25.10.2022, 21:02 | czytano: 718

100 rocznica urodzin Kazimierza Króla, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Kazimierz Król
Poznajcie Kazimierza Króla. Urodził się 10 października 1922 roku w Nowym Targu. Był ekspedientem.
Zatrzymany trafił do katowni Podhala " Palace ". Po śledztwie, któremu towarzyszyły liczne tortury został osadzony w więzieniu w Tarnowie.
W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

14 czerwca 1940 roku Kazimierz Król został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 264. Zginął 26 sierpnia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. S. Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl