15.09.2023, 19:32 | czytano: 1256

"Nieśmiertelność w budowli zapisana" - opowieść filmowa Bartłomieja Kurasia

kadr z filmu
"Każde miejsce ma swoje tajemnice. Każde miejsce jest wyjątkowe w swojej postaci i historii. Są regiony o podobnych nazwach, czy nawet klimatach. Często są to "kuzyni" europejscy. Nie spodziewałem się jednak, że na terenie naszego kraju znajdzie się cząstka Egiptu, wraz z jego najważniejszymi zabytkami" - zaczyna swoja opowieść o mazurskiej piramidzie Bartek Kuraś. .
Miejsce o przedziwnej aurze, które fascynuje i zarazem budzi strach. Niemy świadek bezgranicznej miłości ojca do córki. Miłośnik sztuki i kultury Egiptu, pasjonat koni, bogacz i filantrop. Tak można w skrócie określić właściciela.
Według niektórych dostępnych informacji odpowiedzialny za jej budowę był Friedrich Heinrich von Fahrenheid. Piramida miała powstać w 1811 roku dla trzyletniej córki Ninette. Dziewczynka zachorowała na szkarlatynę i zmarła.

Tu pojawia się kolejna legenda, która głosi, że za śmiertelną chorobę, którą zdiagnozowano u Ninette miała odpowiadać klątwa egipskiego boga Anubisa. Według przesądu jego dotknięcie wiązało się ze ściągnięciem na siebie nieszczęścia. To właśnie miała uczynić mała Ninette.

Friedrich von Fahrenheid zafascynowany kulturą starożytnego Egiptu z jednej z podróży miał przywieźć posążek Anubisa. Kiedy dziewczynka zmarła, zrozpaczony ojciec wybudował dla niej grobowiec w kształcie piramidy. Wymiary budowli w Rapie są zbliżone do tych, budowanych 4,5 tysiąca lat temu w Egipcie. Być może zrozpaczony ojciec chciał, aby ciało jego dziecka przetrwało w nienaruszonej formie przez wiele lat.

To jednak nie wszystko. Według niektórych specjalistów w tej materii, na budowę piramidy w Rapie wybrano miejsce, w którym miała koncentrować się potężna energia z wnętrza Ziemi. Takie warunki miały sprzyjać procesowi mumifikacji zwłok córki.

Wyliczenia starożytnych budowniczych podają, że typowa piramida powinna odpowiadać m. in. następującym warunkom:
powierzchnia każdej ściany bocznej równa powierzchni kwadratu o boku równym wysokości ściany bocznej piramidy
kąt pochylenia ścian 51°52'
odpowiednie ułożenie zwłok
właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych
odpowiednia głębokość osadzenia sarkofagu

Piramida mazurska:
wysokość 15,9m
podstawa kwadratowa 10,4 x 10,4m
trzy otwory wentylacyjne
trumny ułożone na płaskim podłożu
kąt pochylenia ścian zewnętrznych 68-70° (wewnętrznych 51°52')

W piramidzie w Rapie spoczęło siedmiu członków rodu Fahrenheid. Grobowiec pozostał nienaruszony do początku XX wieku. Rosjanie splądrowali mauzoleum dwukrotnie: najpierw podczas I wojny światowej, a następnie podczas II wojny światowej.
Dopiero w 2015 roku miejscem tym zainteresowali się przedstawiciele Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dokonali nieinwazyjnych badań. Rok później gmina zarządziła renowację. Obecnie obiekt stoi całkowicie zamknięty.

Zapraszam do naszej podróży w czasie!Bartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do Folkloru
Góral.Info.pl
NaszaHistoria.pl
Pilecki Project Committee
Warmiński Rój


Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jędrek15.09.2023, 23:32
Ten reportaż powinien się nazywać "z fajka w zębach"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl