18.04.2022, 14:07 | czytano: 1329

"Sakralia dawnej rabczańskiej świątyni"

Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Sakralia dawnej rabczańskiej świątyni".
Wystawa ukazuje bezcenne zbiory sakraliów z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju. Obecnie przechowywane w magazynach przedmioty stanowiły niegdysiejsze wyposażenie rabczańskiego drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, w różnych okresach historycznych. Drewniana świątynia wybudowana w 1606 r. była kilkukrotnie przebudowywana. Wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Zmieniało się również jego wyposażenie, część przedmiotów odchodziła z czasem "do lamusa", zastępowana nowymi bardziej znamienitymi obiektami. Przechowywane w zakamarkach kościelnych sakralia zostały wydobyte na światło dzienne staraniem prężnie działającej Komisji Muzealno-Etnograficznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w pierwszych latach jej działalności (od 1927 r.). W jej szeregach działały czołowe postaci rabczańskiej inteligencji pod wodzą Stanisława Dunin-Borkowskiego – nauczyciela geografii i biologii w rabczańskim Gimnazjum Męskim dra. Wieczorkowskiego. Działalność Komisji stała się zalążkiem idei powstania Muzeum i przyniosła jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki ludowej w Polsce.
Większość z prezentowanych na wystawie obiektów nie była dotychczas eksponowana. Część z nich została poddana gruntownej konserwacji. Wśród nich znajdują się m. in.: Antependium ołtarzowe z Marią Magdaleną z 1776 r., XIX w. obraz Jezus w grobie, monstrancja, relikwiarz, elementy grobu pańskiego i feretrony.

Prezentowana kolekcja jest zaledwie częścią unikatowego zbioru, przedmiotów nierozerwalnie związanych z rabczańską świątynią. Pragniemy dziś zaprezentować ich splendor i historyczny ładunek jaki w sobie noszą.

Kuratorki wystawy: Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum, ul. Orkana 2.

Źródło: Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl