25.02.2022, 20:34 | czytano: 1661

"Ponieważ żyli prawem wilka, historia o Nich głucho milczy..." (film)

kadr z filmu
"Zbliża się Ich święto. Poniewierani przez lata, oskarżano Ich o najgorsze zbrodnie. Czyli cały tydzień poświęcam Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - pisze we wprowadzeniu do filmu Bartłomiej Kuraś.
Łamano kości, wybijano zęby, zrywano paznokcie, bito czym popadnie, znęcano się psychicznie, niejednokrotnie wrzucano prawie martwe ciała do celi pełnej fekaliów. Ulubioną tortura pewnej pani, która dla części społeczeństwa jest wyznacznikiem przywiązania do Ojczyzny, było miażdżenie genitaliów Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.
Kończyli strzałem katyńskim, w wilgotnych piwnicach. Jeśli któryś miał szczęście, ginął w walce. Większość nie ma grobu, nie ma śladu po nich. Wyrzucane zmaltretowane truchła ludzkie, nie dające się z identyfikować często do dołów wypełnionych wapnem. Wykiełkowało dając przykład oddania Bogu i Miłości do Ojczyzny.

Żołnierze Wyklęci!

Dziś zabieram Was do dwóch katowni komunistycznych, znajdujących się w Warszawie, gdzie cierpieli nieludzkie katusze, tylko za miłość do Wolnej Polski. Przeplata się tam również wątek Ursusa, a mianowicie ul. Kazimierza Pużaka każdy z nas kojarzy. Tak właśnie na Strzeleckiej 8 przechodził "wczasy" przed rozprawą.

Po sąsiedzku pojedziemy na Włochy Warszawskie, ul. Świerszcza. Obok stacji PKP. Tam również NKWD zrobiło sobie "poczekalnię" dla Patriotów. Willa Jasny Dom.

Jest tyle materiału, że będą 4 filmy. To i tak nie jest cały materiał. Co trzy dni będę publikował kolejny materiał.
Czyli cały tydzień poświęcam Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Podziękowania ślę na ręce Pani Prezes Fundacji Willa Jasny Dom, oraz pracowników i dyrektor Oddziału IPN Strzelecka 8.

Bartłomiej Kuraś


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl