21.11.2022, 11:39 | czytano: 2168

Maraton szachowy. Fenomenalny Szymon Machaj z Jabłonki

Aż 130 uczestników, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Rywalizowali oni w trzech grupach wiekowych: igrzyskach dzieci, igrzyskach młodzieży i licealiadzie. Zawody - tak jak w latach poprzednich - trwały trzy dni, w tym roku od 16 do 18 listopada.
Mistrzostwa odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Uczestnicy rywalizowali w systemie szwajcarskich, czyli po 7 rund w 15 minut. Sędzia głównym był niezawodny Jan Zapała z Mszany Dolnej. Jak podkreślili organizatorzy poziom zawodów w tym roku był bardzo wysoki, a walka zawodników zacięta, ale i partnerska. – Regulamin Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego nie przewiduje szachów indywidualnych, a drużynowe, ale my podczas Mistrzostw robimy wyjątek, bo nie każda szkoła jest w stanie wystawić drużynę – wyjaśnia Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Dodaje, że organizatorzy po prostu najpierw robią rozgrywki indywidualne, a dopiero na ich podstawie wyłaniają zwycięskie drużyny.
Mistrzostwa odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: igrzyska dzieci (klasy od 1 do 6), igrzyska młodzieży szkolnej (klasy od 7 do 8) oraz licealiada (szkoły średnie). Uczestniczyli w nich zawodnicy z całego Powiatu Nowotarskiego. Zdecydowanie najwięcej było zawodników w kategorii igrzyska dzieci - 60 osób. W igrzyskach dzieci brali udział uczniowie aż 12 szkół: ze Szczawnicy, Grywałdu, Klikuszowej, Nowego Targu, Podczerwonego, Cichego, Skawy, Rokicin Podhalańskich, Chabówki, Jabłonki, Szlachtowej i Tylmanowej. W igrzyskach młodzieży szkolnej brało udział 6 szkół z Rabki Zdroju, Rokicin Podhalańskich, Szczawnicy, Lipnicy Wielkiej, Nowego Targu i Szlachtowej. Natomiast w licealiadzie brali udział zawodnicy z 7 szkół z Rabki Zdroju, Nowego Targu i Krościenka nad Dunajcem.

- Niezwykłym fenomenem jest 8-letni Szymon Machaj z Jabłonki, jest to zawodnik, który w ogólnopolskim rankingu szachistów z rocznika 2014 jest na drugim miejscu – podkreśla Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego mają już bardzo długą historię w kalendarzu imprez sportowych nowitorszczyzny. Trwają już od kilkunastu lat, w tym po raz drugi są w Krościenku nad Dunajcem.

- Bardzo dziękuję wójtowi Janowi Dydzie, że nigdy nam nie odmawia i zawsze możemy się tu spotkać - mówił Józef Dyda. Z kolei wójt Jan Dyda podziękował za przybycie zawodników i zapraszał ich na kolejny rok. - Bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Krościenku nad Dunajcem, że rozwijają się tu szachy – mówił wójt Jan Dyda.

Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.

Wyniki:

Licealiada

Dziewczęta:
1. Nadia Draus - Zespół Szkół Rabka Zdrój
2. Lidia Janc – Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem
3. Emilia Piechowicz – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Chłopcy:
1. Bartłomiej Paternoga – I LO im. Romera Rabka Zdrój
2. Jakub Skalany – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
3. Maciej Styrylski – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
Drużynowo:
1. I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
2. Zespół Szkół Rabka Zdrój
3. Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem

Igrzyska dzieci

Dziewczęta:
1. Aleksandra Adnruszko SP Grywałd
2. Nikola Olejarz SP Grywałd
3. Katarzyna Knapczyk SP Grywałd

Chłopcy:
1. Szymon Machaj SP nr 1 Jabłonka
2. Nikita Velko SP nr 1 Szczawnica
3. Jeremi Pastwa SP 11 Nowy Targ

Drużynowo:
1. SP 1 Szczawnica
2. SP Grywałd
3. SP Klikuszowa

Igrzyska młodzieży szkolnej

Dziewczęta:
1. Joanna Bandyk – SP nr 4 Lipnica Wielka
2. Tamara Szczepaniak Filas – SP Szlachtowa
3. Zuzanna Antalczyk – SP nr 4 Lipnica Wielka

Chłopcy:
1. Mateusz Chromejko SP nr 2 Rabka Zdrój
2. Konstantin Eliah Sadelkow SP nr 2 Rabka Zdrój
3. Józef Gargol – SP nr 2 Rabka Zdrój

Drużynowo:
1. SP nr 2 Rabka Zdrój
2. SP nr 4 Lipnica Wielka
3. SP Szlachtowa

Źródło: CKiP w Krościenku, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl