29.09.2022, 20:17 | czytano: 665

128 rocznica urodzin Franciszka Wacha, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Franciszka Wacha. Urodził się 28 września 1894 roku w Ostrowsku, w miejscowości położonej na Podhalu. Starszy sierżant, żołnierz 3 Pułku Piechoty II Brygady Legionów Polskich.
Więziony i torturowany w "Palace" - katowni Podhala w Zakopanem. Następnie wywieziony do Tarnowa i osadzony w tamtejszym więzieniu. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

14 czerwca 1940 roku Franciszek Wach został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili Franciszek Wach staje się numerem 726.

Zginął 29 listopada 1941 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Cześć i chwała Bohaterom!

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl