05.08.2022, 19:34 | czytano: 1348

Przybrody. Filmowa wędrówka z Bartkiem Kurasiem (film)

kadr z filmu
"Stojąc w tamtym miejscu wydawało się, jakbyśmy trafili do innego wymiaru. Jakaś dziwna aura towarzyszyła nam podczas kręcenia kolejnego odcinka. Co ciekawe mieliśmy ogromne przekonanie, że to właściwe miejsce" - pisze we wprowadzeniu do kolejnego filmu Bartłomiej Kuraś.
Jadąc przez kiedyś zabagnione tereny, płaskie z jedną dziwną anomalią w postaci Łysej Góry, za lasem ukazało się kolejne dziwne zjawisko. Wzniesienie, nie wysokie ale jednak wzniesienie. To tak jakby na pustyni spotkać oazę. Fakt zdarzają się, lecz bardzo rzadko.
Wpadliśmy jak młode konie i zaczęło się. Tu jest koryto, tu jest drugie, tu się łączyły. Zgadza się z lidarem. Patrz tu, a patrz tu, jakie to spore jest. Emocje do dzisiaj.

Po chwili zauważyliśmy jedną ważną rzecz, co poświadczyło, że jesteśmy w miejscu, którego Matka Natura nie stworzyła.

Nowoczesna technika, pomoc osób dobrej woli, nasza ciekawość doprowadziły nas do miejsca, w które prawdopodobnie przed nami zlokalizowała Pani profesor Elżbieta Kowalczyk. Pani Profesor poświęciła spory czas swej kariery naukowej na lokalizację i badania dokumentacji o osadzie.

Ciekawostką jest to, że w dokumentach z księstwa mazowieckiego są nieliczne wzmianki dotyczące owej osady. Natomiast w dokumentach kKrzyżackich, już znajdujemy dokładny opis osady, wraz z przebiegającymi przez nią szlakami.
Co się stało z Przybrodami? Na to pytanie nie uzyskamy już odpowiedzi.


Bartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
@Bruśnica - z miłości do folkloru
Dariusz Grylak radny dzielnicy Ursus
Nasza Historia
Powiat Przasnyski
Towarzystwo Przyjaciół Chorzel
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl