07.01.2022, 10:11 | czytano: 1225

"Niech każdy z nas będzie darem dla Nowonarodzonego Dzieciątka" (zdjęcia)

zdj. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu
LUDŹMIERZ. Tradycja obchodów święta Przemienienia Pańskiego to oczywiście postacie trzech królów. Do Bazyliki mniejszej przyjechali konno - w kolorach: zielonym z Ludźmierza, czerwonym z Krauszowa i niebieskim z Długopola.
Przynieśli ze sobą dary: złoto dla króla, kadzidło dla Boga i mirrę dla człowieka cierpiącego. Weszli razem z celebransem ks. proboszczem przynosząc symbolicznie postacie trzech mędrców do szopki na ołtarz polowy.
W homilii przypomniano, narodziny Jezusa nie były ani przypadkiem, ani zaskoczeniem. Były zapowiedziane przez proroków, oczekiwane. Nawet ciała niebieskie wskazywały drogę i miejsce Jego urodzenia. Jezus przyszedł jako Zbawiciel do wszystkich i do każdego.

Po sumie, w orszaku z flagami prowadzonym przez gwiazdę, Kapelę Podhalanie, orkiestrę strażacką, ks. Krzysztofa uczestnicy przeszli obok kamienia Tetmajerowskiego, Domu Pielgrzyma do ołtarza polowego.

Orszak Afrykański Króla Baltazara zawołał: „Wyśpiewują chwałę – Bogu żywioły”.W ten sposób rycerze i dwórki afrykańskiego króla podkreślają fakt, że całe stworzenie, rośliny i zwierzęta, wszystkie zjawiska przyrodnicze, żywioły, takie jak ogień, woda, wiatr i ziemia, będą śpiewać na cześć Pana w dniu Jego narodzin.

Okrzyk Orszaku Azjatyckiego Króla Melchiora wybrzmiał: „Radość ludzi – wszędzie słynie” i mówi bezpośrednio o tym, że cały świat usłyszy o radości tych, którzy uwierzyli w narodzenie Zbawiciela.
Okrzykiem Orszaku Europejskiego Króla Kacpra były słowa: „Tam witali – w żłobie Pana”, które opowiadają o tych, którzy przybyli do Stajenki i podeszli do żłóbka, żeby powitać leżącego w nim Pana Jezusa.

źródło: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl