22.09.2022, 12:37 | czytano: 1108

75 lat temu wyjechał po raz pierwszy na Kasprowy Wierch. Niezwykłe wspomnienia Apoloniusza Rajwy (film)

zdj. PKL
14 września 1947 roku Apoloniusz Rajwa - znany przewodnik tatrzański, speleolog, wieloletni pracownik naukowy Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW oraz ambasador projektu PKL, TPN i TOPR ”Odpowiedzialnie w góry” - pierwszy raz wyruszył koleją linową PKL na Kasprowy Wierch. 75 rocznicę tej podróży taternik uczcił wyjeżdżając po raz kolejny wagonikiem na szczyt góry.
- Na szczyt Kasprowego Wierchu wyjechałem po raz pierwszy mając 13 lat, na tę wycieczkę zabrała mnie nasza ówczesna sąsiadka pani Zofia Stopkowa. Na szczyt jechaliśmy pierwszym – teraz już zabytkowym – ośmiokątnym wagonikiem kolei. Od tamtego czasu upłynęło sporo lat, dlatego nie pamiętam dokładnie jakie emocje mi wówczas towarzyszyły, natomiast ten jubileusz dla mnie był niezwykły. Chciałem wyjechać na Kasprowy Wierch i w ten sposób uczcić swoją pierwszą podróż koleją, tymczasem pracownicy PKL oraz IMGW przygotowali dla mnie wspaniałą niespodziankę, która zostanie ze mną na długo - mówił Apoloniusz Rajwa w rocznicę swojego pierwszego wyjazdu na górę.
- Cieszymy się , że w wśród swoich pasażerów kolej PKL Kasprowy Wierch ma takie postacie, jak pan Apoloniusz Rajwa. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć i być częścią tego pięknego jubileuszu i wspomnień. Panu Apoloniuszowi życzymy wszystkiego najlepszego, wielu niezapomnianych podróży na szczyt Kasprowego Wierchu oraz kolejnych wspólnych jubileuszy - mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

Apoloniusz Rajwa po raz pierwszy na Kasprowym Wierchu, 14 września 1947 r. (zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum)

W dzień jubileuszu pan Apoloniusz w towarzystwie pracowników PKL wyjechał wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu. Sama podróż była również wyjątkowa, turyści w wagoniku odśpiewali gorące „sto lat” jubilatowi. Natomiast przy górnej stacji kolei linowej na Apoloniusza Rajwę czekała niespodzianka przygotowany przez Polskie Koleje Linowe – jubileuszowy tort.

- Byłem bardzo zadowolony i bardzo wzruszony tym jubileuszem. Pracownicy PKL zrobili mi dużą przyjemność i ogromną niespodziankę! Trafili również z tortem, bo czarny luwr to mój ulubiony tort. Na górze czekali na mnie także pracownicy IMGW, z którymi mogłem powspominać lata mojej pracy, czy opowiedzieć anegdoty. Spędziłem bardzo miło czas i cieszę się, że jeszcze mogło mnie coś takiego spotkać – mówi pan Apoloniusz.

PKL zachęcają turystów do podzielenia się swoimi wspomnieniami na profilu PKL Kasprowy Wierch w mediach społecznościowych. Być może są tacy, którzy swoją pierwszą wyprawę koleją odbyli jeszcze wcześniej, niż pan Apoloniusz.


Apoloniusz Rajwa - ur. 10 kwietnia 1934 r. Speleolog i znany taternik jaskiniowy, przewodnik tatrzański, ratownik górski, autor wielu publikacji. Mieszka w Zakopanem od 1947 r. Od 1958 do 1969 r. pracownik naukowy w Obserwatorium Meteorologicznym IMGW na Kasprowym Wierchu. W latach 1969-89 nauczyciel w liceum w Kuźnicach. Uczestniczył w wyprawach do trudno dostępnych jaskiń w Tatrach i za granicą. Odnotował największą zmierzoną prędkość wiatru w Tatrach: 288 km/h. Uczestniczy w wielu wydarzeniach promujących turystykę górską, m.in. w ramach akcji edukacyjnej "Odpowiedzialnie w góry" podpowiada, jak korzystać z uroków gór bezpiecznie.

mat. pras., opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl