15.01.2024, 11:42 | czytano: 1171

Młodzieżowa premiera w "Rabciu" (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
W Teatrze Lalek „Rabcio” odbyła się premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Przyjaciele Rabcia”. Licznie zebraną publiczność, w której przeważali najbliżsi młodych aktorów, przywitała dyrektor teatru Krystyna Kachel.
- Wielkie święto, wielkie wydarzenie w naszym teatrze - premiera niespotykanego widowiska, spektaklu wszystkim znanym „Moralność Pani Dulskiej”. Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśla to, że w całości ta premiera została przygotowana przez Młodzieżową Grupę Teatralną „Przyjaciele Rabcia” – mówi Krystyna Kachel. – Uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu, ponieważ nie ma większego poczucia sprawstwa i odpowiedzialności za to, czego się podejmują tutaj młodzi ludzie. To, co teraz zobaczymy, to będzie kwintesencja tego, ile młodzi ludzie potrafią zrobić, a ile jeszcze przed nimi, jak są ważni w naszej społeczności – dodała.
Po spektaklu publiczność na stojąco oklaskami dziękowała młodym aktorom, a Krystyna Kachel wręczyła każdemu kwiat. Wśród gości był burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Aniela Dulska, przykładna matka i żona, czy obłudna mieszczanka? Zadbane i luksusowe mieszkanie w kamienicy, czy miejsce przepełnione zakłamaniem i zgnilizną moralną? Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Która z nich jest prawdziwa? Aby zażegnać skandal wywołany przez Zbyszka, który uwiódł służącą Hankę i pragnie ją poślubić, pani Dulska postanawia wprowadzić w życie intrygę, która odwiedzie syna od fatalnego ożenku…

Sztuka Gabrieli Zapolskiej, będąca opowieścią o kryzysie moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku, który objawiał się ciasnotą poglądów, obłudą i fałszem, okazuje się aktualna również dzisiaj. Zderzenie konserwatywnej, na pozór wzorowej postawy Anieli Dulskiej z nieokiełznaną i ożywczą energią młodego pokolenia, daje sposobność do dialogu o moralności dzisiejszego społeczeństwa. Czy nadal tkwi w nas warstwa kołtunerii, „której nic wyplenić nie zdoła”? Czy wśród nas są jeszcze Dulscy? Dzięki nieco kiczowatej, czerpiącej z kultury masowej scenografii oraz kompozycjom, które są kolażem wielu gatunków muzycznych, „Moralność pani Dulskiej” zaczyna być spektaklem o otaczającej nas rzeczywistości, jak i o nas samych.

Autor: Gabriela Zapolska

Reżyseria: Sebastian Róg

Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Julia Chrustek

Scenografia, projekcje multimedialne: Sebastian Róg

Asystentka reżysera oraz choreografia: Antonina Chrustek

Realizacja oświetlenia: Piotr Świerczek

Realizacja dźwięku: Gabriel Gacek

Zespół muzyczny w składzie: Kinga Niemiec (śpiew), Julia Chrustek (instrumenty klawiszowe), Zuzanna Filipiak (gitara), Julia Pietraszek (perkusja), Anna Pranica (kontrabas), Sara Handzel (klarnet), Jakub Bednarczyk (saksofon)
OBSADA:

Aniela Dulska – Antonina Chrustek

Hanka – Aleksandra Kiersztyn

Mela Dulska – Patrycja Grabiec

Hesia Dulska – Olka Ociepka

Juliasiewiczowa – Małgorzata Korwel

Lokatorka – Karolina Pędzimąż

Tadrachowa – Julia Chrustek

Materiały prasowe
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl