19.11.2021, 11:45 | czytano: 2783

"Wyklęci, czy przeklęci" - NŚZAK przedstawia filmy dokumentalne o powojennym czasie na Podhalu

kadr z filmu
Twórcy filmów przedstawiają się tak: "My - Marek Zapała, Tadeusz Morawa oraz Janusz Zacharski - sympatycy Armii Krajowej, działamy w Stowarzyszeniu Niezależny Światowy Związek Armii Krajowej, porządkując historię z tamtych lat. Według naszych ustaleń, pracownicy IPN popełniają błąd - promując społeczeństwu za wzór - bezwzględne i często kryminalne działania „Ognia” i jego oddziału, które po prawie 100 latach ciągle jeszcze wywołują u rodzin ofiar lęk".
Zapowiadają cykl kilkudziesięciu reportaży z udziałem świadków wydarzeń jakie miały miejsce na Podhalu i Małopolsce w latach 1939-48.
"Jako potomkowie rodzin żołnierzy 1 PSP AK jesteśmy zaangażowani w ustalaniu poprawności historycznej. Dysponujemy bogatym zasobem dokumentów, relacji i opracowań, przekazanych nam przez Akowców oraz świadków tamtych zdarzeń. Obecnie oceny i opinie ludzi obecnie żyjących na Podhalu a dotyczących działalności żołnierzy 1PSP AK i „Ognia” diametralnie się różnią. Spowodowane jest to często brakiem wiedzy wynikającym z jednostronnego przekazu w ogólnie dostępnych mediach. Mamy nadzieje, że zaprezentowane przez nas reportaże oparte o dostępne dla nas dokumenty, pozwolą Państwu poznać kulisy wielu zdarzeń, tragedii i krzywd jakie dotknęły naszych przodków w trudnych latach wojennych i powojennych" - napisali autorzy projektu w liście do naszej Redakcji. Proszą też "rodziny pokrzywdzonych wówczas osób chcących podzielić się swoją historią o kontakt: marekgalas@gmail.com"'.

Oto dwa pierwsze odcinki cyklu:

Odcinek 1. Zapomniane historieOdcinek 2. Tragedia rodziny Waksmundzkich - śmierć "Ognia"


opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
szpilka23.01.2022, 16:57
Dlaczego Ogień nie ma i MIEĆ NIE BĘDZIE pomnika ani żadnej ulicy ani żadnej szkoły jego imienia w rodzinnym Waksmundzie ani w sąsiednim Ostrowsku ani w Nowym Targu??? Najbliższy pomnik ma w Nowej Białej a co to za pomnik - trzeba tam pojechać i przeczytać napisy! W Zakopanem narodowcy uczcili Ognia pomnikiem bo akurat im to przypasowało.
rudzik22.11.2021, 23:13
Holny vel Lotny - (zdecyduj się na jakiś podpis, bo udawanie dwóch osób jest nieuczciwe. Sam się mylisz odpisując innym dlatego łatwo się zorientować, że piszesz pod kilkoma nickami.

Piszesz - "kobiety będące w ciąży traktuje się na całym świecie jak świętość". Acha, powiedz to tym spod znaku błyskawicy, robiącym miesiącami awantury na ulicach.
Holny22.11.2021, 22:34
Do wsiok i wektor : Nikt z występujących w filmach nie był w TW, PPR, MO ani też w UB czy SB. Natomiast większa część ogniowców - z różnych powodów jak twierdzicie byli TW, UB. Sam Ogień był w PPR, szefował MO i UB w Nowym Targu. To co piszesz jest nieprawdą i może będziesz musiał to udowodnić. Ktoś komu brakuje argumentów zawsze odnosi się do celów wyższych i zaczyna ubliżać. Niewinna Helena Luberda została zamordowana będąc w 8 miesiącu ciąży a kobiety będące w ciąży traktuje się na całym świecie jak świętość !!!
Lotny22.11.2021, 15:55
Do Wektor: albo ty jesteś głupi albo naiwny. Dudor też tak podskakiwał i co?. Dało mu radę a jeszcze czeka go odszkodowanie. Z Morawą to bym tak nie żartował, bo to co piszesz jest obrażające i niezgodne z prawdą. Przedstawili nam do obejrzenia dwa filmy i nie ma się co pienić. Filmy są rzetelne, oparte na świadkach i dokumentach i każdy może wybrać co uważa. To nie propaganda tylko fakty i to trudno ci przyjąć. Taka była rzeczywistość - terror i przemoc. Są takie jednostki, którym to się podoba - dlatego się tak użalasz.
Holny22.11.2021, 11:19
Przerażające filmu. Są dobrze udokumentowane i dlatego trudno cokolwiek podważyć, tym bardziej, że wszystko pokrywa się w czasie. Albo walka o byt Państwa Polskiego albo morderstwa, gwałty czy wszechobecny terror. Pijany Ogień nawet nie wydaje rozkazów... Opowiada to człowiek, który z jego synem Zbyszkiem wypił nie jedną półlitrówkę. Znał Ognia i podkomendnych. Na te matactwa, zmyślone historie dał się nabrać Korkuć- a zwłaszcza opowieści Figusa, Konstantego, Oremusa i Wojciech Kurasia -specjalistę od partyzanckich fantazji.
Honor Oficera20.11.2021, 15:57
do @ zenzz
Szanowny Panie czy przyjaciel z Armii Polskiej , może bacznie patrzeć jak jego przyjaciela skazują sądy komunistyczne na śmierć i wykonują bestialsko na nim wyrok śmierci .
zenzz20.11.2021, 11:17
@Wektor i inni sympatycy Kurasia,
nikt kto zabił chociaż jedną niewinną osobę lub przyczynił się do jej śmierci, nie ma prawa być określany jako bohater czy patriota. To zwykły morderca i żaden wcześniejszy czy późniejszy czyn w walce o niepodległość tego nie zmieni.
Do @Wektor mam osobny komentarz:
Obudź się człowieku, jeszcze nie jest za późno.
Natomiast dla wszystkich tu na forum:
Edukacja!
Nie z PIS i nie z PO.
Z historii.
Pan Jaweł20.11.2021, 01:56
Że też takie filmy kręcą ludzie, którzy na pomniku upamiętniają Powstanie Styczniowe z roku, w którym się nie odbyło, poprawiają datę markerem, ale III Powstania Śląskiego już nie dopisali. Dobrze, że przynajmniej podpisali się bez błędu pod pomnikiem, bo wiadomo komu zawdzięczać takie mądrośc
Porzyteczny Kuraśu19.11.2021, 20:30
Brawo panie Tadeuszu,ludzie muszą poznać prawdę. Analfabeci też.
mądry i skromny19.11.2021, 18:17
Słychać wycie- znakomicie- dość fałszywej legendy.
Wektor19.11.2021, 18:11
Cokolwiek napisaliby tu BA***CI Z UB, kon**denci, zap***ństwo i górale z goralenvolk,
późniejsi pach**ki moskwieckie, to kłamstwo, które ma na celu zdyskredytować pamięć o
Majorze Józefie Kuraśu. Wasza propaganda nie pada już na podatny grunt, a młodzież
w całej Polsce opowiada się za żołnierzami Niezłomnymi i podtrzymuje patriotyczne postawy.
NIGDY WIĘCEJ WOJNY I SOCJALIZMU. Ogień bronił tylko swojego domu (POLSKĘ), wszelkimi
dostępnymi metodami, aby ochronić swoją rodzinę (POLSKĘ) przed bandytami ze wschodu,
kto tu jest agresorem a kto ofiarą i dla kogo ta różnica ma znaczenie. Bandyta jest
po prostu bandytą, tylko w których ustach brzmi to groteskowo. Kto jest Katem, a kto
ofiarą. Kto wygra z bandytą, szczególnie z bandytą w prawniczej todze PRL-u. Jesteście
śmieszni, na pewno nie leży wam na sercu Polska. Kogo wy bronicie i w czyim interesie
stajecie przeciw polskiej racji stanu?, kto wam płaci? i w końcu kogo i czego wam żal...?,
polski ludowej?, NKWD, UB?, a może chcecie powrotu GRU, KGB, i publicznego bezpieczeństwa.
Tylko nie mówcie mi, że wam szkoda żydów, obeszliście się z nimi w 1968 r. bardzo kulturalnie.

Syn milicjanta MO, 3 miesięcznego żołnierza AK, i zwerbowanego ze względu na wysoką pozycję
w MILICJI OBYWATELSKIEJ członka WiN, ma moralne prawo oceniania kogokolwiek?

Z Platformy wyjdziesz, ale Platforma z ciebie nie wyjdzie :).
Porzyteczny *** na potrzeby partyjne (LPO) Tadeusz Morawa pseudonim "Pro Partyjny".
PS.
Czy ktoś w końcu uspokoi tego syna Milicjanta???
DOKĄD kontrwywiad PRL-owski, będzie nam pisał, historie w niepodległej Polsce???
Wyrocznia19.11.2021, 16:24
Akurat miałem tę nieprzyjemność poznać Morawę i wiem, że nie należy mu ufać. To specyficznie cwany jegomość.
LudzikUSA19.11.2021, 15:16
Dziwi mnie fakt ze ludzie ktorzy nie sa obiekywni wrecz stroniczy zabieraja glos i tworza filmy czy jakies wywiady nie w pelni potwierdzajace fakty i prawde o tym niechlubnym czasie tak dla zwolennikow jak i przeciwnikow Jozefa Kurasia "ognia"
Anka19.11.2021, 13:28
Panie Tadku, daj Pan już spokój! Ogień był bohaterem (kontrowersyjnym w pewnych obszarach, ale jednak) i żadne Pana "dzyndzyboły" tego nie zmienią!
wsiok19.11.2021, 12:12
Tadziu na litość Boską, jak sam wiesz jest taki film my Ogniowe dzieci i tam twoje brednie wyjaśnią świadkowie.
Jak to powiedział mąż Pani Waksmundzkiej: ona wiedziała za co dostała.
A dostała za wydanie Potrzaska.
Lepszych świadków byś poszukał niż TW zarejestrowani przez bezpiekę.
Nudny jesteś jak flaki z olejem
zwz19.11.2021, 12:05
nie mogę, nie wyrabiam :D
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl