W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.
W sobotnie przedpołudnie zabrzmiały „Trombity Haniaczyków”, dając tym samym znać do rozpoczęcia Przeglądu. Oficjalnego otwarcia dokonali: poseł Barbara Bartuś, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, dyrektor Oddziału Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Małgorzata Broda, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu Małgorzata Gurgul oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu Krzysztof Pyrdoł. Na scenę zaproszono również wójta gminy Łącko Jana Dziedzica. Przemawiający podziękowali wszystkim paniom za ich aktywność w lokalnych środowiskach oraz wyrazili zadowolenie z rosnącej liczby KGW i ich działalności dla rozwoju polskiej wsi.Konkursowa rywalizacja trwała dwa dni. Wszechstronnie uzdolnione panie z jedenastu KGW z całej Małopolski, śpiewały ludowe pieśni i przyśpiewki, odgrywały scenki obyczajowe z dawnej kultury wsi, wykonywały artystyczne rękodzieło (zazdroski) oraz częstowały tradycyjnymi specjałami.Dorobek artystyczny i kulinarny KGW podziwiało wielu gości. W niedzielne popołudnie, tuż przed ostatnią częścią konkursowych prezentacji, głos zabrali: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Monika Gubała, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica oraz wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Przedstawiciele organizatorów gratulowali i dziękowali gospodyniom za ich wkład w piękno i różnorodność Małopolski.
W niedzielny wieczór odczytaniem protokołu i wręczeniem nagród zakończył się 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW. Nagroda główna trafiła w ręce pań z KGW Trzebunia z Trzebuni. Równorzędnie pierwsze miejsca przypadły KGW z Nowego Bystrego i KGW Maniowy, a drugi – KGW Długopole.
Oczekiwanie na decyzje jury, gospodyniom i gościom umilił żywiołowy koncert zespołu Folkowni, który poderwał widownię do tańca i wspólnej zabawy. Przegląd sprawnie i z humorem poprowadziła niezawodna para konferansjerów: Anna Olesińska i Marian Wójtowicz. W komisji artystycznej wytrwale pracowali: Lucyna Kmak – specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki, MODR Karniowice; Jadwiga Pilch – etnograf; Urszula Gieroń – etnograf; Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Benedykt Kafel – etnograf.
Organizatorzy OCK Jabłonka, oprac. r/