05.05.2022, 09:06 | czytano: 1067

Jubileusz orkiestry OSP Rabka-Zdrój i Dzień Strażaka

Fot. Piotr Kuczaj
W Rabce-Zdroju odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka i jubileuszu 150-lecia działalności Orkiestry Dętej OSP w Rabce-Zdroju.
Uroczystości zgromadziły wielu gości i strażaków z całej gminy. Obecny był m.in. burmistrz Leszek Świder, radni miejscy ze sztandarem samorządu, poseł, wiceminister klimatu i prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP Edward Siarka, a także radni wojewódzcy Marek Wierzba i Bogdan Pęk. Obchody rozpoczęły się w kościele św. Teresy. Mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin odprawili ks. proboszcz Dariusz Pacula i kapelan rabczańskich strażaków ks. Paweł Skowron. W nabożeństwie wzięły udział liczne poczty sztandarowe, zaproszeni goście i rabczanie. Po mszy św. z kościoła ruszył pochód do amfiteatru, na czele którego szła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój pod kierownictwem druha Jacka Klinowskiego. Były też zaprzyjaźnione orkiestry ze Skomielnej Białej, Spytkowic i Mszany Dolnej. Poczty sztandarowe nieśli strażacy z Chabówki, Ponic i Rdzawki, przedstawiciele Grupy Podhalańskiej GOPR, Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, OSP Spytkowice, Szkoły Podstawowej w Chabówce, SP nr 2 w Rabce-Zdroju i SP nr 3.
Część oficjalna w amfiteatrze, którą poprowadził dh Dariusz Paprocki, rozpoczęła się od wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym strażakom. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Leszek Świder, który podkreślił ważną rolę rabczańskiej orkiestry w życiu samorządowym, państwowym i społecznym Rabki-Zdroju. Życzył jej członkom oraz strażakom zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. - Na was zawsze można liczyć. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, byliście pierwszymi, którzy zajęli się organizacją pomocy - podkreślił. Burmistrz odczytał też list gratulacyjny, w którym, jak zauważył, działalność orkiestry przyczynia się do kultywowania tradycji i rozwijania wrażliwości muzycznej. Wiceminister Edward Siarka, odnosząc się do Święta Konstytucji 3 Maja podkreślił, że wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo ważna i cenna jest wolność, którą się cieszymy. - Strażacy są jednym z elementów bezpieczeństwa kraju - dodał. Dziękował strażakom z gminy Rabka-Zdrój za działalność pełną poświęcenia i ofiarności. - Tam gdzie są pożary, wypadki, powodzie, tam są strażacy - zaznaczył i życzył członkom Orkiestry OSP Rabka-Zdrój dalszych sukcesów. - 150 lat to niewiarygodny jubileuszu - dołączył się do życzeń radny wojewódzki Bogdan Pęk, składając gratulacje na ręce druha Jacka Klinowskiego. - Bez straży pożarnej nie ma suwerennej Polski, nie ma samorządu - podkreślił. Do składanych życzeń dołączył się również radny województwa Marek Wierzba.

Po przemówieniach odbył się koncert orkiestry jubilatki, zaproszonych orkiestr, a w części artystycznej wystąpił również kabaret Truteń oraz zespół Renesans. Z okazji swojego święta strażacy częstowali gości kiełbaskami i grochówką. Na parkingu odbył się też pokaz sprzętu strażackiego.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl