01.03.2024, 10:00 | czytano: 7252

Po seansie "Białej Odwagi" - recenzja filmu o Goralenvolku. "Poprawna filmowa czytanka o Podhalu w czasach hitlerowskiej okupacji"

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
NOWY TARG. W kinie "Tatry" zorganizowany został zamknięty pokaz filmu "Biała odwaga". Film Marcina Koszałki trafi na ekrany dopiero za kilka dni, ale od dawna wzbudza emocje. To historia dwóch podhalańskich rodów. Film porusza temat Goralenvolku i kolaboracji górali z hitlerowcami. Zarówno na etapie przygotowań, jak i już kręcenia zdjęć - część osób zaproszonych do współpracy - wycofała się.
Jan Gil przesłał nam swoją recenzję. To cenny głos. Autor jest polonistą, filmoznawcą, który współtworzył Podhalański DKF w Nowym Targu, laureat ogólnopolskiego konkursu prelegentów filmowych.
Oto co napisał po projekcji filmu 'Biała odwaga":

"Bardzo poprawna filmowa czytanka o Podhalu w czasach hitlerowskiej okupacji. Bez oskarżeń o zdradę, ale też bez gloryfikacji postaw patriotycznego oporu wobec okupanta - opowiedziane zgodnie z zasadą poprawności politycznej obowiązującej we współczesnej kulturze masowej.

Twórcy wyraźnie zdradzają swoją fascynację i wręcz zauroczenie górami (Tatry), kulturą i folklorem Podhala - efektowne ujęcia tatrzańskich grani, ilustracyjne sceny tańca i muzyki, trochę ocierające się o reklamowy folder.I te "świętalne"stroje w większości scen, tak jakby nie było zwyczajnej biedy i ubóstwa w życiu codziennym górali.

Film dobrze się ogląda jako ilustrację pewnych zdarzeń dziejowych, natomiast dramaty ludzkie nie mają tutaj przejmującej głębi ( bez katharsis). Elementy fikcji fabularnej - grzebanie zmarłych w jaskiniach - nie rażą, nadając ludzkim losom wymiaru symbolicznego.
Świetny zabieg z oryginalnymi dialogami gwarowymi tłumaczonymi na polszczyznę literacką w formie napisów.

Jako purysta językowy ze smutkiem muszę stwierdzić, że w dialogach nie słyszałem archaizmu podhalańskiego - zważywszy na dość starannie przygotowane językowo dialogi gwarowe."

Jan Gil
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kinomaniaczka08.03.2024, 22:23
Byłam. Uważam, że to całkiem dobry film z pięknymi zdjęciami i niezłą obsadą, chociaż nie przepadam za Sandrą Drzymalską. Sala pełna, ale niektórzy byli rozczarowani brakiem happy endu. Nie przyjęli widać do wiadomości, że to historia ;).
Faktem jest, że dawno nie siedziałam w pełnym widzów kinie. Zwykle chodzę na filmy gdzie jest kilkanaście osób na widowni. A tu był komplet.
Wektor04.03.2024, 23:43
Do Mówię jak jest.

Po pierwsze.

11 października 2021 - "Leszek Moczulski na scenie demokratycznego protestu to coś, co przekracza moją wyobraźnię"
- tak obecność Moczulskiego na wiecu Donalda Tuska skomentowała Beata Czuma. Reporterka "Faktu" jest córką byłego
ministra sprawiedliwości i działacza opozycyjnego w czasie PRL Andrzeja Czumy, na którego miał donosić. Wspierał
on w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. Był aktywnym członkiem KOD.

Wektor - I to jest karygodne :(. Dla ludzi związanych z opozycją antykomunistyczną.

Po drugie. (Mógłbym wypunktować to od początku i po kolei, ale zawężę to do ostatnich wydarzeń).

Za rządów PO.

W 2013 r. rozpoczął się ponowny proces autolustracyjny Moczulskiego, który przed sądem powtórzył, że materiały
jego rzekomej współpracy jako TW ps. Lech SB sfabrykowała w latach 80., aby go "skompromitować przed Episkopatem
i społeczeństwem". Pion lustracyjny IPN, który w międzyczasie zastąpił Rzecznika Interesu Publicznego, ocenił,
że Moczulski współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego w niniejszej sprawie na 47 rozprawach, bezpośrednio przed zamknięciem
przewodu sądowego, udzieleniem głosu stronom oraz wydaniem przez Sąd orzeczenia w niniejszej sprawie, w dniu
18 maja 2018 r. pan Robert Leszek Moczulski WYCOFAŁ WNIOSEK z dnia 26 marca 1999 r. o wszczęcie postępowania
lustracyjnego, a obrońca lustrowanego złożyła wniosek o jego umorzenie. Z którego nic nie wnika.

Mam duży szacunek do KPN, ale SB lokowała agenturę wszędzie tam, gdzie była niezbędna, to samo robi dzisiaj FSB-KGB
w całej europie, szczególnie w Niemczech.
korektor04.03.2024, 10:38
A po wojnie kto się układał z okupantami ? Kto służył Moskwie ? Kto głosuję na polityków partii będącej w oficjalnym powiązaniu z Niemcami? Za czyje pieniądze zakładali partię w Polsce? Na korzyść ktorego kraju działają? Jak porównać tą wieloletnią zdradę ojczyzny do epizodu powołania Goralenvolku? Tamtego powiesili a kiedy kara za tą zdradę?
Mówię jak jest04.03.2024, 09:15
do @wektor
Zgoda na temat Związku Podhalan, natomiast w kwestii KPN-u kilka słów komentarza. Organizacja ta tworzona na Podhalu przez wielu patriotów - często już nie żyjących , zawsze była atakowana przez komunistów, bo stanowiła dla nich śmiertelne zagrożenie. Ten "szczekacz" który tutaj zaczepia Konfederację albo nie zna historii, albo jest po prostu zwykłym postkomunistycznym karierowiczem udającym "patriotę". Sprawa lustracji Leszka Moczulskiego nigdy nie została prawomocnie zakończona, temat ciekawy, ale co najmniej na wykład akademicki. W dniu 30 sierpnia 2019 roku, w 40. rocznicę powstania KPN sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę wyrażającą najwyższą wdzięczność twórcom Konfederacji Polski Niepodległej oraz wszystkim Polakom, którzy wspierając Konfederację Polski Niepodległej przysłużyli się Polsce. Niżej treść uchwały.
(...). 40 lat temu, 1 września 1979 roku powstała Konfederacja Polski Niepodległej, jedna z organizacji opozycyjnych, a jednocześnie pierwsza niezależna partia polityczna pomiędzy Łabą a Władywostokiem. Celem KPN było odzyskanie niepodległości przez Polskę przez usunięcie radzieckiej dominacji, likwidacja władzy PZPR, przywrócenie demokracji i przeprowadzenie wolnych wyborów.Działacze KPN za swoje działania płacili więzieniami, represjami, a niektórzy także życiem.Nagrodą dla nich było zrealizowanie celu - powstanie Najjaśniejszej Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.
Konfederacja Polski Niepodległej dobrze zasłużyła się Ojczyźnie!
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia niniejszą uchwałą wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom Konfederacji Polski Niepodległej i wszystkim Polakom, którzy wspierając Konfederację Polski Niepodległej przysłużyli się Polsce"
Wektor03.03.2024, 22:14
Do Mówię jak jest.

To tylko świadczy o tym, czym tak naprawdę jest Związek Podhalan, chociaż prawdę mówiąc, jest tam wielu prawych
ludzi, których tam nie powinno być. Proszę mieć to na uwadze w czasie wyborów samorządowych, wrzucając kartkę
wyborczą do urny.

Do Pod Grapą.

Kto wiedział wtedy, że Bolek to Bolek :), chyba tylko Lolek i Tola :) Może jeszcze Przewodniczący TW Moczulski :).
Pinki02.03.2024, 15:47
Te.Obywatel G.C. Jak wzywasz do przedstawienia się kogoś, to najpierw zrób to sam. Buraku.
misiek z gór02.03.2024, 12:00
Witam , kto kiedyś we wojnę chodził w strojach , od święta ,na co dzień ,błazenada ,chodzili w starych , zgrzebnych , połatanych , ubraniach , nie było ciucholandu ,pozdrawiam.
Obywatel GC02.03.2024, 11:02
Do komentującego
Mówię jak jest

Jeżeli wysuwasz takie wnioski, oceniasz ludzi to przedstaw się z imienia i nazwiska. Nie działaj jak anonimowi donosiciele, konfidenci. Wtedy możesz zabierać głos jak normalny obywatel, a nie konfident i donosiciel. Każdy jest silny w komentarzach jak jest anonimowy. W przeciwieństwie do Białej Odwagi to jest Czarna Odwaga. Śmiechu warte, litości godne postawy pseudo obywatelskie.
Zastanawiające jest kim ty jesteś i jakie ty masz osiągnięcia w pracy społecznej.
Pochwal się, może ty witałeś Georga Busha.
spikerrr02.03.2024, 08:09
Do belfer
Taaa zwłaszcza w Szczawnicy gdzie 95 % ludzi pobrało kenkarty
Jan02.03.2024, 00:48
Pokazy zamknięte, przedpremierowe !!!
Skandal. Znowu są lepsi i równiejsi.
Pod Grapą01.03.2024, 22:38
Masz rację @ "mówię jak jest", dodaj tylko że Wojciech Orawiec z KPN (była taka partia) chciał wieźć siwymi końmi z Nowego Targu do Poronina TW Lecha i witać go jak bohatera.
sikierka01.03.2024, 22:29
Citóm i mysłlym, myślym.... Co tyz to, tyn reżiser, o niymcak fce ludzióm pedzieć...
Sugestia01.03.2024, 19:41
Za kolaboracje z niemieckim wrogiem szybienica a za wieloletnią powojenną współpracę z ruskimi przyjacielami poparcie w wyborach!
Belfer01.03.2024, 18:04
Byłem, widziałem, film jest dobry, moim zdaniem obiektywny, pokazana jest kolaboracja z hitlerowcami niewielkiej części mieszkańców Zakopanego - bo tak rzeczywiście było. Pod żadnym pozorem nie można mówić że górale kolaborowali z Niemcami, zdecydowana większość mieszkańców Podhala była przeciwko Niemcom !!!
Mówię jak jest01.03.2024, 16:46
do@Podatnik
Zgadzam się. Związek Podhalan latami składał hołdy pod pomnikiem Lenina w Poroninie, witając ustami Jana Jedrola oraz Franciszka Bachledy-Ksiedzulorza kacapów sowieckich. Komunistka Zofia Gieroba, wice-dyrektorka szkoły w Poroninie, znienawidzona przez młodzież poronińską za brutalne traktowanie na komunistycznych wiecach, która całe życie wpajała radziecką historię do głów dzieci na Podhalu - w tym kłamstwo katyńskie- zostaje nagrodzona jeszcze w 2017 przez Roberta Chowańca ze Związku Podhalan w Poroninie za zasługi. Wstyd, skandal, żenada.
jaki profesor, to zwykły magister01.03.2024, 14:56
Jaki film taka taka recenzja, jaka recenzja taki profesor...
Podatnik01.03.2024, 14:45
Tamta zdrada nie trwała długo. Niestety zdrada popierania okupantow komunistów i bolszewików trwa nadal co wykazały ostatnie wybory.
Górol01.03.2024, 14:15
Ale nawet sami górale dzisiaj chcą zapomnieć o tych codziennych ubiorach, wystarczy popatrzyć na scenki różnych zespołów dorosłych i dziecięcych jest to udawanie codziennego ubioru nikt nie grabił, nie robił moskoli, masła w spódnicy tybutowyj, w bluzce haftowanej, myślom ze jak ubierom zopaske i to tys casami takom z skoda godać to jus strój codziynny, ale jury konkursów to akceptuje. Biydy było doś.
Uczennica01.03.2024, 12:39
Dziekuję za tę króciutką recenzję. Na film się wybiorę.
Abstrahując - z chęcią poczytałabym tutaj więcej felietonów czy recenzji filmowych autorstwa Profesora Gila. Redakcjo - może jakiś stały "kącik kinomana"? :)
Kinomaniaczka01.03.2024, 10:32
Dzięki. Po opinii Pana Profesora jednak pójdę na film, choć miałam wątpliwości ;). Kwestia "świętalnych" strojów na co dzień to problem większości filmów osadzonych w tutejszych realiach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl