14.07.2021, 13:27 | czytano: 2427

Pierwsza odsłona Konkursu Potraw Regionalnych "Góralskie Jodło" (zdjęcia)

W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej postanowił przeprowadzić swoją sztandarową imprezę w nieco odmienionej formie.
Tradycja jest najważniejsza, a jedną z jej dziedzin jest kuchnia regionalna. W trosce o nią Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej co roku organizuje konkurs potraw regionalnych, aby kultywować i pielęgnować smaki na co dzień zapominane, a będące ważną częścią naszego dorobku kulturowego.
Impreza odbędzie się w trzech miejscowościach i bez masowego udziału publiczności aby ograniczyć ilość uczestników. Każde KGW może zaprosić swoich gości a imprezy będą miały miejsce w:

- WDK Krempachy z udziałem KGW z Krempach, Nowej Białej, Dursztyna, Harklowej i Dębna
- GOK Łopuszna z udziałem KGW z Łopusznej, Ostrowska, Waksmundu, Gronkowa, Szlembarku i Morawczyny
- Dom Podhalański w Ludźmierzu z udziałem KGW z Ludźmierza, Obidowej, Krauszowa, Rogoźnika, Długopola i Pyzówki

- Jako organizatorzy bardzo ubolewamy nad ograniczeniami jakie niesie sytuacja pandemii mając jednocześnie nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa i w przyszłym roku przeprowadzimy naszą imprezę w sposób tradycyjny czego i sobie i wszystkim lubiącym naszą imprezę życzymy - mówi dyrektor Józefa Kuchta.

Pierwszy z tego cyklu konkurs potraw już za nami, a odbył się w niedzielę Krempachach. Gospodynie pokazały się na medal jak zresztą przy każdej takiej okazji. Mimo tego, że impreza była w skromniejszej niż zazwyczaj formie to należy ją zaliczyć do bardzo udanych.

GOK Łopuszna jako organizator pragnie przy tej okazji podziękować Marii Krzysztofek, szefowej WDK Krempachy, za pomoc przy organizacji imprezę. - Słowa podziękowania kierujemy również pod adresem kapeli pod przewodnictwem Dominiki Trybuła za oprawę muzyczną imprezy - podkreślają organizatorzy.

Protokół komisji degustacyjnej na Konkursie Potraw Regionalnych w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach - 11.07.2021r

Komisja w składzie:
1. Mariusz Zygmund – przewodniczący
2. Józefina Guziak – członek
3. Anna Krzysztofek – członek

po skosztowaniu potraw przygotowanych przez gaździny z 5 Kół Gospodyń Wiejskich miała niełatwe zadanie, ponieważ pięknie udekorowane stoły uginały się od smakołyków.

Panie przygotowały szeroki wachlarz potraw, wśród nich dania gorące, przystawki, napoje, sery, mięsa i wędliny. Na dobre trawienie znalazły się także kropelki zdrowotne.
Jury po burzliwej naradzie postanowiło uhonorować wszystkie koła a spośród zaprezentowanych potraw komisja wyróżniła w każdym kole po 1 daniu głównym, 1 przekąsce i 1 napoju.

KGW Nowa Biała: ( 23 potrawy )
- danie główne – Fizoły ze śliwkami
- przekąska – kiska
- napój – herbata z macierzanki

KGW Krempachy – ( 10 potraw )
- danie główne – piecono jagnięcinka
- przekąska – chleb ze smolcem
- napój – syrop sosnowy

KGW Dursztyn – ( 36 potraw )
- danie główne – śpisko zufka
- przekąska – gałuski z bryndzom i bockiem
- napój syrop na krzypanie

KGW Dębno – ( 31 potraw )
- danie główne – pyncok z grochym na spacerówkach( świńskich ratkach)
- przekąska – jagnięcina na dziko
- krachel

KGW Harklowa – (21 potraw )
- danie główne – polywka grzybowa
- przekąska – baba drożdżowa z makiem
- woda z miętom, imbirym, cytrynom i miodem.
Każde koło otrzymało dyplom i nagrodę pieniężna w wysokości 1000,- złotych.

Komisja gratuluje wszystkim gospodyniom zaangażowania , pomysłowości i podkreśla, że na każdym stole wśród tradycyjnych potraw regionalnych nie zabrakło swojskiego chleba, moskoli i smolcu. Z radością podkreślamy, że dzięki Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich tradycja kuchni regionalnej nie zanika i można się nią zachwycać przy różnych okazjach. Wszystkie Panie zaprezentowały się w kolorowych strojach regionalnych a dopełnieniem tego święta były przyśpiewki w ich wykonaniu. Każde koło otrzymało dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1000,- złotych.
Jeszcze raz gratulujemy i życzymy wytrwałości w pracy w Kołach Gospodyń Wiejskich.

GOK Łopuszna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl