15.04.2022, 09:30 | czytano: 815

111 rocznica urodzin Mieczysława Bodurka, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

I transport Polaków z Tarnowa
Poznajcie Mieczysława Bodurka. Urodził się 10 kwietnia 1911 roku w Rzeszowie. Mieszkał w Zakopanem. Był uczniem nowotarskiego gimnazjum. W maju 1940 roku został wzięty jako zakładnik do więzienia Palace - katowni Podhala w Zakopanem.
Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
14 czerwca 1940 roku Mieczysław Bodurek zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 719.

Więźniów wyprowadzono na podwórze i ustawiono piątkami do pierwszego apelu. Usłyszeli oni słowa Karla Fritzscha, zastępcy głównego komendanta obozu Rudolfa Hössa: "Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące."

Mieczysław Bodurek zginął po trzech miesiącach od przyjęcia do niemieckiego obozu, 26 września 1940 roku w KL Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl