04.02.2022, 18:49 | czytano: 2869

Kolejna zmiana na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Teraz objął je dr inż. arch. Piotr Turkiewicz

zdj. Biuro Prasowe Wojewody
Na wniosek generalnego konserwatora zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego dr. Jarosława Sellina wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Piotra Turkiewicza.
Jego poprzedniczka - Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk tę funkcję objęła zaledwie 20 stycznia. Zastąpiła ona Dominikę Długosz, która małopolskim konserwatorem zabytków była jeden dzień.
Poprzednia konserwator Monika Bogdanowska została odwołana we wrześniu ub.r. i od tego czasu obowiązki małopolskiego konserwatora pełniła jej dotychczasowa zastępczyni Dominika Długosz. Dzień po powołaniu jej na stanowisko - Długosz poinformowała, że z powodów osobistych rezygnuje.

Dr inż. arch. Piotr Turkiewicz ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej im. T. Kościuszki. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, gdzie dotychczas prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego. Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

- Życzę panu doktorowi powodzenia na stanowisku małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niezmiennie przypominam, że zarówno od wszystkich wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jak i od każdej jednostki administracji zespolonej oczekuję sprawnego i skutecznego prowadzenia spraw. Ma to szczególne znaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest ochrona zabytków - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dziękuję za powierzoną mi misję, bo właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie. Moje zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę - zapewnia dr inż. arch. Piotr Turkiewicz.

Biuro Wojewody Małopolskiego, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
panika04.02.2022, 23:43
Ponumerujcie osoby na zdjęciu i podpiszcie bo w tych szmatkach na twarzach to nie wiadomo kto to.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl