czytano: 3899

"Otwórz oczy, patrz!". Las z tajemnicami i zapomniana karczma (film)

"Znamy ten las wyjątkowo dobrze, ale dopiero w zeszłym tygodniu poznaliśmy jego kolejną tajemnicę" - mówią eksploratorzy z grupy "Otwórz oczy, patrz".
Bór Kombinacki w Nowym Targ jest doskonale znany mieszkańcom kompleksem leśnym, przez który przebiega szlak rowerowy wokół Tatr, a w przeszłości w otoczeniu lasu pracował kombinat obuwniczy. Jeszcze na szczególną uwagę zasługuje obecność drzew doborowych, tak cennych, że projektanci musieli skorygować przebieg budowanej "zakopianki".
Adam Berych z Podhalańskiej Grupy Eksploracyjnej wraz z innymi eksploratorami odkrył, gdzie w XVIII wieku (a może i wcześniej) stała karczma. W lesie w pobliżu drogi z Nowego Targu do Ludźmierza eksploratorzy odkryli podczas prac poszukiwawczych (zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami) artefakty świadczące o tym, że przy starym gościńcu, którego zarys jest do dzisiaj widoczny w terenie - działała karczma. Wykopano sporą ilość monet pochodzących z różnych okresów. Najstarsza jest z roku 1780!

Znaleziono również medalik wotywny, który prawdopodobnie pochodzi z kradzieży, jaka miała miejsce w 1983 r. w sanktuarium w Ludźmierzu, kiedy to skradziono koronę, berło i wota Matki Bożej.

Byliśmy z kamerą w miejscu, gdzie kiedyś była karczma i mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca eksploratora. W zasadzie to miała być jednorazowa akcja, ale wygląda na to, że częściej będziemy się spotykać z eksploratorami przy odkrywaniu przeszłości Nowego Targu i regionu.


Na zdjęciach poniżej - przebieg dawnego gościńca, wotywny medalik, eksploatator w akcji i znalezione monety.

Ekipa "Otwórz oczy, patrz"
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Colombo25.05.2021, 22:37
Nie wiem , czy to Kogoś interesuje ale prowadziłem to włamanie od początku do końca jako inspektor sekcji kryminalnej wtedy MO w Nowym Targu i mam się czym pochwalić. Mimo 70 plus , pamiętam.
Colombo25.05.2021, 20:59
Uzupełnienie : sprawcy tego włamania zostali wykryci i zatrzymani , zorganizowana grupa włamywaczy pochodziła z Warszawy i okradała kościoły i muzea na terenie całego kraju. Z ciągnięto ją do Ludźmierza gdzie pokazali i odtworzyli cały przebieg tego włamania potwierdzając fakt porzucenia całego łupu jako materialnie bezwartościowego /brak srebra , złota/. Włamywacze zostali osadzeni i skazani na wysokie kary pozbawienia wolności .
rm25.05.2021, 19:27
Bardzo interesujące. Więcej takich materiałów.
Colombo25.05.2021, 15:38
Włamanie z kradzieżą do Sanktuarium w Ludźmierzu miało miejsce nie w 83 roku ale 78 , 79 . Sprawcy włamania i kradzieży wszystkie rzeczy skradzione z kościoła /koronę , monstrancje i inne dewocjonalia/ porzucili w całości za murem kościelnym od strony aktualnego boiska sportowego . Porzucili swój łup jako , że po sprawdzeniu okazało się , że były to kopie dewocjonalii a nie oryginalne złote dewocjonalia . Użyty pies tropiący podjął zadany mu ślad lecz utracił go przy drodze koło mostu na rzece Czarny Dunajec nieopodal kościoła. Tak więc znaleziony medalik z pewnością nie pochodzi z tego włamania .
d24.05.2021, 22:46
Świetny materiał, dziękuję!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl